UPDATE Hanescu, invins si la turneul de simplu si la cel de dublu la Australian Open

Victor Hanescu a fost eliminat din turneul de simplu de la Australian Open de israelianul Dudi Sela (numarul 106 mondial) in trei seturi, scor 6-3, 6-3, 6-2. Sela a dominat in mare parte disputa, impunandu-se in fata lui Victor dupa un meci care a durat mai putin de doua ore.

Primul set al intalnirii dintre Dudi Sela si Victor Hanescu a fost echilibrat pana la scorul de 3-3, moment in care israelianul a bifat primul break al partidei. Dudi isi trece in cont si urmatoarele doua game-uri, castigand setul dupa 34 de minute, scor 6-3.

Momentul psihologic din setul al doilea s-a petrecut la scorul de 2-2, atunci cand Victor a avut trei mingi de break. Din pacate, romanul le-a irosit pe toate, iar pe fondul unei caderi fizice a lui Hanescu, Sela a facut 4-2. Fiecare jucator a castigat pe propriul serviciu urmatoarele game-uri, iar pe final israelianul mai reuseste un break si isi adjudeca si setul doi (scor 6-3).

Ultimul set a durat numai 34 de minute, Sela conducand pe rand cu 3-0, 4-2 si 5-2. Finalul de meci a mai consemnat un break pentru israelian, Dudi castigand in cele din urma cu 6-2.

La dublu, perechea Hanescu / Guillermo Lopez a fost eliminata in trei seturi (7-6 5, 1-6, 4-6) de dublul Coehlo / Sirriani. Partida a durat 133 de minute.

Vezi aici comentariul Live Text al partidei de la simplu:

Sela - Hanescu 6-2. Dudi incheie partida cu un nou break. Sela se califica in turul III dupa o partida pe care a dominat-o in mare parte. Israelianul a castigat ultimul set in numai 34 de minute.

Sela - Hanescu 5-2. Israelianul serveste puternic si precis, Victor nu reuseste, din pacate, sa-i faca fata.

Sela - Hanescu 4-2. Victor are castig de cauza pe propriul serviciu si se apropie la doua game-uri

Dupa ce a condus cu 40-0, Hanescu a pierdut game-ul, iar scorul este Sela - Hanescu 4-1

Victor castiga la 15 game-ul, iar scorul devine Sela - Hanescu 3-1

Sela - Hanescu 3-0. Game la zero castigat de israelian pe propriul serviciu

Victor nu isi poate impune ritmul, iar Dudi isi mai trece in cont inca un break, Sela - Hanescu 2-0

Israelianul castiga primul game din setul al treilea, Sela - Hanescu 1-0

Sela - Hanescu 6-3. Sela mai face un break si isi adjudeca si setul doi in 46 de minute

Sela - Hanescu 5-3. Victor pierde pe serviciul israelianului, Dudi se distanteaza din nou

Sela - Hanescu 4-3. Romanul castiga greu pe propriul serviciu

Sela - Hanescu 4-2. Dupa un game deosebit de disputat, israelianul face 4-2

Sela - Hanescu 3-2. Dudi reuseste al doilea sau break si trece la conducerea setului doi

Sela - Hanescu 2-2. Victor a avut trei mingi de a castiga pe serviciul adversarului, dar le-a irosit pe toate. Israelianul se impune pana la urma si egaleaza la doi

Sela - Hanescu 1-2. Victor castiga fara prea mari emotii game-ul

Sela - Hanescu 1-1

Victor incepe bine setul doi si conduce cu 1-0 dupa ce si-a castigat serviciul (a castigat la 15)

Sela - Hanescu 6-3. Dudi Sela isi adjudeca primul set (a durat 34 de minute) dupa ce a reusit sa castige pe serviciul lui Hanescu la scorul de 3-2.

Sela - Hanescu 5-3. Victor castiga greu pe propriul serviciu

Sela - Hanescu 5-2. Numarul 106 ATP castiga la 15 game-ul si face 5-2 in primul set

Sela - Hanescu 4-2. Dudi reuseste primul break al partidei si se distanteaza la 4-2

Sela - Hanescu 3-2. Israelianul trece din nou la conducere dupa un game echilibrat. De mentionat faptul ca Victor a avut avantaj si sansa de break

Romanul isi adjudeca game-ul dupa ce a servit impecabil. Sela - Hanescu 2-2

Israelianul a castigat fara probleme al doilea game in care a servit si a facut 2-1

Victor si-a castigat si el serviciul si a egalat situatia pe tabela, 1-1

Sela a servit primul si conduce cu 1-0