Greu de învins  Djokovic, victorie în 5 seturi la  Roland Garros
Novak Djokovic

Greu de învins Djokovic, victorie în 5 seturi la Roland Garros

• Novak Djokovic s-a calificat în sferturi de finală la Roland Garros după un meci-maraton cu argentinianul Francisco Cerundolo, 6-1, 5-7, 3-6, 7-5, 6-3.
  • Meciul a durat 4 ore și 37 de minute.
  • Novak Djokovic a ajuns la 370 de victorii în turneele de Grand Slam, record absolut în tenis.

Novak Djokovic l-a învins pe Francisco Cerundolo după încă un meci de colecție la Roland Garros. Ca și în duelul cu italianul Musetti, liderul mondial a revenit de la 1-2 la seturi.

Djokovic a dus partida în decisiv după un scenariu uluitor în setul 4, în care a revenit incredibil de la 2-4 la game-uri.

Djokovic, ce revenire!  L-a învins pe Musetti la  Roland Garros , după ce fusese condus cu 2-1 la seturi

Campionul sârb a resimțit din plin meciul cu Musetti. În setul al doilea, la scorul de 6-1 și 3-4 , Djokovic a cerut pauză medicală din cauza unor dureri la genunchiul drept.

În timp ce primea îngrijiri medicale, Djokovic a avut și un dialog aprins cu Wayne McKewen. Sârbul i-ar fi reproșat că accidentarea a survenit din cauză că terenul nu a fost udat îndeajuns.

Djokovic, record de victorii în turneele de Gran Slam

Djokovic a obținut contra argentinianului Cerundolo victoria cu numărul 370 în turneele de Grand Slam și l-a depășit pe fostul rival, Roger Federer.

• Novak Djokovic - 370 victorii
  • Roger Federer - 369 victorii
  • Rafael Nadal - 314 victorii
  • Jimmy Connors - 233 victorii
  • Andre Agassi - 224 victorii

Djokovic, aproape 10 ore de tenis în două zile

Meciul lui Djokovic cu Cerundolo a durat 4 ore și 39 de minute, cu 10 minute mai mult decât partida sârbului cu Musetti, începută pe 1 iunie și terminată pe 2, la ora 3 dimineața.

Djokovic a obținut a 96-a victorie la Roland Garros.

Liderul mondial este pentru a 59-a oară în sferturile de finală ale unui turneul de Grand Slam și pentru a 18-a oară la Roland Garros.

Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!