CE 2025 (baschet m): România, prima victorie în precalificări (73-70 vs Luxemburg)

Echipa naţională de baschet masculin a României a obținut prima victorie în grupa B a precalificărilor Campionatului European din 2025: a învins duminică, în deplasare, reprezentativa Luxemburg, scor 73-70 (44-40).

Echipa nationala de baschet masculin a RomanieiFoto: Facebook - Federatia Romana de Baschet

Principalii marcatori ai partidei au fost Laurent 19 puncte, pentru gazde, respectiv K. Richard 16, pentru România.

Disputa cu Luxemburg a reprezentat şi prima partidă oficială pentru antrenorul principal Dragan Petricevic de la numirea în funcţie, în luna octombrie, o revenire, de fapt, a tehnicianului pe banca tricolorilor.

Din grupa României mai face parte naţionala Albaniei, care a învins în prima dispută a grupei B pe Luxemburg, cu 92-89.

Se va juca pe sistemul ”fiecare cu fiecare” în dublă manşă, iar tricolorii au în continuare următorul program: cu Albania (24 februarie 2022, acasă), cu Luxemburg (30 iunie, acasă) şi cu Albania (3 iulie, deplasare).

Din cele 10 echipe naţionale implicate în prima fază a precalificărilor, prima clasată în fiecare din cele trei grupe se va califica mai departe, precum şi una de pe locul secund cu cea mai bună linie de clasament.

Meciurile din faza a doua a precalificărilor se vor juca în august 2022, noiembrie 2022 şi februarie 2023, scrie News.ro.