Zverev  Neamțul reclamă lipsa hawk-eye-ului la  Roland Garros : „Aveam o șansă!”
Alexander Zverev / Foto: Imago

Zverev Neamțul reclamă lipsa hawk-eye-ului la Roland Garros: „Aveam o șansă!”

• Neamțul Alexander Zverev (4 ATP) a pierdut finala de la Roland Garros, duminică, 9 iunie, în fața ibericului Carlos Alcaraz, scor 3-6, 6-2, 7-5, 1-6, 2-6.
  • Meciul a durat patru ore și 20 de minute.

Un moment important al finalei din punct de vedere psihologic a avut loc în setul cinci, la scorul de 2-1 pentru Alcaraz, pe serviciul acestuia.

Pe un serviciu doi al spaniolului, Zverev a reclamat că mingea a ieșit afară și trebuie să facă break.

Însă, arbitrul de scaun, francezul Renaud Lichtenstein, nu a fost de aceeași părere.

Zverev simte că a fost „ciupit” în setul trei

Organizatorii de la Roland Garros se încăpățânează, de ani de zile, să nu implementeze tehnologia hawk-eye, existentă deja la turneele de la Australian Open, Wimbledon și US Open. Francezii rămân fideli urmelor de zgură, care uneori pot fi înșelătoare.

Totuși, Zverev și Lichtenstein au parlamentat minute bune pe marginea acestei faze, fiecare susținându-și punctul de vedere. Francezul a fost de neînduplecat, iar punctul a mers la Carlos Alcaraz.

O reluare hawk-eye, neoficială, pare să-i dea dreptate lui Alexander Zverev. Mingea nu ar fi „mușcat” tușa.

Alex Zverev consideră că, dacă acea minge era considerată afară, așa cum a cerut, ar fi revenit la 2-2, cu serviciul în mână și ar fi avut șanse mai mari la câștigarea trofeului.

Cu toate acestea, neamțul recunoaște că adversarul său a făcut un joc mult mai bun decât el în seturile patru și cinci, iar victoria nu i se poate contesta.

„Adică, simt că am făcut tot ce am putut azi. În setul cinci, f**k (n.r. - înjurătură), au fost niște momente de ghinion.

Am auzit că la 2-1, pe al doilea serviciu a fost afară. Conform hawk-eye, eu așa am văzut. Dacă făceam break acolo - aveam șansă de break și apoi, în următorul game pe serviciu... Un set cinci care ar fi putut merge în cealaltă direcție.

Dar asta e situația. Uite, el a jucat fantastic. A jucat mai bine decât mine în seturile patru și cinci. Așa stau lucrurile. Am simțit că în această finală de Grand Slam am făcut tot ce am putut. La US Open, într-un fel, am cedat lupta cu mine. E un pic diferit.

Adică, uite, e o diferență dacă ești condus cu 3-1 în setul cinci sau dacă ești la egalitate, 2-2. Aceasta este o diferență decisivă.

Da, este frustrant în cele din urmă, dar asta este situația. Arbitrii fac greșeli. Și ei sunt oameni și asta e în regulă. Dar, desigur, într-o astfel de situație, îți dorești să nu existe greșeli”, a declarat Alexander Zverev, după meci, la conferința de presă.

Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!