Jocurile Paralimpice  Paris 2024 a luat sfârșit:  România  s-a clasat pe locul 61!
Camelia Ciripan și Alexandru Bologa / Foto: edit GOLAZO.ro

Jocurile Paralimpice Paris 2024 a luat sfârșit: România s-a clasat pe locul 61!

• Jocurile Paralimpice de la Paris 2024 au luat sfârșit!
  • Delegația României s-a clasat pe locul 61 în ierarhia pe medalii.

La ediția din acest an, de la Paris, România a participat cu șase sportivi: Alexandru Bologa și Daniel Vargoczki la judo, Eduard Novak și Theodor Matican la ciclism, Camelia Ciripan și Bobi Simion la tenis de masă.

Cele două medalii ale României au fost obținute de către Florin-Alexandru Bologa, la judo nevăzători, categoria 73 kg (j1), în timp ce Camelia Ciripan a obținut medalia de bronz în proba de simplu feminin, la tenis de masă (WS6).

Jocurile Paralimpice A câștigat aurul cu record, dar a fost descalificat după ce a făcut  gesturi  revoltătoare

China a defilat la Paris, cu 220 de medalii, dintre care: 94 de aur, 76 de argint și 50 de bronz.

Pe locul secund s-a clasat Marea Britanie cu: 49 de medalii de aur, 44 de argint și 31 de bronz.

Pe locul trei a terminat SUA cu: 36 de medalii de aur, 42 de argint și 27 de bronz.

Clasamentul pe medalii la Jocurile Paralimpice 2024

1. China - 94 medalii de aur, 76 de argint, 50 de bronz (Total: 220)

Alexandru Bologa, la primul aur paralimpic

După medaliile de bronz de la edițiile trecute, de la Rio 2016 și Tokyo 2020, Alexandru Bologa a reușit să-și treacă în palmares și medalia de aur.

Alexandru Bologa are deficiență totală de vedere, însă acest lucru nu l-a oprit din drumul către cea mai înaltă treaptă a podiumului.

„La vârsta de 6 ani mi-am pierdut vederea. Am avut o intervenţie chirurgicală în Belgia şi din păcate n-a reuşit, am rămas nevăzător. Fiind copil, m-am adaptat pot să zic destul de uşor”, a declarat Alexandru Bologa, într-un interviu acordat pentru Sports Net.

Dincolo de limite!   Alexandru Bologa  a devenit campion paralimpic la judo: e singurul sportiv din România cu deficiență totală de vedere