„Mi-a dat încredere” Ianis Hagi, despre  efectul Lucescu  la națională: „Ne dă libertate, s-a bazat pe noi”
Ianis Hagi

„Mi-a dat încredere”Ianis Hagi, despre efectul Lucescu la națională: „Ne dă libertate, s-a bazat pe noi”

• ROMÂNIA - LITUANIA 3-1. Ianis Hagi (25 de ani) a vorbit despre prima acțiune alături de noul selecționer Mircea Lucescu.
  • Mijlocașul lui Rangers a obținut penalty-ul din care România a trecut în avantaj în finalul meciului din etapa a doua a Nations League.
VAR tricolor Două  faze cruciale  judecate de arbitrajul video în favoarea României! Cum am ajuns de la eșec la victorie în numai 6 minute

Ianis Hagi i-a felicitat pe lituanieni la finalul meciului și a dezvăluit ce a schimbat Mircea Lucescu de când a preluat echipa națională.

Ianis Hagi a intrat în minutul 70 în locul lui Mihăilă, iar după doar 8 minute a scos lovitura de la 11 metri care a adus liniștea în tabăra tricolorilor.

„Cred că trebuie să îi felicităm pe lituanieni, nu ne așteptam să riște așa mult. Adversar pe cinste. Meritam să câștigăm, fanii meritau asta.

Meci dur, teren greu, am scos-o la capăt. Două victorii, se vede că Mister (Mircea Lucescu) ne dă încredere la posesie, ne dă libertate de decizie. Nu este ușor să vii după un Campionat European, cu selecționer nou, se schimbă dinamica.

Nea Mircea mi-a dat încredere când mi-a spus că o să mă convoace la echipa națională.

Mircea Lucescu nu a încercat să schimbe mult, a luat-o pas cu pas, s-a bazat mult pe calitățile noastre umane și fotbalistice”, a declarat Ianis Hagi la Prima Sport

România lui Il Luce, lider în grupă

Naționala României are un start perfect în grupa din Liga Națiunilor. „Tricolorii” au învins Kosovo cu 3-0 și Lituania cu 3-1. În celălalt meci al grupei, Kosovo a învins cu 4-0 în Cipru.