Botoșani - Petrolul 0-2  „Lupii”  se dezlănțuie în prelungiri și pleacă din Moldova cu toate punctele
FC Botoșani - Petrolul / Foto: edit GOLAZO.ro

Botoșani - Petrolul 0-2„Lupii” se dezlănțuie în prelungiri și pleacă din Moldova cu toate punctele

• FC Botoșani a fost învinsă de Petrolul Ploiești, scor 0-2, într-o partidă din etapa a 8-a din Liga 1.
  • Rădulescu și Grozav au marcat în prelungiri pentru Petrolul în partida de la Botoșani.

Petrolul Ploiești a câștigat la Botoșani cu două goluri marcate în minutele de prelungire de Rădulescu și Grozav. Echipa antrenată de Mehmet Topal a urcat pe locul 4 în Liga 1, cu 13 puncte.

Botoșani - Petrolul. „Lupii” se dezlănțuie în prelungiri

FC Botoșani a înregistrat al doilea eșec cu Liviu Ciobotariu antrenor. Lopez și Florescu au ratat marile ocazii ale gazdelor în prima repriză, încheiată cu un șut în bară a lui Ricardinho.

Petrolul Ploiești a forțat în repriza a doua. Mai întâi, Nana Bempah a ratat incredibil din cinci metri, iar cu trei minute înainte de final, Kukic a respins în corner șutul lui Mario Bratu. Ricardinho a fost și el aproape să înscrie după lovitura de colț executată de Bratu.

„Lupii” au mușcat pe final

Petrolul a deschis scorul după un contraatac finalizat de Rădulescu în minutul 90+4, iar la următoarea fază, Kukic a fost învins și de Gicu Grozav, aflat la prima reușită în acest sezon pentru Petrolul.

Echipa antrenată de Mehmet Topal obține a doua victorie consecutivă în deplasaere și rămâne neînvinsă în campionat de șase meciuri.

FC Botoșani - Petrolul 0-2

Au marcat: Mihnea Rădulescu (90+4), G. Grozav (90+6)

Min. 90+6 - Gol Petrolul! Gicu Grozav majorează scorul la Botoșani. Pentru Grozav este prima reușită din acest sezon

Min. 90+4 - Gol Petrolul! „Lupii” dau lovitura la Botoșani! Mihnea Rădulescu l-a învins pe Kukic cu un șut superb din interiorul careului

Min. 87 - dublă ratare Petrolul! Mario Bratu și Ricardinho, aproape să înscrie

Min. 71 - uriașă ratare a Petrolului! Nana Bempah trimite peste poartă din cinci metri

Min. 69 - schimbare la FC Botoșani: a ieșit Bodișteanu, a intrat Dimitrov

Min. 53 - Miron a trimis peste poartă din poziție favorabilă, însă tușierul semnalizase aut de poartă înainte de șutul fundașului de la FC Botoșani.

Min. 46 - două schimbări la Botoșani: au intrat Sadiku și Chică-Roșă, au ieșit Șeroni și Lopez

Min. 46 - a început repriza a doua

Min. 45+2 - Petrolul ratează cea mai mare ocazie de gol! Ricardinho trage puternic de la distanță, iar mingea șterge bara transversală!

Min. 44 - Botoșani, aproape de gol prin Florescu. Șutul mijlocașului a fost respins în corner de Zima

Min. 29 - Tudorie marchează, însă reușita atacantului este anulată pe motiv de ofsaid

Min. 19 - Ocazie mare Botoșani! Lopez trage pe jos, din câțiva metri, dar Zima se întinde fantastic și respinge în corner.

Min. 13 - Șansă Petrolul! Keita șutează de la distanță, dar o face moale, pe lângă.

Min. 10 - Bodișteanu încearcă un șut la colțul lung, dar mingea trece pe lângă.

Min. 1 - A început partida!

FC Botoșani - Petrolul, echipele probabile:

FC Botoșani: Kukic - Matricardi, Șeroni, Miron - Diez, Florescu, Aldair, Țigănașu - E. Lopez, Bodișteanu, Fulop
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Petrolul: Zima - Ricardinho, Pap, Huja, Dumitriu - Rădulescu, Keita, Jyry, Hanca - Grozav, Tudorie
Antrenor: Mehmet Topal

Arbitru: Kovacs Szabolcs (Carei - Satu Mare), A1: Corb Ioan Alexandru (Satu Mare - Satu Mare), A2: Duță George Bogdan (Bacău - Bacău), Arbitru VAR: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti - Bucureşti), Arbitru AVAR: Tunyogi Ferencz (Zalău - Sălaj)
Stadion: Stadionul Municipal Botoșani

Liviu Ciobotariu: „Va fi dificil pentru noi”

Liviu Ciobotariu se așteaptă la o partidă dificilă, însă are încredere că elevii săi vor găsi soluțiile pentru a o păstra toate cele trei puncte la Botoșani.

„Este un joc extrem de important pentru noi, întâlnim un adversar foarte incomod, o echipă care în ultimele cinci partide au primit doar un singur gol. Asta arată forța lor de grup și organizarea lor defensivă.

Sunt neînvinși în ultimele cinci partide este clar că jocul va fi dificil pentru noi.

Am avut o săptămână încărcată cu două deplasări, una la Cluj și una la Alexandria.

Aștept o reacție pozitivă a jucătorilor mei pentru că jocul de duminică este extrem de important pentru noi, jucând acasă în fața suporterilor noștri care au așteptări mari de la noi.

Am trecut peste ce a fost la Cluj, la meciul cu CFR. Echipa are un moral bun, a contat foarte mult meciul de cupă. Vrem să facem un joc bun, un joc solid și să luăm cele trei puncte cu Petrolul”, a declarat Liviu Ciobotariu, înaintea meciului cu „lupii galbeni”.

Botoșani - Petrolul, detalii statistice, conform lpf.ro:

• Doar două înfrângeri au suferit moldovenii pe teren propriu în acest an calendaristic, interval în care au mai înregistrat acasă şase succese şi trei remize.
  • Prahovenii au pierdut prima deplasare din campionatul curent, 1-4 cu Dinamo, apoi au reuşit afară două rezultate pozitive, 0-0 cu Universitatea Craiova şi 2-1 cu Unirea Slobozia.
  • Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 14 ori, de patru ori au câştigat botoşănenii, de nouă ori s-au impus prahovenii, iar o partidă s-a terminat la egalitate.
  • Primul meci a avut loc pe 26 octombrie 2013, FC Botoşani - Petrolul 1-2 (marcatori Hadnagy / Teixeira, Dore).
  • Întâiul succes din contul moldovenilor s-a înregistrat pe 2 decembrie 2015, FC Botoşani - Petrolul 2-1.
  • Cea mai mare diferenţă de scor pe prima scenă: 6 februarie 2023, FC Botoşani - Petrolul 5-0.
  • Cea mai recentă dispută directă din Superliga României: 29 aprilie 2024, Petrolul - FC Botoşani 1-2 (C. Irobiso / A. Miron, R. Sadiku).
  • Antrenorul Liviu Ciobotariu a mai întâlnit Petrolul pe prima scenă de nouă ori, palmaresul fiind unul echilibrat, trei victorii, trei înfrângeri şi trei remize.
04.10
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător