Albania - Spania 0-1 Spaniolii termină grupa cu  maximum de puncte
Ferran Torres a deschis scorul Foto:Imago

Albania - Spania 0-1Spaniolii termină grupa cu maximum de puncte

• Spania a învins Albania, scor 1-0, în ultimul meci al Grupei B
  • „Furia Roja” a obținut calificarea în optimile de finală cu maximum de puncte
  • În optimi, spaniolii vor da piept cu locul 3 al uneia dintre grupele A, D, E sau F, pe 30 iunie, la Koln

Albania și Spania s-au întâlnit în ultima etapă a grupei B. Deja calificată în optimi, „Furia Roja” a abordat acest meci cu o formație improvizată, dar cu toate acestea selecționata antrenată de Luis de la Fuente s-a impus.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Ferran Torres, în minutul 13, după o pasă în adâncime excelentă trimisă de Dani Olmo.

Spaniolii au avut de mai multe ori ocazia să-și dubleze avantajul, dar Olmo, Joselu și Morata nu au reușit să-l învingă pe Strakosha.

Albanezii au pus puțină presiune în startul reprizei secunde, însă nu au reușit să egaleze.

Astfel, Spania termină grupa pe primul loc cu maximum de puncte, în timp ce Albania termină ultima, cu un singur punct.

Albania - Spania 0-1

• A marcat: Ferran Torres (13')

Final de meci! Spania se impune cu 1-0, după golul marcat de Ferran Torres și obține calificarea în optimi cu maximum de puncte.

Min.90- Cartonaș galben, Spania! Daniel Vivian îl faultează din spate pe Broja și este avertizat.

Min.89- Cartonaș galben, Albania! Berisha este avertizat după un fault asupra lui Fermin Lopez.

Min.84- Schimbare Spania! Iese Olmo, intră Baena.

Min.82- Schimbare Albania! Iese Asani, intră Muci.

Min.71- Dublă schimbare, Spania! Ies Ferran Torres și Joselu, intră Yamal și Morata.

Min.70-Schimbare, Albania! Iese Laci, intră Berisha.

Min.66- Cartonaș galben, Albania! Nedim Bajrami este avertizat pentru simulare.

Min.64- Ce ocazie, Albania! Armando Broja şutează bine, însă Raya repsinge.

Min.61- Schimbare Spania! Iese Oyarzabal, intră Fermin Lopez.

Min.59- Schimbare Albania! Iese Manaj, intră Broja

Min.47- Ocazie mare, Spania! Joselu reia acrobatic, însă mingea se duce puțin pe lângă poartă.

Min. 46- A început repriza secundă! Prima schimbare, Spania! Iese Laporte, intră Le Normand.

Min.45+1- Final de primă repriză.

Min.45- Prima șansă de gol a Albaniei! Kristjan Asllani șutează din afara careului, dar David Raya intervine.

Min.37- Șansă bună pentru Spania de a-și dubla avantajul! Dani Olmo trimite puțin pe lângă poartă din interiorul careului de 16 metri.

Ferran Torres este al 4-lea marcator diferit al Spaniei de la acest EURO, după Alvaro Morata, Fabian Ruiz și Dani Carvajal. În victoria din meciul cu Italia, spaniolii au beneficiat de autogolul lui Riccardo Calafiori

Min.13- GOOL Spania, 0-1! Ferran Torres deschide scorul după o pasă excelentă a lui Dani Olmo.

Min.12 - Ocazie buna, Spania! Mikel Merino trimite cu capul spre poartă, dar Thomas Strakosha intervine și trimite mingea în corner.

Albania, nicio victorie cu Spania în istorie

Cele două naționale au jucat opt meciuri, iar Furia Roja s-a impus de fiecare dată. Singura victorie a albanezilor la un turneu final este împotriva României, 1 - 0 la Euro 2016.

Selecționerul Sylvinho este mândru de realizările echipei sale și crede că aceasta poate realiza surpriza:

„Mulți oameni se așteptau în urmă cu cinci luni ca Albania să primească trei sau patru goluri în primele meciuri, fără ca ultimul să mai conteze

Suntem încântați să jucăm în grupa morții alături de mari forțe ale continentului. Am făcut totul pentru a ajunge aici și vom încerca să producem surpriza. Visăm și știm că se poate. În 90 de minute se poate întâmpla orice ", a spus Sylvinho.

Brazilianul susține că echipa sa va trebui să se audă depășească pentru a învinge un adversar superior:

„Când joci un joc, încerci să-l câștigi. Chiar dacă ești outsider și joci cu o mare putere, nu contează. Trebuie să învingem Spania dacă vrem să merge mai departe.

Nu va fi ușor. O să încercăm. Avem jucători curajoși, care sunt cu adevărat ambițioși și motivați. a concluzionat fostul fundaș de la Barcelona.

Cei de la UEFA vor fi cu ochii pe fanii albanezi, după ce aceștia au avut scandări xenofobe la adresa Serbiei în partida cu Croația.

Spania abordează fără griji meciul cu Albania

Selecționerul Luis de la Fuente a sugerat că ar putea odihni anumiți jucători din moment ce echipa sa domină autoritar grupa.

Ibericii au trei puncte avans în fața italienilor și nu mai pot pierde prima poziție, deoarece doar italienii i-ar putea egala, dar s-ar aplica criteriul de departajare al rezultatelor directe.

Albania are fani fantastici. Suntem conștienți că va fi foarte greu. Vom elabora schimbări în echipă. Avem încredere deplină în toți cei 26 de jucători din lot.

Toată lumea are ocazia să joace la un nivel înalt. Ne interesează doar victoria pentru că vrem să câștigăm fiecare meci”, a spus de la Fuente.

01.07
SCHIMBARE  FCSB a prezentat  noile echipamente  de joc pentru sezonul 2024-2025
01.07
SCHIMBARE FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
SCHIMBARE  FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
„Nu Spalletti e de vină!”  Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
01.07
„Nu Spalletti e de vină!”Mircea Lucescu, dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
„Nu Spalletti e de vină!” Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în  sferturi  la Euro: „Cea mai mare surpriză”
30.06
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”