„A făcut ce a vrut cu cei doi” Ilie Dumitrescu a subliniat  marea slăbiciune  a FCSB în returul cu Sparta
Ilie Dumitrescu Foto:sportpictures.eu

„A făcut ce a vrut cu cei doi”Ilie Dumitrescu a subliniat marea slăbiciune a FCSB în returul cu Sparta

• Ilie Dumitrescu (55 de ani) a analizat jocul celor de la FCSB din meciul pierdut, scor 2-3 (3-4 la general), în fața Spartei Praga, în meciul retur al turului trei din preliminariile UEFA Champions League.
  • Fostul mare internațional român s-a declarat dezamăgit de prestația fundașilor campionei României.

FCSB a avut o primă repriză de cosmar, iar după 37 de minute s-a văzut condusă la o diferență de 3 goluri.

FCSB, IRONIZATĂ de rivale CFR, Dinamo și Steaua, postări cu tâlc:  „Seară de poveste”
FCSB, IRONIZATĂ de rivaleCFR, Dinamo și Steaua, postări cu tâlc: „Seară de poveste”

Elevii lui Elias Charalambous au mai spălat din rușine în repriza secundă, când au marcat două goluri, dar insuficient pentru a duce meciul în prelungiri.

Ilie Dumitrescu, dezamăgit de prestația fundașilor de la FCSB

Prezent în studio-ul Digi Sport, Ilie Dumitrescu a spus că este pentru prima dată când nu poate remarca pe nimeni din apărarea roș-albaștrilor.

Fostul internațional și-a arătat dezamăgirea față jocul prestat de fundașii campionei și consideră că acest lucru a făcut diferența, cel puțin în prima repriză.

E pentru prima dată când nu pot să remarc pe nimeni de pe linia de fund. Crețu a fost depășit total unu contra unu, Radunovic la fel. Cei doi fundași centrali n-au fost! Olatunji a făcut ce-a vrut cu cei doi.

Dacă linia de fund era la un nivel foarte bun, nu ajungeam ca la pauză să fie foarte greu să mai speri în calificare.

Până la urmă, ca să poți să scoți un rezultat, nu poți să joci doar cu cei din atac.

Dacă nu se face 2-0 acolo… E o imprudență (n.r. - la Dawa), nu mai e de cadou, e de cum judeci faza, de cum interpretezi. N-ai nicio șansă să mai joci mingea cu capul acolo. Nu știu cum s-a dus să mai sară”, a spus Ilie Dumitrescu la emisunea Fotbal Club de la Digi Sport.

Charalambous vrea ca FCSB să se concentreze pe Europa League

În pofida aspectelor negative, Elias a scos în evidență părțile bune ale meciului.

După ce am intrat la vestiar cu trei goluri primite, băieții au reacționat foarte bine. Am făcut totul perfect în repriza a doua. Am reușit să marcăm două goluri și am fost aproape de al treilea. Nu am reușit, ăsta e fotbalul. Avem meci în campionat și apoi ne vom întoarce în cupele europene, să încercăm să ne calificăm în grupele Europa League Elias Charalambous, antrenor FCSB

Sparta Praga a schimbat abordarea înainte de meciul cu FCSB

Elias Charalambous a subliniat că antrenorul echipei Sparta Praga a modificat strategia înainte de meciul de retur.

„Micile detalii fac diferența la acest nivel. Repet, nu am început bine, iar adversarii au jucat bine. Ei au jucat diferit față de primul meci, cu mingi lungi.

Am fost aproape. Dar asta e. Vreau să le mulțumesc fanilor pentru că au susținut băieții, chiar și când adversarii aveau 3-0.

Îmi pare rău că nu am reușit să trecem mai departe”, a mai spus antrenorul.

• După ce a fost eliminată de campioana Cehiei pe FCSB o așteaptă „dubla” din play-off-ul Europa League contra celor de la LASK Linz (Austria).