Doar FCSB a rezistat la Praga  Campioana Ligii 1 a fost  ultima echipă neînvinsă  de Sparta, în deplasare, în Champions League
FCSB, la 1-1 cu Sparta în deplasarea de la Praga Foto: Sport Pictures

Doar FCSB a rezistat la Praga Campioana Ligii 1 a fost ultima echipă neînvinsă de Sparta, în deplasare, în Champions League

• FCSB a remizat cu Sparta la Praga, 1-1 în turul 3 preliminar al Ligii, meci în care putea câștiga. 45 de minute i-au fost fatale în manșa secundă, la București (2-3, după 0-3 la pauză).
  • După confruntarea cu FCSB, campioana Cehiei a învins de două ori la rând acasă fără să mai ia gol în Champions: 2-0 cu Malmo, în play-off, 3-0 cu Salzburg, la debutul în faza principală a competiției.

FCSB a avut o șansă bună în acest sezon de a se califica în faza principală a Champions League. Era un traseu accesibil pentru campioana Ligii 1.

Sparta Praga  Fosta adversară a FCSB a câștigat după  7.589  de zile în UEFA Champions League

În turul 3 preliminar, roș-albaștrii au fost deasupra Spartei în deplasare, au avut mai multe șuturi pe poartă (6-4), mai multe cornere (3-2) și au fost mai faultați de adversari (17 ei, 19 cehii).

Și-au creat două ocazii imense la 0-0:

• Minutul 10 - Șut a tras pe lângă poarta goală după ce a driblat goalkeeperul.
  • Minutul 60 - Băluță și Olaru au scăpat într-o situație de 2-1 cu stoperul Spartei în careul gazdelor, dar primul a preferat să șuteze, deși căpitanul ar fi rămas singur cu portarul în zona punctului de la 11 metri.

Imediat după a doua șansă uriașă irosită, FCSB a deschis scorul, dar a fost egalată după un corner, în minutul 78.

În retur, echipa lui Elias Charalambous a pierdut total prima repriză, 0-3. Cele două goluri marcate după pauză au venit prea târziu (2-3).

Avem jucători excelenți, dar suntem cu adevărat puternici pentru că noi, antrenorii, reușim să fim pe aceeași lungime de undă cu jucătorii. Împreună suntem și mai tari Lars Friis, antrenor Sparta Praga

Nimeni n-a mai înscris la Praga și n-a mai plecat neînvins după FCSB

FCSB a retrogradat în Europa League, dar a rămas unica neînvinsă de Sparta la Praga în acest sezon de Champions. Și, după acel 1-1 din 6 august, nimeni nu a mai înscris pe „Letna”, arena vișiniilor.

De atunci, campioana Cehiei a mai jucat de două ori acasă în prima competiție a Europei.

Pe 27 august, formația antrenată de danezul Lars Friis a înfruntat Malmo la Praga, în returul play-off-ului.

După 2-0 în Suedia, în prima manșă, Sparta s-a impus și în fața propriilor fani cu același scor. 2-0, goluri în ultimele zece minute (Haraslin 80 penalty, Rrahmani 83).

Să controlăm jocul e foarte important și mă bucur când putem domina un meci. Întotdeauna vom fi o echipă care încearcă să-și impună stilul. Dar nu va fi mereu astfel. Și nu trebuie să fim naivi când vom înfrunta cele mai bune formații ale lumii Lars Friis, antrenor Sparta Praga

Sparta a cedat posesia, dar a fost mult mai eficientă decât Salzburg

Miercuri seară, împotriva lui Salzburg, Friis i-a cedat mingea lui Salzburg (34%-66%), cerându-le jucătorilor săi maximă eficiență. Și praghezii au fost mult mai eficienți:

• 6-1 a fost raportul șuturilor pe poartă.
  • 4-2 a fost avantajul la cornere.
  • 3-0 a fost scorul final.

La pauză, era deja 2-0, Sparta punctând la începutul și sfârșitul reprizei (Kairinen 2, Olatunji 42). La reluarea jocului, a mai înscris o dată, în primul sfert de oră (Laci 58).

Atletico și Inter, două șocuri la Praga. Și o deplasare de foc: Manchester City

Atletico Madrid va fi adevăratul obstacol al campioanei Cehiei în actuala stagiune, la Praga, pe 26 noiembrie.

Până atunci, se încălzește pe „Letna” cu Brest (Franța), pe 6 noiembrie.

O altă înfruntare teribilă în Cehia va fi pe 22 ianuarie, în fața lui Inter Milano.

În deplasare, un meci de foc (Manchester City, 23 octombrie), altul dificil (Leverkusen, 29 ianuarie) și două deplasări în care poate scoate puncte (Stuttgart, 1 octombrie, Feyenoord, 11 decembrie).