Jannik Sinner, calificare în turul doi la Roland Garros 2024

​Jannik Sinner a obținut calificarea în turul doi la Roland Garros, după ce l-a învins în trei seturi pe Christopher Eubanks, scor 6-3, 6-3, 6-4.

h2: Jannik Sinner, victorie împotriva lui Christopher Eubanks la Roland Garros

Fără meci jucat de aproape o lună, Jannik Sinner și-a respectat statutul de favorit în primul duel de la Roland Garros.

Sfertfinalist în 2020 pe zgura de la Paris, Sinner a avut nevoie de două ore și 12 minute pentru a trece de Christopher Eubanks, jucător clasat pe locul 46 ATP.

A fost a doua întâlnire dintre cei doi, prima fiind câștigată tot de italian, la US Open 2022.

În turul doi, Sinner îl va întâlni pe Richard Gasquet (124 ATP). Francezul, beneficiar al unui wildcard, a trecut în primul tur de Borna Coric (73 ATP), scor 7-6(5), 7-6(2), 6-4.

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai - 9 iunie. Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.