Champions League: Înfrângere surprinzătoare pentru una dintre favorite – PSG, cu un pas în sferturi

Bayern Munchen a pierdut prima manșă a optimilor Champions League pe terenul lui Lazio, scor 1-0 pentru italieni, iar misiunea la retur devine una foarte grea.

Kylian MbappeFoto: JP Pariente / Sipa Press / Profimedia Images

Lazio – Bayern 1-0 / PSG – Real Sociedad 2-0, în optimile Champions League

Campioana Germaniei a dominat partida disputată pe stadionul Olimpico din Roma în fața celor de la Lazio.

Minutul 67 a schimbat însă soarta partidei. După un contraatac al italienilor, Upamecano l-a faultat dur în careu pe Immobile, iar arbitrul a dictat eliminare și lovitură de la 11 metri.

Atacantul italian a transformat cu siguranță penaltiul, iar Lazio speră la calificarea în sferturi.

Paris Saint-Germain a mai făcut un pas spre marele vis, câștigarea pentru prima dată a trofeului Champions League, după victoria cu 2-0 în fața spaniolilor de la Real Sociedad.

După o primă repriză echilibrată, Kylian Mbappe a deschis scorul în minutul 58 în urma unui corner executat de Dembele.

În minutul 70, tânărul Bradley Barcola a reușit o pătrundere excelentă în partea stângă și a dublat avantajul, ducându-și echipa cu un pas în sferturile de finală.

Meciurile retur se vor disputa pe 5 martie.

• Finala

1 iunie 2024, pe Stadionul Wembley din Londra.

Bancu l-a dat de gol pe Lucescu Se știe cine va juca fundaș stânga,marți, contra Lituaniei
11:27
Bancu l-a dat de gol pe Lucescu Se știe cine va juca fundaș stânga,marți, contra Lituaniei
Bilete Dinamo - FCSB „Câinii roșii” au vândut deja peste 30.000 de bilete către suporteri. La acestea se adaugă alte 8.000 dedicate oaspeților
16:59
Șumudică, uluit de mesajul primit Ce i-a scris un jucător al Rapidului: „Am înghețat! E prima oară când mi se întâmplă”
16:47
Șumudică, uluit de mesajul primit Ce i-a scris un jucător al Rapidului: „Am înghețat! E prima oară când mi se întâmplă
Salvat de antrenorUn tânăr sportiv a fost resuscitat după ce a intrat în moarte clinică: „Cum poți să mulțumești cuiva care ți-a salvat viața?”
16:34
Salvat de antrenorUn tânăr sportiv a fost resuscitat după ce a intrat în moarte clinică: „Cum poți să mulțumești cuiva care ți-a salvat viața?”
LIVEAcum se joacă partida dintre Kazakstan și Slovenia. Finlanda - Anglia și Austria - Norvegia sunt cele mai interesante meciuri ale zilei
Liga Națiunilor
16:18
Cum a ajuns Răducioiu la AC Milan Adriano Galliani și-a amintit, râzând, cum l-a convins Mircea Lucescu să-l transfere pe atacant: „L-am crezut”
13:24
Cum a ajuns Răducioiu la AC Milan Adriano Galliani și-a amintit, râzând, cum l-a convins Mircea Lucescu să-l transfere pe atacant: „L-am crezut”