Revine „Zidul Galben” Analiză GOLAZO.ro. Semne bune la restartul lui Mircea Lucescu la națională. Cu excepția lui Hagi, toți  „tricolorii” joacă la club
Dennis Man, cel mai în formă „tricolor” în acest start de sezon Foto: Sport Pictures

Revine „Zidul Galben”Analiză GOLAZO.ro. Semne bune la restartul lui Mircea Lucescu la națională. Cu excepția lui Hagi, toți „tricolorii” joacă la club

• Mircea Lucescu s-a întors ca selecționer după 38 de ani. Primele sale meciuri oficiale: în Kosovo și cu Lituania la București, pe 6 și 9 septembrie, în Liga Națiunilor.
  • Antrenorul în vârstă de 79 de ani are în lot 24 de jucători care au evoluat la echipele de club în actualul sezon, majoritatea titulari. Singurul fără minute pe teren, Ianis Hagi, din cauza situației complicate de la Rangers.

Vineri, la fix 66 de zile de la ultimul meci, 0-3 cu Olanda în „optimile” Euro pe 2 iulie, naționala revine în iarbă într-o confruntare oficială.

După un turneu final surprinzător, cu cea mai netă victorie a „tricolorilor” la CE (3-0 cu Ucraina) și un loc 1 în premieră în faza grupelor, Edward Iordănescu nu a mai prelungit contractul cu FRF.

Nou început   Andrei Burcă : „Trebuie să profităm de experiența lui Mircea Lucescu + Ce obiectiv au „tricolorii”: „E datoria noastră

Pe 6 august a fost prezentat Mircea Lucescu, 79 de ani, cel mai în vârstă selecționer al lumii fotbalului.

Întors după aproape patru decenii pe banca naționalei, Il Luce are în acest început de toamnă primele două partide, în Liga Națiunilor: în Kosovo, pe 6 septembrie, și la București, în fața Lituaniei, trei zile mai târziu.

92,15 milioane de euro
e cota totală a celor 25 de jucători tricolori. În medie, 3,68 milioane

24 dintre „tricolori” joacă la club. Excepția, Ianis!

GOLAZO.ro a analizat lotul de 25 de jucători și situația e bună pentru Lucescu.

Cu o excepție, Ianis Hagi, unicul fără niciun minut în actualul sezon la prima echipă (a evoluat la formația secundă a lui Rangers), dar care ar putea depăși problemele pentru a reintra în circuit la Glasgow, toți ceilalți sunt pe teren la cluburile lor. Majoritatea, titulari.

Chiar și Radu Drăgușin a apărut la Tottenham în weekendul trecut, profitând de accidentarea lui Van de Ven și fiind folosit 90 de minute în ultima etapă de Premier League, 1-2 cu Newcastle. A fost la înălțimea unei confruntări de Premier.

Radu Drăgușin a fost titular în ultimele 18 meciuri ale naționalei, 16 ca integralist Foto: Sport Pictures Radu Drăgușin a fost titular în ultimele 18 meciuri ale naționalei, 16 ca integralist Foto: Sport Pictures
Radu Drăgușin a fost titular în ultimele 18 meciuri ale naționalei, 16 ca integralist Foto: Sport Pictures

La fel, Florin Niță și-a găsit în cele din urmă o destinație, la Damac, în Arabia Saudită, și a prins o partidă la sfârșitul lui august.

28 de ani este media de vârstă
a lotului convocat de Mircea Lucescu pentru meciurile cu Kosovo și Lituania

„11”-le de la Euro ar fi la fel de bun acum. Man, Mihăilă și Răzvan Marin, deja în formă

Dacă am lua ca posibil „11” cel ales de Iordănescu la 3-0 cu Ucraina, vedem o formație care nu arată deloc rău.

Echipa-tip la Euro

Niță - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu - R. Marin, M. Marin, Stanciu - Man, Drăguș, Coman

Nu doar că „tricolorii” joacă la cluburile lor, dar unii dintre ei sunt deja în formă.

Din Italia vin în special veștile pozitive. Și Dennis Man, și Valentin Mihăilă sunt titulari indiscutabili la Parma la startul stagiunii. Iar Man e cel mai bun gialloblu în Serie A.

Răzvan Marin a marcat două goluri la Euro, la 3-0 cu Ucraina și 1-1 cu Slovacia Foto: Sport Pictures Răzvan Marin a marcat două goluri la Euro, la 3-0 cu Ucraina și 1-1 cu Slovacia Foto: Sport Pictures
Răzvan Marin a marcat două goluri la Euro, la 3-0 cu Ucraina și 1-1 cu Slovacia Foto: Sport Pictures

Răzvan Marin nu e nici el departe de Man și Mihăilă. Revenit după doi ani la Cagliari, s-a readaptat rapid și a fost unul dintre liderii roș-albaștri în primele patru partide din campionat și Cupa Italiei.

14 jucători ai naționalei
au între 25 și 30 de ani, opt au peste 30 de ani și numai trei au mai puțin de 25 de ani (niciunul sub 22)

• Andrei Burcă (31 de ani, 31 de selecții, un gol, 3 milioane cotă) - 3 jocuri la Baniyas (Emirate), 270 de minute
Andrei Burcă, la 1-1 cu Slovacia, la Euro Foto: Imago Andrei Burcă, la 1-1 cu Slovacia, la Euro Foto: Imago

• Nicolae Stanciu (31 de ani, 74 de selecții, 15 goluri, 4,5 milioane cotă) - două jocuri la Damac (Arabia Saudită), 173 de minute
Nicolae Stanciu, căpitanul naționalei Foto: Sport Pictures Nicolae Stanciu, căpitanul naționalei Foto: Sport Pictures
Nicolae Stanciu, căpitanul naționalei Foto: Sport Pictures
  • Răzvan Marin (28 de ani, 59 selecții, 5 goluri, 3,5 milioane cotă) - 4 jocuri la Cagliari (Italia), 360 de minute
  • Marius Marin (26 de ani, 22 de selecții, 1,6 milioane cotă) - 5 jocuri la Pisa (Italia), 405 minute, un assist
  • Darius Olaru (26 de ani, 20 de selecții, 7 milioane cotă) - 12 jocuri la FCSB, 831 de minute, 8 goluri, 3 assisturi
  • Andrei Artean (31 de ani, debutant, 0,8 milioane cotă) - 12 jocuri la CFR, 701 minute
  • Ianis Hagi (25 de ani, 39 de selecții, 5 goluri, două milioane cotă) - 0 jocuri la Rangers (Scoția)