VIDEO Câștigătoarea duelului chinezesc din finala turneului WTA Austin

Chinezoaica Yue Yuan a câștigat primul ei titlu, după ce a învins-o în două seturi pe conaționala Xiyu Wang în finala turneului „WTA 250” de la Austin.

Yue YuanFoto: Jung Yeon-je / AFP / Profimedia

Yue Yuan a învins-o pe Xiyu Wang în finala WTA Austin

Jucătoarea clasată pe locul 68 în ierarhia WTA a avut nevoie de două ore și 15 minute pentru a trece de Xiyu Wang (64 WTA / favorită 6).

Yuan a câștigat primul set cu scorul de 6-4, iar în actul secund s-a impus la tiebreak: 7-6(4).

Yue Yuan (cap de serie 8) le-a mai învins la turneul american pe Arina Rodionova (99 WTA), Taylor Townsend (83 WTA), Yafan Wang (69 WTA) și Anna Karolina Schmiedlova (76 WTA).

De știut:

• Pentru succesul de la WTA Austin, Yue Yuan a fost recompensată cu un cec în valoare de $35,250 și 250 de puncte în ierarhia WTA la simplu. Chinezoaica a urcat pe locul 49 - cea mai bună clasare a carierei.
  • Yue mai are în palmares o finală WTA (Seul 2023), pierdută în fața americancei Jessica Pegula.

ATX Open, turneu din categoria WTA 250, s-a desfășurat în perioada 26 februarie - 3 martie. Competiția s-a jucat pe suprafață hard și a oferit premii totale în valoare de $267,085. Ultima campioană era Marta Kostyuk.

PAOK - FCSB 0-1 Surpriză uriașă! Campioana învinge echipa lui Răzvan Lucescu, după ce  rezistă aproape o repriză în inferioritate
00:25
PAOK - FCSB 0-1Surpriză uriașă! Campioana învinge echipa lui Răzvan Lucescu, după ce rezistă aproape o repriză în inferioritate
PAOK - FCSB 0-1 Surpriză uriașă! Campioana învinge echipa lui Răzvan Lucescu, după ce rezistă aproape o repriză în inferioritate
FCSB adună banii  Ce sumă a obținut campioana pentru o nouă victorie în  Europa League
00:59
FCSB adună banii Ce sumă a obținut campioana pentru o nouă victorie în Europa League
Olaru nu-și asumă greșeala  Eliminat pentru un gest stupid, căpitanul FCSB acuză: „Arbitrul  a inventat  acel cartonaș roșu”
01:01
Olaru nu-și asumă greșeala Eliminat pentru un gest stupid, căpitanul FCSB acuză: „Arbitrul a inventat acel cartonaș roșu”
Olaru nu-și asumă greșeala  Eliminat pentru un gest stupid, căpitanul FCSB acuză: „Arbitrul a inventat acel cartonaș roșu”
Accidentare gravă  Pierdere  importantă  pentru FCSB în meciul cu PAOK: poate rata tot sezonul când Lucescu îl voia la națională!
03.10
Accidentare gravă Pierdere importantă pentru FCSB în meciul cu PAOK: poate rata tot sezonul când Lucescu îl voia la națională!
situație critică Clubul nu se prezintă la meciul următor, din cauza problemelor financiare
Liga 2
03.10
situație critică Clubul nu se prezintă la meciul următor, din cauza problemelor financiare
Diferență imensă  Alisha Lehmann  s-a plâns că nu e plătită corect, iar italienii au publicat salariile! Cât câștigă ea și iubitul ei, ambii jucători la Juventus
03.10
Diferență imensăAlisha Lehmann s-a plâns că nu e plătită corect, iar italienii au publicat salariile! Cât câștigă ea și iubitul ei, ambii jucători la Juventus
Diferență imensă Alisha Lehmann s-a plâns că nu e plătită corect, iar italienii au publicat salariile! Cât câștigă ea și iubitul ei, ambii jucători la Juventus
Olaru, încă un gest stupid Căpitanul FCSB,  eliminat din nou  pentru o reacție de neînțeles!
03.10
Olaru, încă un gest stupidCăpitanul FCSB, eliminat din nou pentru o reacție de neînțeles!
Olaru, încă un gest stupid Căpitanul FCSB, eliminat din nou pentru o reacție de neînțeles!
Probleme mari cu transmisia TV  PAOK - FCSB  s-a văzut 4 minute filmat de la marginea terenului! Ce s-a întâmplat
03.10
Probleme mari cu transmisia TVPAOK - FCSB s-a văzut 4 minute filmat de la marginea terenului! Ce s-a întâmplat
Probleme mari cu transmisia TV PAOK - FCSB s-a văzut 4 minute filmat de la marginea terenului! Ce s-a întâmplat