VfB Stuttgart învinge categoric la baraj și rămâne în Bundesliga

VfB Stuttgart va fi prezentă și în sezonul 2023/24 al Bundesliga. „Șvabii” au învins-o categoric în dublă manșă pe Hamburger SV, câștigând atât în meciul tur (3-0), cât și în meciul retur (3-1).

Jucătorii echipei VFB StuttgartFoto: Oliver Ruhnke / imago sportfotodienst / Profimedia

Hamburg ratează din nou promovarea în Bundesliga

VfB Stuttgart a avut câștig de cauză în dubla manșă a barajului de promovare/menținere în Bundesliga.

Formația antrenată de Sebastian Hoeneß a câștigat și în returul barajului, disputat pe Volksparkstadion.

Gazdele au început tare partida și au deschis scorul după doar 6 minute. Sonny Kittel a marcat pentru 1-0 cu un șut superb, iar Hamburg a sperat la o revenire.

Guirassy a restabilit egalitatea (min 17), dar reușita sa a fost anulată pentru un ofsaid la construirea fazei.

În a doua repriză, Enzo Millot a egalat în cele din urmă din pasa lui Guirassy (min 48), iar în minutul 64, același Millot a adus-o pe Stuttgart în avantaj. Rezultatul final a fost stabilit de Silas în al șaptelea minut de prelungire.

Scor final 3-1, iar Stuttgart se salvează, câștigând cu 6-1 la general.

„O rușine!” Incidente grave au întârziat 80 de minute finala Copa America! Fanii au leșinat la porțile stadionului!
Campionate
03:37
King Carlos!Alcaraz - Djokovic 6-2, 6-2, 7-6. Ibericul își apără trofeul din 2023
Tenis
14.07
„Ceva nu merge bine” Dan Petrescu, nemulțumit după victoria cu Dinamo
14.07
Infernal A slăbit 3 kilogramela meciul cu Dinamo: „Ăsta nu e fotbal, riscăm viețile jucătorilor!”