Danemarca - anglia 1-1  Englezii sunt ca și calificați în  optimi  după un joc modest
Morten Hjulmand Foto: Imago

Danemarca - anglia 1-1 Englezii sunt ca și calificați în optimi după un joc modest

• Danemarca și Anglia au remizat, scor 1-1, în al doilea meci al zilei de la EURO.
  • Cele două echipe fac parte din grupa C, alături de Slovenia și Serbia.

Danemarca și Anglia s-au întâlnit în al doilea meci al zilei de la EURO, în reeditarea semifinalei de acum 3 ani.

Harry Kane a deschis scorul în minutul 18, după ce a fost la locul potrivit în momentul potrivit și a reluat în plasă din 6 metri un balon bâlbâit de nordici. Atacantul lui Bayern Munich a marcat pentru a 4-a oară la un turneu final, la fel ca Wayne Rooney și Michael Owen.

Danezii au egalat în minutul 34, atunci când Hjulmand l-a executat pe Pickford cu un șut de la 25 de metri ce a lovit bara din stânga și a intrat în poartă.

Repriza secundă a fost mult mai echilibrată, singura ocazie mare de gol aparținând englezilor, însă șutul lui Foden a lovit bara porții lui Schmeichel.

În ultima etapă a grupelor, Anglia întâlnește Slovenia, în timp ce Danemarca va juca contra Serbiei, într-un meci ce se anunță destul de tensionant.

Danemarca - Anglia 1-1

• Au marcat: Hjulmand(34)/ Kane (18)

Final de meci! Danemarca și Anglia remizează, scor 1-1. În ultima etapă Anglia întâlnește Slovenia, în timp ce Danemarca va juca contra Serbiei, într-un meci ce se anunță destul de tensionant.

Min.87- Cartonaș galben, Danemarca! Christian Noergaard îşi trage un adversar de tricou şi este avertizat.

Min.82- Dublă schimbare, Danemarca! Ies Christian Eriksen și Morten Hjulmand, intră Skov Olsen și Christian Noergaard.

Min.73- Cartonaș galben, Danemarca! Joakim Maehle este avertizat.

Min.71- Șansă bună, Anglia! Watkins este aproape să înscrie la prima atingere, dar Schmeichel respinge în corner.

Min.69- Triplă schimbare, Anglia! Ies Saka, Foden și Kane, intră Eze, Bowen și Watkins.

Min.67- Schimbare, Danemarca! Iese Hoejlund intră Poulsen.

Min.62- Cartonaș galben, Anglia! Conor Gallagher este avertizat după o intrare asupra lui Christensen.

Min.57- Dublă schimbare, Danemarca! Ies Kristiansen și Wind, intră Bah și Damsgaard

Min.56-BARĂ Anglia! Foden șutează din afara careului, însă mingea lovește doar bara din stânga lui Schmeichel.

Min.54- Schimbare, Anglia! Iese Trent Alexander Arnold intră Conor Gallagher.

Min.46- A început repriza secundă!

Min.45+2- Final de primă repriză!

Min.34- GOOLAZO Danemarca, 1-1! Morten Hjulmand șutează de la 25 de metri, mingea lovește bara din stânga lui Pickford și intră în poartă.

Min.27- Cartonaș galben, Danemarca! Jannik Vestergaard îl faultează pe Bukayo Saka și vede primul avertisment al partidei.

Min.18-GOOL Anglia, 0-1! Harry Kane finalizează din 6 metri și marchează primul său gol de la Campionatul European.

Min.13- Phil Foden își încearcă norocul de la 16 metri, dar șutul său se duce mult peste poartă.

Min.1- A început partida!

Înainte de a începe meciul, jucătorii şi publicul au păstrat un minut de reculegere.

Danemarca - Anglia. Echipele de start:

• Danemarca: 1. Schmeichel (cpt.) - 2. Andersen, 6. Christensen, 3. Vestergaard - 5. Maehle, 21. Hjulmand, 23. Hojberg, 17. Kristensen - 10. Eriksen - 9. Hojlund, 19. Wind.
    Rezerve: 16. Hermansen, 22. Ronnow - 4. Kjaer, 7. Jensen, 11. Skov Olsen, 12. Dolberg, 13. Jorgensen, 14. Damsgaard, 15. Norgaard, 18. Bah, 20, Poulsen, 24. Dreyer, 25. Kristensen, 26. Bruun Larsen
    Selecționer: Kasper Hjulmand.
  • Anglia: 1. Pickford - 2. Walker, 5. Stones, 6. Guehi, 12. Trippier - 4. Rice, 8. Alexander-Arnold - 11. Foden, 10. Bellingham, 7. Saka - 9. Kane.
    Rezerve: 13. Ramsdale, 23. Henderson - 14. Konsa, 15. Dunk, 16. Gallagher, 17. Toney, 18. Gordon, 19. Watkins, 20. Bowen, 21. Eze, 22. Gomez, 24. Palmer 25. Wharton, 26. Mainoo.
    Selecționer: Gareth Southgate.

Partida va fi o reeditare a semifinalei de la Euro 2020, dispută câștigată de Anglia cu 2 - 1 printr-un gol marcat de Harry Kane în minutul 104 al primei reprize de prelungiri.

Mainoo, în locul lui Trent

Presa engleză speculează intens asupra posibilității înlocuirii lui Trent Alexander-Arnold (25 de ani) cu Kevin Mainoo. Primul a fost titular cu Serbia, dar și-ar putea pierde locul în detrimentul mijlocașului de 19 ani de la Manchester United.

Wayne Rooney a declarat că l-ar prefera pe Kobbie Mainoo în locul lui Trent Alexander-Arnold. Legenda Angliei este de părere că Maino este un mijlocaș complet, superior prin tehnică și poziționare mijlocașului de la Liverpool.

Mai mult, selecționerul Southgate a menționat recent că Alexander-Arnold este mai util în poziția sa obișnuită de fundaș dreapta, post ocupat în prezent de Kyle Walker (34 de ani).

Evident, va fi o anumită presiune asupra jucătorilor, mai ales că am obținut deja trei puncte. Suntem favoriți pe hârtie, dar trebuie să demonstrăm asta și împotriva Danemarcei. Abordarea mea este cea a jocului de echipă. Vom da totul pentru a câștiga. Gareth Southgate, selecționerul Angliei

Danezii vor să se revanșeze după remiza cu Slovenia

Danemarca a câștigat doar o partidă din ultimele șase în faza grupelor. Totuși, danezii pot spera la un rezultat pozitiv din moment ce au o victorie și un egal din ultimele trei meciuri cu Anglia.

De asemenea, printre jucătorii care au evoluat în semifinala cu Anglia se numără Kasper Schmeichel, Simon Kjaer sau Martin Damsgaard, marcator în acea partidă.

Selecționerul Kasper Hjulmand a prefațat jocul cu Anglia și l-a lăudat pe Jude Bellingham, despre care a spus că se află la un nivel maxim:

„Vom înfrunta o mare echipă, dar vom face totul pentru a câștiga. Va fi un meci diferit față de acum trei ani. Bellingham a avut un sezon fantastic. Nimeni nu credea că va înscrie atât de mult. Este o mare realizare pentru un jucător atât de tânăr”, a spus Hjulmand.

Echipe probabile:

Danemarca (3-4-1-2): Schmeichel - Andersen, Christensen, Vestergaard - Bah, Hjulmand, Hojbjerg, Kristiansen - Eriksen - Wind, Hojlund.
Selecționer: Kasper Hjulmand

Anglia (4-2-3-1): Pickford - Walker, Stones, Guehi, Trippier - Mainoo, Rice - Saka, Bellingham, Foden - Kane.
Selecționer: Gareth Southgate

26
de partide s-au disputat între Anglia și Danemarca. Englezii au câștigat de 16 ori, danezii de 6, iar 4 dispute s-au terminat la egalitate