Istvan Kovacs, criticat după finala Europa League dintre Atalanta și Bayer Leverkusen - Ce i s-a reproșat centralului român

Istvan Kovacs a avut o prestație lăudată de UEFA în finala Europa League dintre Atalanta și Bayer Leverkusen (3-0), însă centralul din Carei nu a scăpat de critici după finala de pe Aviva Stadium.

Istvan KovacsFoto: Orange Pics BV / Alamy / Alamy / Profimedia

Pavel Fernandez l-a criticat pe Istvan Kovacs pentru că nu i-a acordat un penalty lui Bayer Leverkusen - UEFA l-a lăudat

Istvan Kovacs a arbitrat miercuri seară cea de-a doua finală europeană a carierei, fiind la centrul partidei dintre Atalanta și Bayer Leverkusen, din Europa League.

Prestația centralului a fost lăudată de către forul continental UEFA, care a apreciat siguranța cu care arbitrul român și brigada a gestionat această finală.

„Felicitări arbitrului din această seară, Istvan Kovacs, și tuturor oficialilor din această seară.” - au scris cei de la UEFA.

Totuși, Kovacs a primit și critici pentru felul cum a condus finala în urma căreia Leverkusen a suferit primul eșec din acest sezon competițional.

Pavel Fernandez, specialistul Marca pe probleme de arbitraj, a menționat că centralul român a comis o greșeală în timpul finalei de la Dublin și că ar fi trebuit să acorde o lovitură de la 11 metri pentru formația lui Xabi Alonso.

„O finală de Europa League liniștită pentru Istvan Kovacs, al cărui cel mai bun aliat a fost Ademola Lookman, marcatorul unei triple. În prelungirile reprizei secunde nu a acordat un penalty clar pentru germani. Pol van Boekel de la VAR a tăcut.” - a scris acesta pe Twitter.