Victorie la debut Arne Slot câștigă primul meci ca antrenor al lui  Liverpool : 2-0 cu Ipswich
Jurgen Klopp și Arne Slot. Foto: IMAGO

Victorie la debutArne Slot câștigă primul meci ca antrenor al lui Liverpool: 2-0 cu Ipswich

• Liverpool a câștigat meciul disputat pe terenul nou-promovatei Ipswich Town, scor 2-0, în prima etapă din Premier League.
  • Acesta a fost primul meci pentru Ipswich Town în prima ligă după o așteptare de 22 de ani, în timp ce Liverpool a disputat prima partidă oficială cu Arne Slot pe banca tehnică, după plecarea lui Jurgen Klopp.

Liverpool avut ocazii în prima repriză a partidei de pe Portman Road, una în care gazdele au fost aproape de a înscrie prin Hutchinson și Tuanzebe.

„Cormoranii” au forțat în repriza secundă, iar Ipswich nu a rezistat sub presiune. Diogo Jota a ratat o mare ocazie în minutul 59, dar a deschis scorul după doar câteva secunde, când Salah i-a pasat perfect în careu.

Scorul final a fost stabilit de Salah ('65), după ce egipteanul a primit o pasă pe culoar de la Szoboszlai.

• Pentru Liverpool urmează meciul cu Brentford (25 august, ora 18:30), în timp ce Ipswich Town va juca pe terenul lui Manchester City (24 august, ora 17:00).

Ipswich Town - Liverpool 0-2

• Au marcat: Jota '60, Salah '65

Min. 65 - Gol Liverpool! „Cormoranii” combină superb, Szoboszlai pasează printre mai mulți adversari, iar Salah marchează.

Min. 60 - Gol Liverpool! Alexander-Arnold pasează pe culoar pentru Salah, acesta îl găsește pe Jota și portughezul înscrie.

Min. 56 - Liverpool cere penalty după o intervenție a lui Walton asupra lui Diaz, dar „cormoranii” nu primesc nimic.

Pauză pe Portman Road. Ipswich a fost mai aproape de gol în prima repriză, Hutchinson și Tuanzebe punând în pericol poarta lui Alisson.

Prima etapă în Premier League

• Vineri, 20:00. Manchester United - Fulham 1-0
  • Sâmbătă, 14:30. Ipswich - Liverpool 0-2
  • Sâmbătă, 17:00. Arsenal - Wolverhampton (Digi 1, Prima Sport 1)
  • Sâmbătă, 17:00. Everton - Brighton (Digi 3, Prima Sport 3)
  • Sâmbătă, 17:00. Newcastle - Southampton (Digi 2, Prima Sport 4)
  • Sâmbătă, 17:00. Nottingham - Bournemouth (Prima Sport 5)
  • Sâmbătă, 19:30. West Ham - Aston Villa (Digi 3)
  • Duminică, 16:00. Brentford - Crystal Palace (Digi 1, Prima Sport 1)
  • Duminică, 18:30. Chelsea - Manchester City (Digi 1, Prima Sport 1)
  • Luni, 22:00. Leicester - Tottenham (Digi 2, Prima Sport 2)

• Arbitru: Tim Robinson
„Nu este omor”   Motivarea Instanței care a anulat condamnarea lui  Mario Iorgulescu  la 13 ani de închisoare
Diverse
09:50
„Nu este omor” Motivarea Instanței care a anulat condamnarea lui Mario Iorgulescu la 13 ani de închisoare
„Nu este omor”  Motivarea Instanței care a anulat condamnarea lui Mario Iorgulescu la 13 ani de închisoare
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o  piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Stranieri
10:08
Rațiu, fulgerul lui Rayo AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie, pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
David Raya, eroul serii   Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din  Liga Campionilor : „Incredibil”
Liga Campionilor
09:36
David Raya, eroul serii Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din Liga Campionilor: „Incredibil”
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă