VIDEO Coreea de Sud - Grecia 2-0/ Atacul tigrilor asiatici

Coreea de Sud a inregistrat prima victorie de la actuala editie a Cupei Mondiale, "tigrii asiatici" invingand cu 2-0 o echipa dezorientata a Greciei, prin golurile lui Lee Jung-Soo si al capitanului-vedeta Park Ji-Sung. Fara inspiratie si cu multe greseli in defensiva, elenii au inceput al doilea Mondial din istoria lor intr-o nota dezolanta, elevii lui Otto Rehhagel fiind depasiti la toate capitolele.

Click aici pentru rezumatul VIDEO al meciului Coreea de Sud - Grecia 2-0.

Grecia a inceput cum nu se poate mai rau Mondialul din Africa de Sud. Cu o prima ocazie ratata de Torosidis in minutul 3 si alte cateva atacuri timide din faze fixe, elenii s-au vazut dominati clar de adversarii din Grupa B. Lee Jung-Soo a adus extazul in echipa sud-coreeana in minutul 7, atunci cand, ramas nemarcat in fata portii, a inscris pentru 1-0.

Repriza a continuat intr-o singura directie, grecii nefiind capabili sa puna in pericol poarta adversa, Park Chu-Young a avut ocazia de a marca pentru 2-0 in minutul 28, dar interventia lui Tzorvas i-a salvat pe greci. Aflati in dezavantaj, elevii nu s-au grabit sa atace, multumindu-se sa se apere si sa incerce sa profite de pe seama fazelor fixe.

In repriza secunda, capitanul Park Ji-Sung avea sa duca scorul la 2-0, dupa o greseala nepermisa in apararea greaca. Stelistul Pantelis Kapetanos si-a facut debutul la Mondial, fiind introdus pe teren in minutul 61, dar singura sa ocazie a fost un sut de la 12 metri ce a trecut pe langa poarta.

Grecii au dezamagit in primul lor meci la Mondiale, in timp ce Coreea de Sud a obtinut trei puncte extrem de importante si un moral foarte bun inaintea duelului cu Argentina lui Maradona.

Echipe de start:

Coreea de Sud (antrenor: Huh Jung-Moo): Jung Sung-Ryong, Cho Yong-Hyung, Lee Young-Pyo, Lee Jung-Soo, Cha Du-Ri, Park Ji-Sung (capitan), Kim Jung-Woo, Park Chu-Young, Ki Sung-Yueng, Lee Chung-Yong, Yeom Ki-Hun

Rezerve:Woon-Jae, Beom-Seok, Hyung-Il, Nam-Il, Bok-Yung, Jung-Hwan, Seung-Yeoul, Jae-Dung, Dong-Jin, Dong-Gok, Young-Kwang, Min-Soo

Grecia (antrenor: Otto Rehhagel): Alexandros Tzorvas, Giorgos Seitaridis, Avraam Papadopoulos, Lukas Vyntra, Vasilis Torosidis, Alexandros Tziolis, Giorgos Karagounis (capitan), Costas Katsouranis, Giorgos Samaras, Angelos Charisteas, Theofanis Gekas.

Rezerve:Chalkias, Patsa, Spyropoulos, Sifakis, Salpingidis, Kyrgiakos, Ninis, Sokratis, Kapetanos, Malezas, Prittas, Moras

Arbitri: Michael Hester (Noua Zeelanda); Jan Hendrik Hintz (Noua Zeelanda) si Tevita Makasini (Tonga); Martin Vazquez (Uruguay)

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
18:21
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
12:56
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”