VICTORIE Dramatică  Hermmanstadt obține  primul succes  al sezonului, cu FC Botoșani
Hermannstadt. Foto: Sportpictures

VICTORIE Dramatică Hermmanstadt obține primul succes al sezonului, cu FC Botoșani

• Hermannstadt a învins FC Botoșani, scor 2-1, într-o partidă din etapa a cincea din Liga 1.
Supărarea lui Gică  Hagi sugerează că e  victima arbitrajului  » Critici și pentru jucători după eșecul cu FCSB

Hermannstadt a reușit prima victorie a sezonului, după ce a învins-o la limită pe FC Botoșani. Elevii lui Marius Măldărășanu au dominat prima repriză, însă s-au văzut conduși la pauză după golul lui Șeroni din minutul 45+3.

Victorie la meciul cu numărul 200 găzduit în Liga 1

Repriza secundă a început electrizant, iar Bejan a reușit să egaleze, dar golul a fost amânat pentru o poziție neregulamentară.

Până la urmă Hermannstadt a egalat prin Ianis Stoica, cel care a marcat spectaculos dintr-o lovitură liberă de la marginea careului, în minutul 79.

În minutul 90, Sadiku comis henț în careu, iar după consultarea VAR, arbitrul a acordat penalty pentru gazde. Neguț a transformat cu emoții și a adus toate cele 3 puncte pentru echipa lui Măldărășanu.

După această partidă, Hermannstadt a urcat pe locul al 9-lea, cu 5 puncte, în timp ce FC Botoșani este pe 15, cu 3 puncte.

Hermannstadt - Botoșani 2-1

• Au marcat: Stoica ('80), Neguț ('90+1, pen.) / Șeroni ('45+3)

Final de meci! Hermannstadt reușește prima victorie a sezonului.

Min.90+1- GOOL Hermannstadt, 2-1! Sadiku face henț în careu, arbitrul consultă sistemul VAR și acordă penalty pentru Hermannstadt! Neguț a reușit să transforme și să aducă Sibiul în avantaj.

Min.86-Schimbare la Hermmanstadt! Iese Murgia, intră Bicianu.

Min.80-GOOL Hermanstadt, 1-1! Ianis Stoica marchează spectaculos dintr-o lovitură liberă de la marginea careului.

Min.79-Cartonaș galben Hermannstadt! Murgia este avertizat pentru proteste.

Min.74-Schimbări în ambele tabere! Ies Florescu și David, intră Petro și Mouaddib pentru FC Botoșani, în timp ce pentru Hermannstadt ies Balaure și Goncalves, intră Balaure și Căpușă!

Min.73-Cartonaș galben Botoșani! Șeroni îl faultează pe Neguț și este avertizat.

Min.56-Schimbare pentru FC Botoșani! Iese Chică-Roșă, accidentat, intră Lopez.

Min.53-După 6 minute de așteptat decizia sistemului VAR, arbitru păstrează decizia din teren.

Min.47-Start de repriză electrizant! Bejan reușeșe să trimită mingea în poartă, dar golul este anulat pentru o poziție neregulamentară.

Min.46-Cartonaș galben pentru FC Botoșani! Chică-Roșă este avertizat, după o intrare asupra lui Neguț.

Min.46-Start în repriza secundă! Schimbări în ambele tabere. Iese Deaconu intră Negut pentru Hermmanstadt, în timp ce pentru FC Botoșani iese Diez și intră Romano.

Min.45+4-Pauză la Sibiu!

Min.45+3-GOOL FC Botoșani 0-1! Șeroni reia excelent cu capul, după centrarea lui Bodișteanu, din lovitură liberă.

Min.45+1- O nouă șansă pentru gazde! Ronaldo Deaconu îi pune mingea pe cap lui Chițu, dar fostul atacant al celor de la FCU Craiova trimite pe lângă poartă.

Min.28-Ce ocazie! Centrare excelentă a lui Oroian, dar lovitura de cap a lui Balaure se duce puțin pe lângă poartă.

Min.27- Primul șut pe poartă al moldovenilor! Bodișteanu șutează, însă Căbuz reține fără probleme.

Min.26-Primul cartonaș galben al meciului! Țigănașu este avertizat după o intrare dură asupra unui adversar.

Min.14-Ocazie bună pentru sibieni! Mingea centrată de Oroian ajunge la Ianis Stoica, dar șutul acestuia din interiorul careului este blocat de defensiva adversă.

Min.1-A început partida!

Hermannstadt - Botoșani, echipe de start:

• Hermannstadt: Căbuz - Oroian, Găman, Bejan, Goncalves - Murgia, Ivanov - Balaure, R. Deaconu, I. Stoica - Chițu
  • Rezerve: Pop, Muțiu, Ionuț Stoica, Căpușă, Ganfila, Jipa, Ciubotaru, Al. Luca, Neguț, Biceanu, Mihart
  • Antrenor: Marius Măldărășanu
  • FC Botoșani: Pap - Sadiku, Miron, Șeroni, Țigănașu - Aldair Ferreira, Romano - G. David, E. Florescu, Bodișteanu - Chica-Roșă
  • Rezerve: Kukik, Petro, Celea, Mitrov, Mouaddib, Fulop, Kaprof, Pavlovic, E. Lopez, Solomon, F. Junior.
  • Antrenor: Liviu Ciobotariu
  • Stadion: Municipal (Sibiu)
  • Arbitru: Vadana Sorin (Cluj-Napoca), A1: Popescu Adrian (Craiova), A2: Corb Ioan Alexandru (Satu Mare) / Arbitru VAR: Dima Iulian (Bucureşti), Arbitru AVAR: Vodă Alexandru (Alba Iulia)

Hermannstadt nu se regăsește

Hermannstadt, echipă antrenată de Marius Măldărășanu, vine după o serie de rezultate slabe, fără victorie în primele patru etape ale campionatului.

• Echipa sibiană a acumulat doar două puncte până acum, după două remize acasă, și se află în prezent pe ultimul loc în clasament.
  • Hermannstadt se confruntă cu probleme în ofensivă, reușind să marcheze doar șase goluri în ultimele nouă meciuri oficiale și amicale.
6 remize
și o victorie are Marius Măldărășanu în palmares, în confruntările directe cu Botoșani

FC Botoșani vine după o victorie cu Farul

FC Botoșani, echipă antrenată de puțin timp de Liviu Ciobotariu, vine după o victorie importantă obținută în deplasare pe terenul Farului, scor 1-0.

• Botoșănenii au avut parte de o pauză mai lungă din cauza amânării meciului cu FCSB.
  • Echipa se află într-un proces de reînnoire și a înregistrat doar înfrângeri în primele etape.

Cu jucători importanți plecați în această vară, precum Dican, Mailat sau Camara, echipa se poate baza pe Florescu, golgheterul din sezonul trecut.

11 goluri
a marcat Florescu în sezonul 2023-2024, potrivit transfermarkt.com

Hermannstadt - Botoșani. Moldovenii au cele mai multe victorii

FC Hermannstadt și FC Botoșani s-au întâlnit de 14 ori în Liga 1.

• În aceste confruntări, echipa sibiană a obținut două victorii, în timp ce moldovenii au câștigat de șase ori.
  • Alte șase meciuri s-au încheiat la egalitate.

Dintre toate confruntările directe, doar una s-a încheiat fără gol marcat: pe 14 noiembrie 2022, când FC Botoșani, în calitate de gazdă, și Hermannstadt au terminat meciul la egalitate, 0-0.

„Nu este omor”   Motivarea Instanței care a anulat condamnarea lui  Mario Iorgulescu  la 13 ani de închisoare
09:50
„Nu este omor” Motivarea Instanței care a anulat condamnarea lui Mario Iorgulescu la 13 ani de închisoare
„Nu este omor”  Motivarea Instanței care a anulat condamnarea lui Mario Iorgulescu la 13 ani de închisoare
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o  piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
10:08
Rațiu, fulgerul lui Rayo AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie, pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
David Raya, eroul serii   Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din  Liga Campionilor : „Incredibil”
09:36
David Raya, eroul serii Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din Liga Campionilor: „Incredibil”
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă