SACRIFICĂ LIGA 1 Dan Petrescu, după înfrângerea cu Universitatea Cluj: „Asta este  Europa ”
Dan Petrescu. Foto: Sportpictures

SACRIFICĂ LIGA 1Dan Petrescu, după înfrângerea cu Universitatea Cluj: „Asta este Europa

Descătușare  Sabău le dedică fanilor victoria cu CFR +  „Dinozaurul”  Nistor spune că trage echipa după el

Antrenorul CFR Cluj, Dan Petrescu, a comentat după înfrângerea echipei sale în fața Universității Cluj, scor 2-3, subliniind provocările cu care se confruntă echipa sa în acest sezon.

Petrescu a explicat că schimbările frecvente din echipă sunt cauzate de accidentările jucătorilor și de necesitatea de a gestiona resursele în contextul competițiilor europene.

Când schimbi 10 jucători meci de meci, se vede. Acest lucru nu-l fac pentru că este o regulă, ci pentru că singurul jucător care a fost titular în Europa și a jucat și azi s-a accidentat, Matei Ilie. Asta este Europa, trebuie să sacrificăm meciurile din campionat Dan Petrescu

CFR Cluj a controlat jocul timp de 40 de minute

Dan Petrescu a spus că echipa sa a fost dominantă în prima parte a meciului, având inițiativa și marcând primul gol.

„Cred că am jucat bine, timp de 40 de minute am controlat meciul și am marcat goluri. Era doar o echipă pe teren. Au egalat doar din faze fixe", a spus Petrescu la Prima Sport.

• Până în minutul 35, CFR Cluj a înregistrat opt ocazii de gol, în timp ce Universitatea Cluj nu a reușit să creeze nicio oportunitate.
  • Cu toate acestea, până la finalul primei reprize, Universitatea Cluj a reușit să egaleze CFR la numărul de ocazii.

Un rezultat de egalitate ar fi fost mai corect

Antrenorul a menționat că, după schimbările efectuate, echipa a reușit să egaleze, iar rezultatul final nu a fost corect

„Am introdus 3 jucători, am egalat și imediat am primit un gol. Cred că un rezultat de egalitate ar fi fost mai corect, având în vedere ce s-a văzut pe teren.

S-a văzut că erau mai proaspeți, am jucat în 10 pentru aproximativ 15 minute”, a mai declarat tehnicianul CFR-ului.

Ulterior, „Bursucul” și-a exprimat speranța că echipa sa va reveni în campionat și a menționat că alte echipe, inclusiv FCSB și Craiova, au avut începuturi dificile.

În campionat, sper să ne revenim. Toate echipele au început greu, inclusiv FCSB și Craiova. Toate echipele din Europa au întâmpinat dificultăți. Dan Petrescu

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
20.09
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
20.09
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”