La Roja bască Spania a avut 4 jucători pe teren de la  Real Sociedad  în finala Euro. Și doi de la Bilbao, ambii titulari
Cei 5 jucători ai lui Real Sociedad în naționala Spaniei campioană a Europei: Merino, Oyarzabal, Remiro, Le Normand și Zubimendi (de la stânga) Foto: Imago

La Roja bascăSpania a avut 4 jucători pe teren de la Real Sociedad în finala Euro. Și doi de la Bilbao, ambii titulari

• Real Sociedad, clubul iberic cel mai bine reprezentat în ultimul act de Euro: Le Normand (titular), Zubimendi, Oyarzabal și Merino. Athletic Bilbao, doi spanioli din primul minut, Williams și Simon.
  • Real Madrid și Barcelona au avut la fel de mulți titulari la naționala Spaniei în finală precum Al-Nassr: unul singur.
  • Patru jucători de la Manchester City au evoluat din startul finalei CE: englezii Walker, Stones, Foden și ibericul Rodri.

Spania a impresionat la acest Euro. A cucerit titlul continental, al 4-lea din istorie, record all-time.

Euro zero Premieră în 44 de ani: nu s-a marcat  niciun gol  din lovitură liberă la Euro 2024

Un turneu final cu șapte victorii în șapte meciuri, câștigând șase partide în 90 de minute și una singură în prelungiri.

Naționala antrenată de Luis de la Fuente a marcat 15 goluri (2,1 în medie pe meci), primind numai 4 (0,57).

La Roja: doi titulari de la Bilbao, 4 jucători de la Real Sociedad în ultimul act

Altceva a atras atenția. Cu cine a dominat selecționerul iberic Europa!

De la Fuente a început ultimul act în fața Angliei (2-1) având cei mai mulți titulari de la Athletic Bilbao. Doi: portarul Unai Simon și aripa stângă Nico Williams.

Și mai surprinzător. Real Sociedad a avut un singur jucător la start, stoperul Robin Le Normand, dar patru în total în finală!

Imediat după pauză a intrat și închizătorul Martin Zubimendi, iar în minutul 68 a apărut vârful Mikel Oyarzabal, care urma să marcheze golul de trofeu.

Oyarzabal l-a depășit pe Guehi și a înscris golul victoriei Spaniei Foto: Imago Oyarzabal l-a depășit pe Guehi și a înscris golul victoriei Spaniei Foto: Imago
Oyarzabal l-a depășit pe Guehi și a înscris golul victoriei Spaniei Foto: Imago

În acel moment, alb-albaștrii din San Sebastian aveau trei reprezentanți simultan în naționala La Roja în cel mai important meci al anului.

Le Normand a fost înlocuit (83), însă a jucat și mijlocașul Mikel Merino (89).

Barcelona și Madrid, la fel de mulți în primul „11” iberic în finală ca Al-Nassr

Spania a pornit finala cu un singur jucător de la Real Madrid (Dani Carvajal) și a încheiat-o cu doi (Nacho, în ultimele zece minute). În iarbă mai era Bellingham, la adversari. Barcelona, tot unul în primul „11” (Lamine Yamal), zero la sfârșitul întâlnirii.

Și Real, și Barcelona au avut în formația roșie la începutul finalei același număr de oameni ca Al-Nassr (Laporte), prima echipă saudită cu titular în ultimul act de Euro.

5 jucători
a avut Real Sociedad în lotul Spaniai (a mai fost portarul Alex Remiro). Athletic Bilbao, trei (și fundașul Dani Vivian)

Manchester City, patru oameni la start, trei englezi și un spaniol

În tabăra Angliei, Manchester City a înregistrat cei mai mulți titulari în finala turneului continental: fundașul dreapta Kyle Walker, stoperul John Stones și mijlocașul ofensiv Phil Foden.

Duel 100% Manchester City în finala Euro: spaniolul Rodri (stânga) și englezul Foden Foto: Imago Duel 100% Manchester City în finala Euro: spaniolul Rodri (stânga) și englezul Foden Foto: Imago
Duel 100% Manchester City în finala Euro: spaniolul Rodri (stânga) și englezul Foden Foto: Imago

Câte doi, Arsenal (Saka, Rice), Manchester United (Shaw, Mainoo).

Dar City a mai avut un atu. A fost singurul club cu 4 jucători la începutul finalei. La spanioli, a fost Rodri.

4 jucători de la Crystal Palace
au fost în lotul Angliei la Euro 2024, clubul cel mai bine reprezentat la insulari: Dean Henderson, Marc Guehi, Adam Wharton și Ebereche Eze
Spre Mondiale Cât de mult contează victoria României cu Kosovo: cum au crescut șansele de calificare la  CM 2026
00:34
Spre MondialeCât de mult contează victoria României cu Kosovo: cum au crescut șansele de calificare la CM 2026
Spre Mondiale Cât de mult contează victoria României cu Kosovo: cum au crescut șansele de calificare la CM 2026
Scandal la Dinamo  A aruncat cu sticla după Kopic și a  plecat de la echipă
07.09
Scandal la Dinamo A aruncat cu sticla după Kopic și a plecat de la echipă
Scandal la Dinamo  A aruncat cu sticla după Kopic și a plecat de la echipă
UPDATE  Replică după ce  Ianis Hagi  s-a delimitat de el: „Niciodată nu am pretins asta!”
07.09
UPDATE Replică după ce Ianis Hagi s-a delimitat de el: „Niciodată nu am pretins asta!”
Vin întăriri Șumudică promite că aduce un vârf letal la  Rapid : „N-a călcat atacant ca el în România”
07.09
Vin întăririȘumudică promite că aduce un vârf letal la Rapid: „N-a călcat atacant ca el în România”
Vin întăriri Șumudică promite că aduce un vârf letal la Rapid : „N-a călcat atacant ca el în România”