Ce nu i-a plăcut lui EDi Selecționerul Iordănescu a spus pentru GOLAZO.ro: „Nu a fost  ce trebuia  să facem” +57 foto

Ce nu i-a plăcut lui EDiSelecționerul Iordănescu a spus pentru GOLAZO.ro: „Nu a fost ce trebuia să facem”

• România - Belgia 0-2. Edward Iordănescu nu a fost mulțumit că în repriza a doua am jucat pe contre cu Belgia.
  • Selecționerul a accentuat: „Nu trebuia să jucăm astfel împotriva unui adversar cu atâta viteză și cu o asemenea capacitate de a juca mingile decisive”.
  • Iordănescu a dezvăluit la conferință că „la pauză le-am spus că trebuie să stăm mai bine pe spații. Dar, când îți dorești ceva enorm, sunt momente în care îți pierzi luciditatea”.

Al doilea meci, prima înfrângere a „tricolorilor”, 0-2 cu Belgia. La conferința de presă, Edward Iordănescu a apărut trist, supărat, dar nu dărâmat.

CALCULE Cum se califică România în  optimile  EURO 2024: egalul ne poate aduce și primul loc + cum trecem de grupe și cu un nou eșec

România - Belgia. Iordănescu: „Eu am spus să nu ne lăsăm păcăliți de primul joc al Belgiei”

GOLAZO.ro i-a spus selecționerului problema observată în joc. „Am pierdut în fața Belgiei, un adversar foarte bun, care a avut mereu un om în plus în ofensivă, la fiecare acțiune, între linii. De aceea și superioritatea, și pericolul creat în multe faze. De ce?”.

„Răspunsul e parte din întrebarea dumneavoastră. Ați văzut o echipă cu foarte, foarte multă calitate, dar nu doar calitate. O echipă care are și tehnicitate foarte bună, și viteză foarte bună, și explozie, și forță.

O echipă completă. Eu am spus să nu ne lăsăm păcăliți de primul joc (n.r. 0-1 cu Slovacia), pentru că Belgia nu e întâmplător pe locul 3 mondial și nu e întâmplător considerată una dintre candidatele la trofeu”, a declarat Iordănescu.

„În multe momente s-a văzut o diferență, dar mergem cu încredere”

Tehnicianul a continuat explicația: „M-am așteptat la un joc foarte greu, dar eu încep cu mulțumiri și mulțumirile merg către jucătorii mei, către echipă.

Le mulțumesc pentru că tot ce au avut mai bun au dat, le mulțumesc pentru că atât cât am putut nu am cedat, ne-am luptat, chiar dacă da, în multe momente s-a văzut o diferență”.

Nu s-a oprit: „Repriza a doua a fost mai aproape de ce ne-am dorit și, dacă eram un pic mai inspirați în momentele noastre, probabil că puteam, și cu puțină șansă, să plecăm cu un punct.

Pentru că am avut situații de gol la 1-0 în care puteam să egalăm. Mergem mai departe și mergem cu încredere”.

alt-text
alt-text

+57 Fotografii
labels.photo-gallery

„Nu a fost ce trebuia să facem”

O altă întrebare de la GOLAZO.ro. ”De ce am jucat în repriza a doua mai mult pe contre? Am intrat în acest joc, ei ocazie, noi ocazie. Puteam să egalăm, dar puteam și să primim mai multe goluri”.

Iordănescu a recunoscut că „nu a fost ce trebuia să facem. Nu trebuia să jucăm pe contre împotriva unui adversar cu atâta viteză și cu o asemenea capacitate de a juca mingile decisive”.

„Și la pauză le-am spus că trebuie să așezăm jocul și să stăm mai bine pe spații”

A mers mai departe: „Până la urmă, am primit cele două goluri pe niște exactități, cu puțină neșansă, uitați-vă la primul gol, e o contră, sare mingea la adversar, de acolo iese golul din minutul 2.

Și la pauză le-am spus, băieții pot să confirme, că trebuie să așezăm jocul și să stăm mult mai bine pe spații, nu te avantajează în fața unui adversar cu o asemenea explozie să joci box to box cu aceeași tranziție. Din păcate”.

„Sunt momente când îți pierzi luciditatea”

A încheiat răspunsul la această întrebare: „E adevărat însă, ne-am dorit foarte mult, nu pot să condamn pe nimeni.

Când îți dorești ceva enorm, sunt momente în care îți pierzi luciditatea. De la început am discutat că trebuie să evităm un astfel de joc, dar am intrat în el”.

* Articol realizat cu sprijinul Vodafone, partener de conectivitate al redacției GOLAZO.ro la Euro2024

Program Superliga 2024 - 2025  Când se joacă derby-urile , cum arată țintarul complet al Ligii 1
01.07
Program Superliga 2024 - 2025Când se joacă derby-urile, cum arată țintarul complet al Ligii 1
Program Superliga 2024 - 2025 Când se joacă derby-urile , cum arată țintarul complet al Ligii 1
SCHIMBARE  FCSB a prezentat  noile echipamente  de joc pentru sezonul 2024-2025
01.07
SCHIMBARE FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
SCHIMBARE  FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
„Nu Spalletti e de vină!”  Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
01.07
„Nu Spalletti e de vină!”Mircea Lucescu, dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
„Nu Spalletti e de vină!” Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în  sferturi  la Euro: „Cea mai mare surpriză”
30.06
MergE pe RomâniaÎncă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”