Marseille / Tsonga a obtinut cel de-al doilea trofeu din acest sezon

Jo-Wilfried Tsonga a castigat cel de-al doilea sau titlu din acest sezon, dupa ce l-a invins pe conationalul sau, Michael Llodra, in finala de la Marseille. Cu dureri la umarul stang, Llodra a incercat sa tina-n frau sclipirile din jocul lui Tsonga, ducand setul secund pana in tie-break. Jo castiga turneul dupa ce i-a eliminat pe Andrey Golubev, Simone Bolelli, Feliciano Lopez si Novak Djokovic.

Disputa incepe cum nu se poate mai bine pentru Tsonga: cu un break. Llodra primeste imediat o minge de break, dar Tsonga o salveaza cu un as si isi castiga serviciul. Llodra obtine intr-un final break-ul si egaleaza: 2-2. Meciul este echilibrat pana la 5-5, cand Tsonga se desprinde si obtine 3 mingi de set. Nu rateaza sansa si in 53 de minute isi adjudeca primul set: 7-5.

Llodra primeste ingrijiri medicale la umarul stang, dar poate continua partida. Pe durata celui de-al doilea set, Tsonga este periculos, dar cu ultimele eforturi Llodra salveaza mingile. Nicio sansa insa la tie-break, unde Tsonga castiga fara probleme.

Castigator al turneului de la Johannesbourg de anul acesta, Tsonga iese victorios in prima sa confruntare cu Llodra. Aceasta a fost prima data, din 1999, cand in finala de la Marseille se intalnesc doi francezi. Atunci, Fabrice Santoro a castigat turneul, in defavoarea lui Arnaud Clement.

Ședință la PAOK înainte de FCSB Ce le-a spus patronul clubului lui  Răzvan Lucescu  și jucătorilor: „Niciodată n-a fost așa”
13:08
Ședință la PAOK înainte de FCSBCe le-a spus patronul clubului lui Răzvan Lucescu și jucătorilor: „Niciodată n-a fost așa”
Ședință la PAOK înainte de FCSB Ce le-a spus patronul clubului lui Răzvan Lucescu și jucătorilor: „Niciodată n-a fost așa”
Noapte lungă pe „Arc”  Cum au rămas tribunele după incidentele de la  Dinamo - Botoșani
14:52
Noapte lungă pe „Arc” Cum au rămas tribunele după incidentele de la Dinamo - Botoșani
Noapte lungă pe „Arc”  Cum au rămas tribunele după incidentele de la Dinamo - Botoșani
Cum se simte Emeric Ienei   Sandu Boc  a vorbit despre legendarul antrenor: „I-au pus un stimulator cardiac”
12:31
Cum se simte Emeric Ienei Sandu Boc a vorbit despre legendarul antrenor: „I-au pus un stimulator cardiac”
Cum se simte Emeric Ienei  Sandu Boc a vorbit despre legendarul antrenor: „I-au pus un stimulator cardiac”
Halep revine mai repede  Simona va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la  Hong Kong : „Mulțumesc pentru wild card”
Tenis
13:39
Halep revine mai repede Simona va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la Hong Kong: „Mulțumesc pentru wild card”
Halep revine mai repede  Simona va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la Hong Kong : „Mulțumesc pentru wild card”
WADA, apel la TAS în cazul Sinner  Agenția Mondială Antidoping cere  suspendarea  liderului ATP pentru 1-2 ani
Tenis
14:14
WADA, apel la TAS în cazul Sinner Agenția Mondială Antidoping cere suspendarea liderului ATP pentru 1-2 ani
WADA, apel la TAS în cazul Sinner  Agenția Mondială Antidoping cere suspendarea liderului ATP pentru 1-2 ani
Porți închise la Derby de România?  Gest inconștient: un scaun a zburat  pe lângă capul  „tușierului” la Dinamo - Botoșani
00:10
Porți închise la Derby de România? Gest inconștient: un scaun a zburat pe lângă capul „tușierului” la Dinamo - Botoșani
Porți închise la Derby de România?  Gest inconștient: un scaun a zburat pe lângă capul „tușierului” la Dinamo - Botoșani
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis  Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
27.09
Golubovic, ce gafă VIDEO. Faza care a decis Dinamo - Botoșani: eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Opruț, „așteptat” de Vădana  Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru  a se răzbuna : „Sunt ferm convins”
09:05
Opruț, „așteptat” de Vădana Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru a se răzbuna: „Sunt ferm convins”
Opruț, „așteptat” de Vădana  Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru a se răzbuna : „Sunt ferm convins”