CM 2022: Egal între campioane în „finala” din grupe, iar Germania încă speră la calificare

Spania și Germania au încheiat la egalitate, scor 1-1, marele meci al grupelor Campionatului Mondial din Qatar. În timp ce spaniolii conduc grupa, nemții au nevoie de o victorie și de un concurs de împrejurări pentru a ajunge în optimi.

Faza din meciul Spania vs Germania de la CM 2022Foto: Javier Garcia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Spania – Germania 1-1, în Grupa E a CM 2022 din Qatar

Spaniolii au început mai bine prima repriză, având posesia și situațiile mai periculoase, în ciuda puținelor șuturi pe spațiul porții. Golul a venit abia în minutul 62, când Alvaro Morata a deviat excelent în plasă centrarea lui Jordi Alba.

Cu Germania mai periculoasă în repriza secundă, ratând și mai multe șanse bune de gol, egalarea a venit pe final, după ce Fullkrug a șutat superb sub bară, în minutul 83.

Dacă pentru Spania este suficient un egal în ultima partidă cu Japonia, Germania are neapărat nevoie de victorie în partida cu Costa Rica, sperând totodată ca japonezii să se încurce.

Japonia – Spania (01.12 – Ora 21:00)

Costa Rica – Germania (01.12 – Ora 21:00)

S-ar putea să te intereseze și:

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
20.09
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
20.09
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”