Handbal România,  locul 11  la Campionatul Mondial U20

HandbalRomânia, locul 11 la Campionatul Mondial U20

• Naționala feminină de handbal a României a încheiat pe locul 11 turneul final al Campionatului Mondial U20.
  • În ultimul meci, naționala antrenată de Simona Maior Pașca a învins Muntenegru cu 42-28 (20-12).

Naționala feminină de tineret a României a cucerit ultima dată titlul mondial în urmă cu 25 de ani. Cea mai slabă clasare din istorie a tricolorelor a fost în 2022, locul 18 din 32 de participante.

Încă o victorie  FCSB  câștigă ultimul amical înainte de startul sezonului! Cum arată programul campioanei

Patru victorii în șapte meciuri este bilanțul naționalei feminine U20 a României la Mondialul desfășurat în Macedonia de Nord. „Tricolorele” au învins Brazilia, Olanda, Egipt și Muntenegru și au pierdut cu Olanda, Elveția și Germania.

Rezultate România U20 la Campionatrul Mondial de handbal

• ROMÂNIA - BRAZILIA 26-25 (grupă A)
  • ROMÂNIA - IRAN 33-15 (grupă A)
  • ROMÂNIA - OLANDA 26-29 (grupă A)
  • ROMÂNIA - ELVEȚIA 26-27 (grupă prjncipală 1)
  • ROMÂNIA - EGIPT 32-23 (grupă principală 1)
  • ROMÂNIA - GERMANIA 32-34 (locurile 9-12)
  • ROMÂNIA - MUNTENEGRU 42-28 (locurile 11-12)

Un sfert de veac de la ultimul titlu mondial

Naționala U20 a României a cucerit de două ori titlul mondial, în 1995 și 1999. Tricolorele mai au în palmares și trei medalii de bronz.

Ultima dată când România a prins podiumul la un Campionat Mondiale rezervat echipelor under 20 a fost în 2016.

România este pe locul 5 în topul medaliilor, peste echipe precum Ungaria, Germania, Suedia și Franța.

11
este numărul medaliilor de aur cucerite de Rusia și fosta Uniune Sovietică la Campionatul Mondial de handbal U20

Olanda, Ungaria, Franța și Danemarca vor lupta pentru un loc în finala programata duminică.

Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!