Doi favoriți eliminați în turul al doilea la Roland Garros 2024 - Revenirea turneului de la Paris

Frances Tiafoe și Sebastian Baez au fost eliminați în turul al doilea la Roland Garros, după ce au fost învinși de Denis Shapovalov, respectiv Sebastian Ofner.

h2: Frances Tiafoe și Sebastian Baez, eliminați de Denis Shapovalov și Sebastian Ofner la Roland Garros

Încă doi favoriți au fost eliminați joi în turul al doilea la Roland Garros.

Frances Tiafoe (26 ATP) a cedat în patru seturi duelul contra lui Denis Shapovalov (118 ATP), scor 7-6(4), 4-6, 2-6, 4-6, în urma unui meci ce a durat trei ore și 24 de minute.

A fost a cincea victorie a lui Shapovalov în duelurile cu Frances Tiafoe (5-2 scorul rezultatelor directe), care va juca în turul al treilea contra lui Hubert Hurkacz (8 ATP). Acesta a trecut în turul doi de Brandon Nakashima (84 ATP), scor (2)6-7, 6-1, 6-3, 7-6(5).

Tot joi a fost eliminat și argentinianul Sebastian Baez (20 ATP).

Cap de serie numărul 20 pe zgura din Paris, acesta a fost învins în cinci seturi de Sebastian Ofner (45 ATP), scor 6-3, 6-3, 4-6, 5-7, (5)6-7, la capătul unui meci maraton ce a durat patru ore și 19 minute.

În turul următor, Ofner va întâlni câștigătorul duelului dintre Corentin Moutet (79 ATP) și Alexander Shevchenko (59 ATP).

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai - 9 iunie. Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.