Djokovic  se operează de menisc și va rata turneul de la  Wimbledon
Novak Djokovic (foto: Imago)

Djokovic se operează de menisc și va rata turneul de la Wimbledon

• Djokovic va fi supus unei intervenții chirurgicale, miercuri, la Paris
  • El va rata turneul de la Wimbledon

Sârbul Novak Djokovic, liderul clasamentului mondial, va fi supus unei intervenții chirurgicale, ca urmare a rupturii de menisc pe care a suferit-o în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, informează marca.com, care citează L'Equipe.

Swiatek-GaufF  prima semifinală la  Roland Garros

Totuși, el speră să fie pregătit pentru competiția de tenis din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, care se vor desfășura în perioada 27 iulie - 4 august.

Djokovic, în vârstă de 37 de ani, și-a anunțat retragerea de la Roland Garros în cursul zilei de marți, după ce a suferit o ruptură de menisc la genunchiul drept.

Obiectivul lui Djokovic: Jocurile Olimpice de la Paris

După ce a consultat mai mulți specialiști, liderul de victorii în turneele de Grand Slam a decis să se opereze cât mai repede, astfel încât să fie pregătit pentru marea competiție din vară.

Din palmaresul său impresionant lipsește tocmai medalia olimpică de aur.

Sârbul s-a retras de la Roland Garros la doar o zi după victoria din meciul-maraton cu argentinianul Francisco Cerundolo (25 de ani, locul 27 ATP).

Novak Djokovic s-a accidentat în setul al doilea al meciului cu Cerundolo, la scorul de 6-1, 3-4.

El a cerut pauză medicală și, în timp ce primea îngrijiri, i-a reproșat supervizorului partidei, Wayne McKewen, că s-a accidentat din cauza terenului neîngrijit corespunzător.