Champions League: Remiză spectaculoasă între Bayern Munchen și Real Madrid, în prima manșă a semifinalelor

Bayern Munchen și Real Madrid au terminat la egalitate, scor 2-2, în manșa tur a semifinalelor Champions League. Calificarea se va decide peste o săptămână pe Santiago Bernabeu.

Vinicius JuniorFoto: pressinphoto / ddp USA / Profimedia

Bayern Munchen – Real Madrid 2-2, în turul semifinalelor Champions League

Pe Allianz Arena, Bayern Munchen a început în atac partida cu Real Madrid și a controlat prima parte a meciului.

La prima situație de gol, spaniolii au deschis scorul prin Vinicius Junior în minutul 24, lansat excelent de Toni Kroos.

Partea secundă a adus răsturnarea scorului în doar patru minute. Leroy Sane a reușit egalitatea în minutul 53, cu un șut la colțul scurt după o acțiune individuală, iar golgheterul Harry Kane în minutul 57 din penalti i-a dus pe bavarezi în avantaj.

În minutul 82, Kim l-a faultat în careu pe Rodrygo, iar Vinicius Junior a reușit dubla de la punctul cu var.

Manșa retur dintre Real Madrid și Bayern Munchen se va disputa pe Santiago Bernabeu pe 8 mai.

Principalele evenimente ale partidei:

Min 93: Fluier final. Calificarea se va decide pe Santiago Bernabeu.

Min 90: De la margine s-au arătat 3 minute de prelungiri.

Min 83: GOOOL Real Madrid. Vinicius Junior face dubla de la punctul cu var.

Min 82: Penalti pentru Real Madrid. Rodrygo este faultat în careu de Kim, iar arbitrul dictează penalti.

Min 79: Ocazie pentru Real. Lansat foarte bine în adâncime, Vinicius Junior pătrunde în unghi și șutează, dar Manuel Neuer își salvează din nou echipa.

Min 67: Șutul din întoarcere trimis de Kane trece pe lângă poarta lui Lunin.

Min 57: GOOOL Bayern. Harry Kane marchează în dreapta portarului, iar bavarezii întorc rezultatul în doar patru minute.

Min 56: Penalti pentru Bayern Munchen. Musiala pătrunde în careu, îl driblează pe Vazquez, dar acesta îl faultează.

Min 53: GOOOL Bayern. Leroy Sane restabilește egalitatea după o acțiune individuală, finalizată cu un șut puternic la colțul scurt.

Min 51: Ocazie Real Madrid. Șutul lui Toni Kroos este respins de Manuel Neuer.

Min 46: S-a reluat partida de la Munchen.

Min 45+1: Fluier final al primei reprize. Oaspeții au avantaj minim.

Min 42: Lovitura liberă de la 22 de metri executată de Kane trece puțin pe lângă stâlpul porții lui Lunin.

Min 24: GOOOL Real Madrid. Kroos îl lansează excelent pe Vinicius Junior, care înscrie din interiorul careului cu un șut pe lângă Neuer.A fost primul șut pe poartă al madrilenilor.

Min 15: Spaniolii au trecut rar centrul terenului în primul sfert de oră, în timp ce Bayern a șutat deja de cinci ori spre poarta adversă.

Min 12: Poarta Realului este amenințată din nou, dar șutul lui Musiala trece peste transversală.

Min 6: Harry Kane șutează din interiorul careului, Lunin este din nou la post.

Min 1: Start de meci pe Allianz Arena.Bayern ajunge imediat la poarta madrilenilor, iar șutul lui Sane este respins de Lunin.

Echipele de start:

Bayern Munchen: 1. Neuer – 6. Kimmich, 15. Dier, 3. Kim, 40. Mazraoui – 27. Laimer, 25. Muller, 8. Goretzka – 10. Sane, 9. Kane, 42. Musiala. Antrenor: Thomas Tuchel

Rezerve: 18. Peretz, 26. Ulreich – 13. Choupo-Moting, 19. Davies, 7. Gnabry, 22. Guerreiro, 45. Pavlovic, 39. Tel, 2. Upamecano, 17. Zaragoza

Real Madrid: 13. Lunin – 17. Vazquez, 6. Fernandez, 22. Rudiger, 23. Mendy – 15. Valverde, 18. Tchouameni, 8. Kroos – 11. Rodrygo, 5. Bellingham, 7. Vinicius Junior. Antrenor: Carlo Ancelotti

Rezerve: 1. Courtois, 25. Arrizabalaga – 12. Camavinga, 19. Ceballos, 21. Diaz, 20. Garcia, 24. Guler, 14. Joselu, 3. Militao, 10. Modric

Partida de pe Allianz Arena îl are la centru pe arbitrul francez Clement Turpin.

În cea de-a doua semifinală se vor întâlni miercuri în manșa tur Dortmund și PSG.

De știut înaintea meciului de pe Allianz Arena

• Rezultatele obținute de Bayern Munchen în acest sezon de Champions League - Primul loc în Grupa A: 4-3 (acasă) și 1-0 (deplasare) cu Manchester United, 2-1 (d) și 0-0 (a) cu Copenhaga și 3-1 (d) și 2-1 (a) cu Galatasaray. Optimi: 0-1 (d) și 3-0 (a) cu Lazio Roma. Sferturi: 2-2 (d) și 1-0 (a) cu Arsenal.
  • Rezultatele obținute de Real Madrid în acest sezon de Champions League - Primul loc în Grupa C: 1-0 (a) şi 3-2 (d) cu Union Berlin, 3-2 (d) şi 4-2 (a) cu Napoli, 2-1 (d) şi 3-0 (a) cu Braga. Optimi: 1-0 (d) şi 1-1 (a) cu RB Leipzig. Sferturi: 3-3 (a) și 1-1, 4-3 după lovituri de departajare (d) cu Manchester City.
  • Galacticii se pot lăuda cu 14 „urecheate”, fiind de altfel și recordul de trofee câștigate în Champions League (pe doi se găsește AC Milan, cu 7). Bayern Munchen este a treia cea mai titrată echipă din această competiție, cu 6 trofee (la fel ca Liverpool).
  • Dacă Bayern va trece de Real, vom avea parte de reeditarea unei finale recente: bavarezii au învins pe Borussia Dortmund în finala din 2013 și pe PSG în ultimul act al ediției din 2020.
  • Real Madrid (17) și Bayern Munchen (13) sunt echipele cu cele mai multe prezențe în semifinalele Champions League.
  • Bayern Munchen și Real Madrid s-au întâlnit de 26 de ori în competițiile UEFA. Echipa din Germania s-a impus de 11 ori (39 de goluri marcate), trupa din Spania a câștigat 12 meciuri (41 de goluri înscrise), iar 3 partide s-au terminat la egalitate.
  • Cele două s-au duelat ultima oară în semifinalele ediției din 2018, iar Real s-a impus cu 4-3 la general (victorie cu 2-1 în deplasare și remiză pe teren propriu, 2-2).
  • Bayern Munchen a pierdut titlul în Bundesliga (în fața echipei Bayer Leverkusen), după 11 sezoane consecutive în care a fost campioană a Germaniei.
  • Real Madrid este foarte aproape de un nou titlu de campioană a Spaniei. Cu cinci etape înainte de finalul sezonului de la LaLiga, echipa lui Carlo Ancelotti are 11 puncte peste rivala Barcelona (locul 2).

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
18:21
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
12:56
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”