Au scris istorie!   Santa Coloma  din Andorra a eliminat-o pe Ballkani din Liga Campionilor
UE Santa Coloma / Foto: Imago

Au scris istorie! Santa Coloma din Andorra a eliminat-o pe Ballkani din Liga Campionilor

• Campioana Andorrei, UE Santa Coloma, a reușit una dintre cele mai mari surprize ale primului tur preliminar din Liga Campionilor.
  • Micuța formație localizată între Spania și Franța a eliminat-o pe Ballkani, campioana din Kosovo, chiar pe terenul acesteia.

Kosovarii veneau după o victorie cu scorul de 2-1 în tur, în Andorra, și se credea că va fi vorba doar despre o simplă formalitate la retur.

Însă, lucrurile nu au stat deloc așa. Jucătorii din Andorra au stat „la cutie” și au dat lovitura chiar în minutul 90+2, prin Andres Mohedano. Așadar, partida intra în prelungiri.

Calificare neașteptată pentru Santa Coloma

Ballkani a evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 38, după ce Adetunji a fost eliminat direct, după ce și-a lovit un adversar cu cotul.

Omul în plus a contat în prelungiri pentru andorrani. Au marcat și golul doi, în minutul 102, prin paraguayanul Franco de Jesus, și păreau că se vor impune cu 2-0.

Totuși, Ballkani a avut o tresărire de orgoliu, iar Walid Hamidi a redus din handicap, în minutul 109.

Așadar, duelul avea să se decidă la lovituri de departajare.

Calificare de senzație în turul 2 al Ligii Campionilor

Ballkani a ratat prima, iar Santa Coloma a avut ocazia de a închide „loteria” la 5-3. Virgili a ratat, iar kosovarii mai sperau

Totuși, Astrit Thaqi a ratat penalty-ul cu numărul 7, iar Santa Coloma a obținut o calificare istorică în turul doi preliminar al Ligii Campionilor. Scor final: Ballkani - Santa Coloma 1-2, 5-6 d. pen.

În faza următoarea a competiției, UE Santa Coloma va înfrunta campioana Danemarcei, Midtjylland.

• În ultimele două sezoane, Ballkani a evoluat în grupele Conference League.

Au scris istorie!

Santa Coloma are un lot cotat la 5.150.000 de euro, conform transfermarkt.de.

Cel mai valoros jucător este mexicanul Fernando Plascencia - 500.000 de euro, transferat în această vară de la Zacatecas, din țara natală.

UE Santa Coloma a mai evoluat de opt ori în cupele europene, însă a pierdut toate cele 16 partide.

În acest sezon, a reușit să spargă gheața și să obțină prima victorie și, totodată, prima calificare într-o fază superioară a competiției.

Pentru această performanță, Santa Coloma va mai juca cel puțin patru partide europene în acest sezon.

Cel mai probabil, în turul trei preliminar din Europa League și în play-off-ul Conference League, dacă nu cumva va mai izbuti o surpriză uriașă.

• 2011/2012, prel. Europa League: 0-3 și 0-2 cu Mogren (Muntenegru)
  • 2011/2012, prel. Europa League: 0-1 și 0-4 cu Paksi (Ungaria)
  • 2012/2013, prel. Europa League: 0-3 și 0-6 cu Twente (Olanda)
  • 2013/2014, prel. Europa League: 1-3 și 0-1 cu Zrinjski Mostar (Bosnia)
  • 2014/2015, prel. Europa League: 0-3 și 0-2 cu Metalurg Skopje (Macedonia de Nord)
  • 2016/2017, prel. Europa League: 1-3 și 1-4 Lokomotiva Zagreb (Croația)
  • 2017/2018, prel. Europa League: 0-2 și 0-4 cu Osijek (Croația)
  • 2022/2023, prel. Conference: 0-1 și 1-4 cu Breidablik (Islanda)
  • 2024/2025, prel. UCL: 1-2 și 2-1 (6-5 d. pen.) cu Ballkani (Kosovo)