Accidentare  Novak Djokovic s-a retras de la Roland Garros » Pierde  locul 1  mondial
Novak Djokovic s-a retras de la Roland Garros. Foto: Imago

Accidentare Novak Djokovic s-a retras de la Roland Garros » Pierde locul 1 mondial

• Novak Djokovic (37 de ani) s-a retras de la Roland Garros la doar o zi după victoria din meciul-maraton cu argentinianul Francisco Cerundolo (25 de ani, locul 27 ATP).
  • Djokovic a fost forțat să renunțe din cauza unei rupturi la meniscul genunchiului drept. De luni va pierde și locul 1 mondial.

Șocul zilei în sportul mondial vine de la Paris, unde Novak Djokovic a anunțat că se retrage din competiție după accidentarea suferită în partida cu Francisco Cerundolo.

Marți dimineață, Djokovic a efectuat un RMN, iar verdictul medicilor a fost unul dur: ruptură de menisc la genunchiul drept.

Greu de învins  Djokovic, victorie în 5 seturi la  Roland Garros

Novak Djokovic s-a accidentat în setul al doilea al meciului cu Cerundolo, la scorul de 6-1, 3-4.

Sârbul a cerut pauză medicală și, în timp ce primea îngrijiri, i-a reproșat supervizorului partidei, Wayne McKewen, că s-a accidentat din cauza terenului neîngrijit corespunzător.

Am alunecat de câteva ori și le-am cerut arbitrului și supervizorului să fie turnată mai multă argilă pe teren, însă am fost refuzat. M-am accidentat din cauza terenului. Novak Djokovic

Djokovic, aproape 10 ore pe teren în 48 de ore

Djokovic a jucat în 48 de ore două meciuri-maraton. Sâmbătă, sârbul l-a învins pe italianul Musetti în 4 ore și 32 de minute, într-o partidă care s-a terminat la ora 3 dimineața, scor 7-5, 6-7(6), 2-6, 6-3, 6-0.

A urmat victoria de luni seară din optimi, când sârbul a trecut de argentinianul Cerundolo după 4 ore și 39 de minute, scor 6-1, 5-7, 3-6, 7-5, 6-3.

Djokovic ar fi trebuit să joace în sferturile de finală cu norvegianul Casper Ruud, care l-a scos din concurs pe americanul Taylor Fritz.