Fenomen Courtois a fost  salvatorul Realului  în ultimele două finale de Ligă
Thibaut Courtois, eroul Madridului Foto: Imago

FenomenCourtois a fost salvatorul Realului în ultimele două finale de Ligă

• Thibaut Courtois, 32 de ani, de-abia revenit după două leziuni grave la genunchi, a fost imbatabil la 2-0 cu Dortmund.
  • Portarul nu a primit gol nici în 2022, la 1-0 în fața lui Liverpool, frustrându-i pe atacanții adverși, mai ales pe Salah.
  • Vicecăpitanul Belgiei nu va fi la Euro împotriva României din cauza conflictului cu selecționerul Domenico Tedesco.
LIGA #15 Real Madrid e din nou  regina Europei

Thibaut Courtois nu e doar unul dintre cei mai buni portari ai lumii fotbalului. E salvatorul Realului. Datorită lui au cucerit „los blancos” ultimele două trofee ale Ligii Campionilor.

2022, 1-0 cu Liverpool. Courtois, multiple parade

Pe 28 mai 2022, Madridul nu ar fi putut câștiga finala de pe Stade de France fără el.

A fost pur și simplu de netrecut. În prima repriză, la 0-0, a avut două reflexe fantastice în fața lui Salah și Mane.

alt-text alt-text
Courtois l-a blocat și cu piciorul pe Salah în 2022 Foto: Imago

După pauză, i-a blocat trei mingi lui Salah, două incredibile, una cu piciorul, ca la handbal, alta cu brațele. Egipteanul privea în gol, disperat de „zidul” pe care nu l-a putut fisura oricât a încercat.

A fost 1-0 pentru Real, dar Courtois a fost de departe omul meciului.

2024, 2-0 cu Dortmund. Mai rezistent decât Adeyemi

Încă o dată, Thibaut, imposibil de depășit! Adeyemi s-a desprins în sprint de Carvajal, a pătruns vijelios în careu, însă Courtois i-a apărut în cale și tânărul german s-a speriat de el. L-a driblat, însă a ieșit mult din cadrul porții și a pierdut o ocazie ideală.

Același Adeyemi l-a mai testat pe goalkeeperul belgian. Fără succes. O nouă paradă de efect a împiedicat golul Borussiei.

Courtois, de netrecut în fața lui Adeyemi (stânga) Foto: Imago

Bara i-a fost partener fidel când l-a ajutat la șutul lui Fullkrug.

Courtois a intuit apoi bine direcția loviturii de cap a aceluiași Fullkrug.

Totul s-a întâmplat la 0-0. După golul lui Carvajal, Dortmund a căzut, Vinicius profitând și el. 2-0.

19
intervenții salvatoare a avut Thibaut Courtois în cele cinci meciuri jucate în acest sezon la Real Madrid. Nu a primit niciun gol

Courtois, 12 mingi blocate în finale. Acum, după un sezon de coșmar

Concluzia celor două finale de Champions League, 2022-2024, a tras-o statisticianul OptaJoe.

Acesta a remarcat nu doar că valonul a păstrat poarta neatinsă și la Paris, și la Londra. Ci și că a avut nu mai puțin de 12 parade în total în două partide în care a fi putut primi 3,4 goluri!

Știa Ancelotti de ce are nevoie de Courtois în ultimul act de sâmbătă, de pe Wembley.

Belgianul a avut un sezon de coșmar. Chiar înainte de start, în august 2023, a suferit o ruptură de ligamente încrucișate la genunchi. Iar în martie, când era complet refăcut, aproape de revenire, s-a accidentat și la menisc.

S-a întors în iarbă, oficial, în luna mai, a jucat cinci meciuri și nu a primit nici măcar un gol:

• 3-0 cu Cadiz (a), în campionat, pe 5 mai.
  • 4-0 cu Granada (d), în campionat, pe 11 mai.
  • 5-0 cu Alaves (a), în campionat, pe 14 mai.
  • 0-0 cu Betis (a), în campionat, pe 25 mai.
  • 2-0 cu Dortmund, la Paris, în Ligă, pe 1 iunie.

Courtois: „Să-i mulțumim lui Lunin”

Sâmbătă seară, Thibaut s-a înclinat în fața lui Andriy Lunin, 25 de ani, portarul ucrainean care a apărat excelent aproape întreaga stagiune, înlocuindu-l pe Courtois cât timp a fost accidentat.

Trebuie să-i mulțumim lui Lunin pentru tot ce a făcut la Real în acest sezon Thibaut Courtois, portar Real Madrid

În finala Ligii, Lunin a rămas pe banca de rezerve. A jucat 31 de meciuri în toate competițiile, extrem de important pentru locul 1 în campionat (21 de partide) și Champions (8).

Conflictul cu selecționerul l-a făcut să rateze Euro

Courtois, 32 de ani, cel mai valoros portar al naționalei Belgiei de peste un deceniu, ar fi trebuit să conducă „diavolii roșii” și la Euro 2024, împotriva României.

Totuși, vicecăpitanul nu va fi la turneul final din Germania. Conflictul cu selecționerul Domenico Tedesco l-a făcut să refuze orice posibilă convocare. Și nici Tedesco nu a insistat.

Încă din decembrie, Courtois a vorbit despre disputa cu Tedesco și a anunțat că nu va juca la Euro, deși aflase la acea vreme că ar putea reveni în aprilie.

Chiar și după leziunea la menisc, tot ar fi putut evolua contra „tricolorilor”, pe 22 iunie, la Koln.

17 selecții
au împreună cei trei portari ai Belgiei la Euro: Casteels (8), Sels (8) și Kaminski (1). Courtois a jucat 102 meciuri la națională

A fost foarte bun în finala Ligii Campionilor, ar fi putut fi la fel de bun și la Euro. Dar Tedesco a preferat să-i ia în lot pe Casteels (31 de ani, Wolfsburg), Sels (32, Nottingham) și Kaminski (31, Luton).

01.07
SCHIMBARE  FCSB a prezentat  noile echipamente  de joc pentru sezonul 2024-2025
01.07
SCHIMBARE FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
SCHIMBARE  FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
„Nu Spalletti e de vină!”  Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
01.07
„Nu Spalletti e de vină!”Mircea Lucescu, dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
„Nu Spalletti e de vină!” Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în  sferturi  la Euro: „Cea mai mare surpriză”
30.06
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”