Jucătoarea de doar 17 ani, în optimi la Roland Garros 2024 - Meci cu doar trei gameuri pierdute

​Mirra Andreeva a obținut calificarea în optimile Roland Garros, după ce a învins-o în două seturi pe Peyton Stearns, scor 6-2, 6-1.

h2: Mirra Andreeva, victorie în 69 de minute în duelul cu Peyton Stearns

Mirra Andreeva s-a calificat sâmbătă în optimile turneului Roland Garros.

Jucătoarea de doar 17 ani a reușit să o elimine în două seturi pe americanca Peyton Stearns (62 WTA), la capătul unui meci ce a durat doar 69 de minute.

Sportiva clasată pe locul 38 în ierarhia WTA a făcut un meci fantastic, pierzând doar trei gameuri și a egalat cea mai bună performanță a sa la un turneu de Grand Slam. Ea a jucat optimi de finală și la Australian Open în 2024.

În optimi, Mirra Andreeva o va înfrunta pe Varvara Gracheva (88 WTA), jucătoarea care a eliminat-o în turul trei pe Irina Begu.

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai - 9 iunie. Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.

Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!