Victor Hanescu a abandonat in fata lui Novak Djokovic dupa un meci de exceptie

Victor Hanescu a abandonat in fata lui Novak Djokovic in momentul in care scorul era 6-7 7-6 3-1 pentru sarb. Intr-un meci in care romanul a avut o serie de executii formidabile, aplaudate in picioare de public, dar si de adversar, o durere musculara a pus capat partidei in setul al treilea.

"A fost un meci foarte dificil. Victor a fost, dupa parerea mea, cel mai bun jucator de azi, si eu am avut noroc... Are unul din cele mai precise servicii dintre toti tenismenii impotriva carora am jucat", a declarat sarbul la incheierea partidei.

Hanescu a facut un joc interesant impotriva numarului trei mondial: executii indraznete, veniri inspirate la fileu si un joc agresiv. A castigat primul set, dar experienta sarbului a facut ca setul al doilea sa se decida in tie-break in favoarea lui Djokovic. O durere musculara, Hanescu abandoneaza si Novak Djokovic se califica in faza superioara a turneului de la Madrid.

In urma participarii la acest turneu, Hanescu a primit 35 de puncte ATP si un cec in valoare de 15.000 de euro.

Desfasurarea meciului:

16:56 A inceput partida dintre Novac Djokovic si Victor Hanescu, din turul II de la Madrid Master Series

17:40 Sarbul isi adjudeca game-ul 6-6

17:53 Hanescu reuseste o serie de executii spectaculoase ce il fac pe adversar sa aplaude si romanul castiga primul set 6-7

17:59 Primul game din cel de-al doilea set este castigat de Djokovic, dupa o serie de greseli din partea ambilor tenismeni 1-0

18:05 Schimb lung de pase, Hanescu este relaxat si egaleaza 1-1

18:09 Djokovic castiga un game disputat 2-1

18:14 Hanescu il egaleaza pe tenismenul numarul 3 mondial 2-2

18:17 Sarbul se impune in fata lui Hanescu 3-2

18:20 Increderea si jocul agresiv ii aduc un nou game lui Hanescu 3-3

18:22 Djokovic imprima efect mingilor si castiga game-ul 4-3

18:27 Hanescu vine bine la fileu si reuseste o serie de executii ce fac publicul sa aplaude in picioare 4-4

18:30 Sarbul nu i-a lasat nicio sansa lui Hanescu in acest game 5-4

18:33 Game alb pe propriul serviciu si romanul egaleaza 5-5

18:36 Game castigat la 0 de sarb 6-5

18:42 Djokovic iroseste doua mingi de set, iar Hanescu duce setul in tie-break 6-6

18:52 Setul al doilea este castigat de sarb la tie-break, dupa un joc fantastic al romanului 7-6

(8-6 la tie-break)

18:56 Hanescu incepe bine cel de-al treilea set 0-1

19:02 Victor il intinde serios pe Djokovic, dar nu reuseste castigarea game-ului 1-1

19:03 Tenismenul roman acuza dureri musculare si primeste ingrijiri medicale

19:12 Break in favoarea lui Djokovic 2-1

19:15 Hanescu nu mai poate continua jocul din pricina durerilor. Victor abandoneaza dupa ce e condus cu 3-1 in setul al treilea.

Ședință la PAOK înainte de FCSB Ce le-a spus patronul clubului lui  Răzvan Lucescu  și jucătorilor: „Niciodată n-a fost așa”
13:08
Ședință la PAOK înainte de FCSBCe le-a spus patronul clubului lui Răzvan Lucescu și jucătorilor: „Niciodată n-a fost așa”
Ședință la PAOK înainte de FCSB Ce le-a spus patronul clubului lui Răzvan Lucescu și jucătorilor: „Niciodată n-a fost așa”
Noapte lungă pe „Arc”  Cum au rămas tribunele după incidentele de la  Dinamo - Botoșani
14:52
Noapte lungă pe „Arc” Cum au rămas tribunele după incidentele de la Dinamo - Botoșani
Noapte lungă pe „Arc”  Cum au rămas tribunele după incidentele de la Dinamo - Botoșani
Cum se simte Emeric Ienei   Sandu Boc  a vorbit despre legendarul antrenor: „I-au pus un stimulator cardiac”
12:31
Cum se simte Emeric Ienei Sandu Boc a vorbit despre legendarul antrenor: „I-au pus un stimulator cardiac”
Cum se simte Emeric Ienei  Sandu Boc a vorbit despre legendarul antrenor: „I-au pus un stimulator cardiac”
Halep revine mai repede  Simona va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la  Hong Kong : „Mulțumesc pentru wild card”
Tenis
13:39
Halep revine mai repede Simona va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la Hong Kong: „Mulțumesc pentru wild card”
Halep revine mai repede  Simona va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la Hong Kong : „Mulțumesc pentru wild card”
WADA, apel la TAS în cazul Sinner  Agenția Mondială Antidoping cere  suspendarea  liderului ATP pentru 1-2 ani
Tenis
14:14
WADA, apel la TAS în cazul Sinner Agenția Mondială Antidoping cere suspendarea liderului ATP pentru 1-2 ani
WADA, apel la TAS în cazul Sinner  Agenția Mondială Antidoping cere suspendarea liderului ATP pentru 1-2 ani
Porți închise la Derby de România?  Gest inconștient: un scaun a zburat  pe lângă capul  „tușierului” la Dinamo - Botoșani
00:10
Porți închise la Derby de România? Gest inconștient: un scaun a zburat pe lângă capul „tușierului” la Dinamo - Botoșani
Porți închise la Derby de România?  Gest inconștient: un scaun a zburat pe lângă capul „tușierului” la Dinamo - Botoșani
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis  Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
27.09
Golubovic, ce gafă VIDEO. Faza care a decis Dinamo - Botoșani: eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Opruț, „așteptat” de Vădana  Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru  a se răzbuna : „Sunt ferm convins”
09:05
Opruț, „așteptat” de Vădana Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru a se răzbuna: „Sunt ferm convins”
Opruț, „așteptat” de Vădana  Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru a se răzbuna : „Sunt ferm convins”