LIGA #15 Real Madrid e din nou  regina Europei +21 foto
Finala UCL, Borussia Dortmund - Real Madrid FOTO: IMAGO

LIGA #15Real Madrid e din nou regina Europei

• Real Madrid a câștigat a 15-a Ligă a Campionilor, după 2-0 în finala de pe Wembley cu Borussia Dortmund, Carvajal (74) și Vinicius (83)
  • Real Madrid, chiar și dominată total în prima repriză, a întors jocul extraordinar și a învins pe Wembley.
  • Courtois a apărat eroic, ținând Madridul în joc. Iar finalul i-a aparținut campioanei Spaniei.
  • Dani Carvajal a deschis scorul, deviind cu capul după o fază fixă. Vinicius a pus punct finalei!

Cel mai așteptat meci al anului în fotbalul continental intercluburi. Sezon de sezon, finala Ligii Campionilor generează pasiuni, ambiții imense. Și un joc care aprinde spiritele.

Se decide „regina” Europei, cea mai bună echipă și cea mai rezistentă, talent și forță simultan, forța de a depăși clipele dificile și talentul de a finaliza acțiunile. De a înscrie golul sau golurile victoriei.

Real avea 14 trofee, Borussia unul singur, în urmă cu 27 de ani

La Londra, pe Wembley, a fost spectacol în tribune sâmbătă seară. Galben-negrii, fanii Borussiei, mai efervescenți, păreau să fie mai mulți decât madrilenii. „Zidul Galben” se mutase în templul englez.

Germanii știau că Real e favorită, știau că legenda blanca are în spate cele 14 trofee Champions care o ajută enorm, mereu și mereu. Ultimul său succes, în 2022. De când spera Dortmund?

BVB nu mai cucerise cupa cu urechi mari din 1997, de 27 de ani, atunci a fost prima și unica victorie. În 2013, în urmă cu 11 ani, a pierdut finala în fața lui Bayern, marea rivală din Bundesliga, 1-3.

alt-text
alt-text

+21 Fotografii

Adeyemi l-a chinuit pe Carvajal. Dortmund, copleșitoare, dar fără gol

„Am venit aici să jucăm, nu să pierdem”, anunța Edin Terzic, antrenorul Borussiei. Clar, pe hârtie, Real era mult deasupra formației sale. Respecta Madridul, îl respecta pe Carlo Ancelotti, un simbol al antrenorilor în fotbalul mondial. Dar atât. Și Ancelotti simțea că nu poate glumi cu Dortmund. E foarte puternică, dinamică, explozivă. O trupă ce poate profita de orice eroare.

Chiar dacă Ancelotti a crezut că și-a luat toate măsurile de siguranță, Real a suferit profund în prima repriză.

8 șuturi
a tras Borussia în prima repriză. Real, numai două. Pe poartă, BVB a avut 2

Contraatacurile în viteză maximă ale galben-negrilor i-au amețit pe blancos. Mai ales Adeyemi, sprinterul BVB, care a accelerat înspăimântător, speriindu-l pe Dani Carvajal. Experimentatul fundaș dreapta spaniol ieșea la ofsaid doar să scape de el, altfel nu-l putea opri, era imposibil.

Courtois, singur împotriva tuturor. Eroic, ca în 2022

Terzic a găsit calea de a-și surprinde valoroșii adversari. Pasa lungă în spatele apărării madrilene.

Mai întâi, Schlotterbeck spre Fullkrug, care i-a pasat înapoi lui Brandt, neinspirat în careu. Apoi, Hummels spre Adeyemi, rămas singur, unu contra unu cu Courtois. Driblingul a fost prea larg și extrema a ieșit din cadrul porții.

La jumătatea primei reprize, ferocele Fullkrug a zguduit bara lui Courtois.

Borussia era peste tot, Real aproape că dispăruse. Numai portarul belgian refuza să renunțe, respingând eroic. Tot, și mingea șutată tare de Adeyemi, și cea a lui Sabitzer.

Așa a fost Courtois și în 2022, când Real a învins-o pe Liverpool cu 1-0. Imbatabil!

Courtois care a pierdut aproape tot acest sezon din cauza gravelor accidentări suferite la genunchi. Bine că nu joacă la Euro, bine că nu e în lotul Belgiei în grupa „tricolorilor”!

alt-text
alt-text

Alt Real în repriza secundă. Decis să schimbe meciul

După pauză, Madridul a ieșit altfel de la vestiare. Jucătorii săi voiau să modifice traiectoria meciului. Să controleze balonul mai mult, să fie mai periculoși.

În primul sfert de oră de la reluare, așa a fost. Kroos, la ultimul joc pentru Real, a ochit vinclul din lovitură liberă, dar Kobel a respins spectaculos. Demivoleul lui Carvajal a provocat și el panică.

Însă, atenție la contrele rivalilor! Fullkrug, primejdie mare la centrarea lui Adeyemi. Courtois era acolo, salvator.

În tribună, undeva în zona VIP, Jurgen Klopp privea meciul liniștit. Germanul a început anul sabatic după nouă sezoane la Liverpool, acum veni pe stadion fără presiune. Era doar unul dintre fanii Borussiei, pe care o antrenase între 2008 și 2015.

Carvajal, desprindere și gol. Vinicius, inevitabil

Mai era un sfert de oră. Și atunci am văzut încă o dată, a câta oară?, Madridul învingător. Indiferent de rival, indiferent dacă domină sau nu, oricum câștigă. Forța sa îi permite să încheie partida marcând și impunându-se.

În minutul 74, la o fază fixă, Carvajal s-a desprins de adversar și a deviat mingea cu capul, în plasă, la colțul lung. Real, 1-0.

Avantaj care i-a dat aripi și Real a dominat sfârșitul finalei. Borussia avea nevoie de golul egalării, dar tot Madridul a înscris. Vinicius, față în față cu Kobel, 2-0! Era minutul 83. Sfârșit.

Așa a arătat o finală obișnuită a Ligii Campionilor. Orice s-ar întâmpla, Real învinge. Al 15-lea triumf în această competiție. E competiția lui Real!

13 șuturi
a avut Real în 90 de minute, dintre care 6 pe poartă, toate în repriza secundă. Borussia, 12 tentative, 3 pe poartă, una după pauză

Borussia Dortmund - Real Madrid 0-2

• Au marcat: Carvajal '74, Vinicius '83

5 minute de prelungiri, dar tabela nu se mai schimbă: REAL MADRID CÂȘTIGĂ A 15-A LIGĂ A CAMPIONILOR!

minutul 86 - Golul lui Fullkrug e anulat pentru ofsaid

minutul 85 - Primele schimbări la Real Madrid, intră Modric și Joselu, ies Kroos și Bellingham. Neamțul este ovaționat de fanii Realului la ultimul său meci la nivel de club

minutul 83 - GOOOOL REAL MADRID!!! VINICIUS ÎNSCRIE! Al doilea gol al său într-o finală de Ligă, după cel din 2022. E primul brazilian care reușește acest lucru!

minutul 82 - Kroos trimite în careu, Nacho reia spre poartă cu capul, Kobel respinge din nou!

minutul 81 - Kobel de senzație! Scoate și șutul lui Camavinga, Realul presează pe final de meci

minutul 81 - Emre Can și Brandt sunt înlocuiți de Haller și Malen

minutul 80 - Kobel respinge un nou șut superb al lui Kroos

minutul 79 - Hummels ia galben

minutul 77 - Jude Bellingham șutează periculos, mingea e deviată și se duce puțin pe lângă poartă!

alt-text
alt-text

minutul 74 - GOOOOL REAL MADRID!!! CARVAJAL ÎNSCRIE! Fundașul se desprinde din marcaj și trimite cu capul în poarta lui Kobel, după un corner perfect executat de Kroos. E al șaselea gol al lui Carvajal în acest sezon, primul în UCL!

100 de assisturi
are Kroos în cariera sa la Real Madrid, cu cel din această seară

minutul 72 - Adeyemi e înlocuit de Marco Reus, aflat la ultimul meci pentru Borussia Dortmund și ovaționat de fanii galben-negri

minutul 69 - Jude Bellingham, foarte aproape de a înscrie împotriva fostei sale echipe! Trece de puțin pe sub minge, din centrarea excelentă a lui Vinicius, și nu poate relua cu capul

alt-text alt-text
Ocazia lui Bellingham
  • Ancelotti l-a trimis pe Rodrygo în banda dreaptă, iar Bellingham e acum 9 „fals” la Real

minutul 63 - Courtois, imperial! Împiedică încă o dată un gol al nemților, respingând senzațional „capul” lui Fullkrug

minutul 57 - Vinicius centrează, mingea ajunge la Carvajal, care trimite din voleu, dar Kobel reține

minutul 50 - După centrarea din cornerul rezultat, Carvajal trimite cu capul peste poartă!

minutul 49 - Senzațional! Kroos trimite direct pe poartă din lovitură liberă, Kobel respinge eroic în corner. A fost primul șut pe poartă al Realului în acest meci

minutul 46 - Începe repriza secundă, nicio schimbare în cele două formații

Spectacol cu torțe al lui Dortmund după pauză:

Se încheie prima repriză la Londra, scor 0-0, dar cu ocazii uriașe ratate de Dortmund

• 4 minute de prelungiri

minutul 44 - Intervenție de manual a lui Hummels în fața lui Vinicius, în banda stângă a atacului Realului. Fanii nemților sărbătoresc ca la un gol!

minutul 43 - Sabitzer ia „galben” pentru proteste, motiv pentru care luase și Schlotterbeck cu 3 minute în urmă

minutul 41 - Courtois respinge în corner șutul lui Sabitzer

Ancelotti și celebrele sale gume de mestecat :D

Un adevărat trademark pentru italian pe marginea terenului

minutul 35 - Vinicius vede primul cartonaș galben al finalei, pentru un fault la Kobel

Faultul lui Vinicius la Kobel

Secundul Davide Ancelotti discută aprins cu tatăl său, Carlo Ancelotti, despre jocul dezastruos al Realului

Davide și Carlo Ancelotti

minutul 34 - Valverde îl lansează pe Carvajal pe dreapta, dar pasa e prea tare și mingea iese în afara terenului

minutul 30 - Nemții scapă 6 contra 3, dar nu reușesc să fructifice superioritatea, mingea iese în aut după intervenția lui Mendy la Adeyemi

minutul 28 - Emoții mari pentru Real Madrid! Adeyemi șutează puternic, Courtois respinge, Fullkrug reia dintr-o poziție incomodă, dar iese belgianul și reține!

minutul 27 - Vinicius trece ușor de Ryerson și trimite în careu, dar rezolvă Schlotterbeck

• Un alt fan al Realului încearcă să intre pe teren, dar e blocat de stewarzi

minutul 23 - Realul e în corzi! Fullkrug trimite în bară, după o acțiune extrem de periculoasă în careul madrilenilor

Ocaziile lui Adeyemi și Fullkrug

minutul 20 - Incredibil! Adeyemi a avut golul de 1-0 în gheată, dar nu a reușit să înscrie! Lansat extraordinar de Hummels, a ratat singur cu Courtois: și-a făcut mingea prea în lateral și Carvajal a ajuns la timp pentru a-l bloca

• Metronomul Kroos, la ultimul său meci pentru o echipă de club, are 16 pase perfecte din 16 în primul sfert de oră al finalei

minutul 15 - Vincius trimite cu stângul, peste poarta nemților

minutul 14 - Ocazie uriașă a lui Dortmund! Lansare pentru Fullkrug, acesta trimite la Brandt, care dă însă pe lângă poarta lui Courtois

minutul 12 - Vine primul șut al meciului, Valverde trimite peste poartă!

minutul 7 - Fullkrug încearcă un „cap” din cornerul executat de Brandt, dar apărătorii Realului sunt atenți

minutul 3 - Prima acțiune Realului îi aparține lui Vinicius, care le cere apoi fanilor spanioli să fie cât mai vocali

minutul 1 - Deja are loc o întrerupere, pe teren au intrat mai mulți suporteri ai Realului, care se îndreaptă spre Bellingham și Vinicius pentru a-și face poze cu ei. Forțele de securitate au probleme pe Wembley. Meciul se reia după aproximativ 2 minute

Unul dintre fanii care au intrat pe teren, placat de stewarzi

22:01 Începe marea finală, cu un minut de întârziere

Imagini inedite: jucătorii lui Dortmund merg în terenul Realului înainte de meci pentru a saluta galeria:

Scenografia nemților și salutul jucătorilor Borussiei

Imnul Ligii Campionilor răsună pe Wembley:

Echipe de start

Dortmund: Kobel - Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen - Can, Sabitzer - Sancho, Brandt, Adeyemi - Füllkrug
Rezerve: Meyer, Lotka - Ozcann, Nmecha, Haller, Wolf, Reus, Moukoko, Malen, Sule, Watjen, Bynoe-Gittens
Antrenor: Edin Terzic

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Rüdiger, Nacho, Mendy - Camavinga, Valverde, Kroos - Bellingham, Rodrygo, Vinicius
Rezerve: Lunin, Arrizabalaga - Militao, Alaba, Modric, Joselu, Lucas, Tchouameni, Ceballos, Fran Garcia, Brahim, Guler
Antrenor: Carlo Ancelotti

Arbitru: Slavko Vinčić (Slovenia)

Detalii înainte de finala Borussia Dortmund - Real Madrid:

Karl-Heinz Riedle și Zinedine Zidane au adus trofeul Ligii Campionilor:

Sacoul i-a creat probleme lui Zidane, care a încercat să și-l aranjeze în timp ce mergea :D

Înainte de meci are loc un scurt recital al cântărețului american Lenny Kravitz, 60 de ani, care face spectacol pe scenă amplasată special la centrul terenului:

Scena de pe Wembley

Atmosferă senzațională pe Wembley:

alt-text
alt-text

E pentru prima dată în istoria Ligii Campionilor când doi jucători englezi vor fi rivali în ultimul act jucând la două formații care nu sunt britanice: Jadon Sancho vs Jude Bellingham

Mediile de vârstă: Dortmund - 27 de ani și 157 de zile, Real Madrid - 28 de ani și 35 de zile.

Marco Reus este rezervă la ultimul său meci la Dortmund.

La începutul grupelor UCL 2023-2024, Real Madrid era cotată cu a treia șansă la câștigarea trofeului, 8,5%, după City și Bayern, iar Dortmund cu 2,4% era a 12-a favorită.

Stadionul „Santiago Bernabeu” e pregătit să primească suporterii care vor să urmărească live partida pe ecranele imense poziționate pe gazon:

Autocarul Borussiei Dortmund a fost oprit pe pod pentru a li se permite spaniolilor să intre primii în zona stadionului, din motive de securitate:

Imagini din Londra cu autocarele celor două formații

Trofeul UCL e decorat în culorile finalistelor:

Cupa pe care jucătorii speră să o câștige în această seară

Fostul antrenor al nemților, Jurgen Klopp, e prezent la ultimul act de pe Wembley și a fost ovaționat de fanii lui BVB:

Și Jose Mourinho asistă la marele meci. Portughezul are 3 semifinale UCL pierdute pe banca lui Real Madrid, una chiar cu Dortmund, în aprilie 2013

Vestiarul blanco e pregătit de partidă:

Borussia Dortmund, revelația acestui sezon de Liga Campionilor

Echipa lui Edin Terzic a parcurs un drum fantastic spre finală, câștigând o grupă dificilă în care se aflau Paris Saint-Germain, AC Milan și Newcastle United.

Cu un joc organizat și un atac letal format din fotbaliști precum Brandt, Reus, Fullkrug sau Adeyemi, clubul din Westphalia a reușit să câștige grupa cu 11 puncte.

Trupa lui Terzic nu a avut probleme în optimi, acolo unde a trecut cu 3 -1 la general de PSV Eindhoven. Situația s-a complicat în sferturile de finală, atunci când germanii au înfruntat defensiva de fier a lui Atletico Madrid.

După o înfrângere cu 2 la 1 la Madrid, galbeni-negrii au reușit o revenire de senzație pe teren propriu, partidă pe care au câștigat-o cu 4 la 2, în urma unor goluri marcate de Brandt, Maatsen, Fullkrug și Sabitzer.

O amplă provocare a venit în semifinale, în disputa cu Paris Saint-Germain. Trupa condusă de Luis Enrique pleca drept mare favorită, mai ales că Mbappé și compania luaseră patru puncte în meciurile din grupe.

Totuși, Borussia a etalat un excelent joc defensiv și a mizat pe contraatac pentru a obține două victorii identice acasă și în deplasare, 1-0, prin golurile lui Fullkrug și Hummels.

O finală nu se joacă, ci se câștigă Edin Terzic la conferința premergătoare meciului

Realul a eliminat favorita Manchester City

Sub conducerea experimentatului Carlo Ancelotti, Real Madrid și-a spulberat adversarele în faza grupelor.

Madrilenii au avut victorii pe linie într-o grupă cu Napoli, Union Berlin și Braga. Vinicius și Brahim Diaz au marcat pentru o victorie cu 2 -1 la general în optimi cu RB Leipzig.

O nucă mult mai tare s-a dovedit a fi Manchester City în sferturi. Campioana en-titre era favorită, întrucât eliminase pe Real în semifinalele sezonului trecut de Ligă, meciuri dominate categoric de formația engleză.

De data aceasta, ambele meciuri au fost echilibrate, 3-3 în tur și 1-1 la Manchester. Disputa s-a decis la loviturile de departajare, încheiate cu 4 la 3 pentru iberici.

Madrilenii au fost aproape de eliminare în semifinala cu Bayern Munchen. După 2 – 2 în Bavaria, trupa lui Ancelotti a fost condusă cu 1-0 până în minutul 88.

Germanii au cedat presiunii și au primit două goluri de la rezerva Joselu în minutele 88 și 91.

O finală de Liga Campionilor este cel mai important, dar şi cel mai periculos meci. Trebuie să te bucuri că eşti acolo. De asemenea, începe să apară frica că ceva nu ar putea merge bine. Carlo Ancelotti, antrenor Real Madrid

8 finale pe Wembley

Cu o capacitate de aproximativ 90.000 de locuri, legendarul stadion Wembley va găzdui cea de-a opta finală a UEFA Champions League, a treia din era UCL după finalele din 2011 și 2013.

Ultimul meci pentru Marco Reus și Toni Kroos

Jocul din această seară va fi ultima partidă pentru mijlocașii germani ai Relului,  Marco Reus şi Toni Kroos.

Reus, 35 de ani, a jucat 12 ani şi a avut 428 de apariţii în tricoul Borussiei. El a avenit în 2012 în Westphalia, după transferul de la Borussia Moenchengladbach. A marcat 170 de goluri şi a oferit 131 de assist-uri pentru germani, câștigând şi două Cupe ale Germaniei.

De cealaltă parte, Toni Kroos și-a anunțat recent retragerea din fotbal după campionatul european din această vară. Germanul de 34 de ani joacă la Real din 2014 și are 464 de partide jucate pentru iberici. El are 4 finale câștigate în Ligă alături de madrileni.

Cele mai interesante informații:

• Este a 18-a finală de cupă europeană pentru Real. Los Blancos au pierdut doar trei finale.
  • Borussia joacă a treia finală Liga Campionilor. A câștigat o dată în 1997 și a pierdut în 2013 în fața rivalilor de la Bayern.
  • Mats Hummels și Marco Reus au jucat titulari în finala din 2013.
  • Luka Modric și Dani Carvajal ar putea obține a șasea victorie în finala Ligii Campionilor pentru Madrid, egalând recordul legendei Paco Gento.
  • Dacă Dortmund se impune, va înregistra a patra cea mai mare distanță între două trofee continentale: 27 de ani. Recordul îi aparține lui Inter Milano, 45 de ani.
  • Real Madrid și Dortmund s-au luptat de 14 ori în Europa, cu o medie de 3 goluri pe meci. Ultimele 4 finale ale Ligii s-au încheiat cu scorul de 1-0, deci trendul ar putea fi modificat
  • Ancelotti e la a 6-a finală de Champions League în postura de antrenor, una singură pierdută din cinci, în 2005

01.07
SCHIMBARE  FCSB a prezentat  noile echipamente  de joc pentru sezonul 2024-2025
01.07
SCHIMBARE FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
SCHIMBARE  FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
„Nu Spalletti e de vină!”  Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
01.07
„Nu Spalletti e de vină!”Mircea Lucescu, dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
„Nu Spalletti e de vină!” Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în  sferturi  la Euro: „Cea mai mare surpriză”
30.06
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”