Istorie  Recordul doborât de  Florin Niță  în meciul cu Ucraina
Florin Niță în meciul cu Ucraina Foto:sportpictures.eu

Istorie Recordul doborât de Florin Niță în meciul cu Ucraina

• Florin Niță (36 de ani) a devenit cel mai vârstnic jucător român prezent pe gazon la un turneu final.

România a învins Ucraina, scor 3-0, în meciul de debut la EURO 2024.

„Țară a fotbalului” Rebrov, dialog cu GOLAZO.ro.  Ce a remarcat  la jocul „tricolorilor” la Munchen

Nicolae Stanciu, Răzvan Marin și Denis Drăguș au marcat pentru „tricolori”, dar în evidență a iesit și Florin Niță,  goalkeeper-ul echipei naționale.

Florin Niță a devenit cel mai vârstnic român care evoluează la EURO

Goalkeeper-ul l-a detronat pe Lucian Sânmărtean, care la EURO 2016 în singurul meci pe care l-a jucat, cel cu Albania, avea 36 de ani, 3 luni și 3 zile.

Astfel, la 36 de ani, 11 luni și 15 de zile, Florin Niță a devenit cel mai vârstnic jucător care reprezintă țara noastră la un turneu final.

Pe ultima treaptă a podiumului se află Miodrag Belodedici. La EURO 2000, la meciul contra Italiei din sferturile de finală, scor 0-2, acesta avea vârsta de 36 de ani, o lună și 4 zile.

În cazul în care România se califică în optimile de finală, Florin Niță va atinge borna celor 37 de ani. Portarul român este născut pe 3 iulie.

22
de selecții are Florin Niță la echipa națională

Drumul lui Florin Niță spre EURO

Cosmin Contra a fost selecționerul care i-a oferit debutul lui Florin Niță sub tricolor, pe vremea când fostul portar al FCSB-ului avea 30 de ani, 4 luni și 6 zile.

Niță a debutat într-un meci amical câștigat de România, scor 2-0, în meciul cu Turcia.

Portarul în vârstă de 36 de ani a fost titular de drept în meciurile „tricolorilor” în preliminariile pentru Cupa Mondială din Qatar, dar a ieșit din grațiile selecționerului după ce a ajuns la Sparta Praga, din cauza puținelor minute jucate.

Ajuns la Gaziantep la startul acestui sezon, Niță a avut un sezon excelent fiind integralist în majoritatea meciurilor, fapt ce l-a propulsat din nou spre echipa națională.

Niță apărase ultima oară într-un meci oficial buturile României într-o victorie cu Finlanda, din grupele UEFA Nations League.