Bianca Andreescu, eliminată în turul trei la Roland Garros 2024 de una dintre favorite - Set pierdut cu 6-0

​Bianca Andreescu a fost eliminată în turul trei la Roland Garros, după ce a fost învinsă în trei seturi de Jasmine Paolini, scor 1-6, 6-3, 0-6.

h2: Bianca Andreescu, învinsă de Jasmine Paolini în turul trei la Roland Garros

Bianca Andreescu s-a oprit în turul trei la Roland Garros.

Jucătoarea clasată pe locul 228 în ierarhia WTA a pierdut disputa cu Jasmine Paolini (cap de serie numărul 12 și ocupanta locului 15 WTA), într-un meci încheiat de italiancă într-o oră și 36 de minute.

Așadar, Andreescu egalează performanța din 2023 pe zgura pariziană, când a fost de asemenea eliminată în turul trei.

În optimi, Jasmine Paolini o va întâlni pe Elina Avanesyan (70 WTA), cea care a produs una dintre surprizele turneului eliminând-o pe Qinwen Zheng.

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai - 9 iunie. Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.