U Cluj - U Craiova 1-1 Liderul din Liga 1, primul  pas greșit acasă  după 3 victorii +5 foto
U Cluj - U Craiova / Foto: Sport Pictures

U Cluj - U Craiova 1-1Liderul din Liga 1, primul pas greșit acasă după 3 victorii

• Universitatea Cluj și Universitatea Craiova au încheiat la egalitate, scor 1-1, duelul din etapa a 10-a din Liga 1
  • Thiam a deschis scorul cu șapte minute înaintea pauzei, iar Oshima a egalat în minutul 68, cu un șut deviat

Universitatea Cluj a ajuns la 10 meciuri fără înfrângere în Liga 1, în timp ce Craiova lui Gâlcă are patru meciuri fără victorie.

Rațiu, decisiv LA Rayo   Fundașul român a oferit o  pasă de gol  în meciul cu Atletico Madrid

U Cluj a pus presiune pe Craiova încă din startul meciului, când Simion a tras primul șut la poarta lui Popescu.

Bic și Nistor și-au încercat și ei norocul la poarta oltenilor, iar golul a venit cu șapte minute înaintea pauzei.

Nistor a executat un corner de pe partea stângă, iar Thiam s-a înălțat peste apărarea lui Gâlcă și a înscris pentru lider.

U Cluj-Craiova

U Cluj-Craiova U Cluj-Craiova U Cluj-Craiova U Cluj-Craiova U Cluj-Craiova
+5 Fotografii

Oltenii, mai cu „moț” după pauză

U Cluj a făcut un pas în spate după pauză, iar Mitriță a avut trei șanse de a înscrie. Cea mai clară în minutul 62, când vedeta Craiovei a tras puternic pe lângă poartă din interiorul careului.

Oltenii au avut noroc șase minute mai târziu, când Oshima a egalat cu un șut deviat la care Gertmonas nu a avut replică.

La 1-1, Thiam a tras pe lângă din afara careului, iar la următorul atac, echipa antrenată de Sabău a avut o bară prin Simion.

Universitatea Craiova ar fi putut pleca de la Cluj cu toate punctele, însă Gertmonas a făcut minuni la ultima fază a jocului. Portarul clujenilor a scos de sub bară mingea trimisă cu capul de Koljic.

U Cluj - U Craiova 1-1

• Au marcat: Thiam (min.38) / Oshima (min. 68)

Final de meci, 1-1.

min. 90+3 - Craiova, la un pas să plece cu toate punctele de la Cluj! Gertmonas a scos de sub bară mingea trimisă cu capul de Koljic. Imediat, arbitrul Chivulete a fluierat finalul meciului!

min. 83 - încă o modificare în echipa Craiovei: Screciu este înlocuit cu Lyes Houri

min. 80 - schimbări la U Cluj: au ieșit Beto și Silaghi, au intrat Rață și Blănuță

min. 74 - Craiova are noroc! Simion trage în bară din afara careului, U Cluj forțează victoria!

min. 72 - Prima reacție a oamenilor lui Sabău după ce au fost egalați. Thiam trage din afara careului, mingea trece puțin pe lângă poarta lui Popescu.

min. 68 - Craiova egalează la Cluj! Oshima înscrie cu un șut deviat, Gertmonas, fără replică.

min. 62 - încă o ratare a Craiovei: Mitriță trage puternic din interiorul careului, mingea trece pe lângă poarta lui Gertmonas

min. 61 - încă o dublă schimbare la Craiova: au ieșit Baiaram și Paradela, au intrat Bană și Ivan

min. 60 - uriașă ocazie a Craiovei: Mitriță execută o lovitură liberă, însă Maldonado și Baiaram nu pot ajunge la minge

min. 56 - Craiova forțează egalarea: Căpățână avansează cu mingea pe axul central, driblează un adversar, însă trage peste poartă

min.53 - prima ocazie a Craiovei la Cluj: Mitriță a primit o minge în careu, însă șutul său a fost blocat

min. 46 - a început repriza a doua, dublă schimbare la Craiova: au ieșit Sierra și Ndong, au intrat Badelj și Căpățână

PAUZĂ LA CLUJ

min. 38 - 1-0, U Cluj deschide scorul! Thiam înscrie cu capul după un corner executat de pe partea stângă de Dan Nistor.

min. 23 - Nistor își încearcă și el norocul la poarta oltenilor. Șutul din afara careului este prins însă de Popescu.

min. 18 - Clujul pune presiune: Bic ratează ținta după o fază creată de Berto.

min. 4 - primul șut la poartă pentru echipa lui Sabău! Simion trage tare peste poarta apărată de Popescu

• Stadion: Cluj Arena
  • Arbitru: Florin Chivulete (București) / Asistenți: George Neacșu (Câmpulung Muscel), Andrei Constantinescu (București) / Arbitru VAR: Florin Andrei (Târgu Mureș). Asistent VAR: Raul Ghiciulescu (Lugoj)

Ovidiu Sabău: „Va fi greu, foarte greu”

Tehnicianul liderului, Ioan Ovidiu Sabău, prevede un meci foarte greu împotriva Craiovei, însă, este încântat de faptul că jucătorii săi sunt supușii presiunii, deoarece doar așa pot progresa.

„Cu Craiova va fi greu, foarte greu. Ei vin după o perioadă destul de grea. Rămân o echipă competitivă, în care s-a investit, cu un antrenor foarte bine pregătit, cu jucători care, dacă sunt lăsaţi şi prind încredere, pot să facă diferenţa.

Mitriţă e un jucător în formă în momentul de faţă, s-a întors la echipa naţională. Trebuie să pregătim foarte bine meciul, să le acordăm atenţie atât cât trebuie.  Pe mine mă bucură că se pune presiune pe noi.

Aşa putem progresa, aşa putem creşte, ca echipă, eu ca antrenor, ei ca jucători. Presiunea există, nu poţi să faci performanţă fără presiune.

Aşa va trebui să arătăm şi duminică, multă atenţie, inteligenţă, să pregătim foarte bine jocul”, a declarat Ovidiu Sabău, la conferința de presă.

Constantin Gâlcă, despre U Cluj: „Cea mai bună echipă din campionat până acum”

Antrenorul celor de la Craiova, Constantin Gâlcă, a avut numai cuvinte de laudă la adresa adversarilor. Totuși, are încredere că ai săi elevi vor găsi resurse pentru a obține un rezultat pozitiv.

„Înfruntăm liderul clasamentului, U Cluj, care a demonstrat că este cea mai bună echipă a campionatului până acum.

Îmi doresc ca echipa mea să fie mai compactă, să aibă o poziţionare mai bună în apărare. Transmit suporterilor să lase jucătorii în pace, iar dacă vor un vinovat acela sunt eu.

Am spus de la început că îmi asum toate lucrurile. Alex Mitriță va continua să execute loviturile de la 11 metri. Am încredere totală în acești jucători”, a declarat Constantin Gâlcă, înaintea partidei.

U Cluj - U Craiova, detalii statistice conform lpf.ro:

• 13 aprilie 2024, Universitatea Cluj - Petrolul 1-2: a fost singura înfrângere suferită de ardeleni în ultimele 11 jocuri disputate în campionat pe teren propriu, în rest şapte victorii şi trei rezultate de egalitate.
  • 11.374 spectatori / meci a fost media înregistrată de clujeni în cele trei partide jucate acasă în campionatul curent.
  • Două succese (2-0 cu CFR, 2-1 cu Sepsi OSK), o remiză (0-0 cu FC Hermannstadt) şi două partide pierdute este palmaresul înregistrat de olteni în sezonul curent din postura de vizitatori.
  • Din 2014, cele două echipe s-au mai întâlnit de şase ori în principala competiţie internă, de trei ori au câştigat oltenii, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate. Pe lângă aceste confruntări, s-au mai duelat şi în barajul pentru un loc în Conference League din 26 mai 2024, când craiovenii s-au impus pe arena Ion Oblemenco după executarea loviturilor de departajare (1-1 după 120 de minute).
Ședință la PAOK înainte de FCSB Ce le-a spus patronul clubului lui  Răzvan Lucescu  și jucătorilor: „Niciodată n-a fost așa”
13:08
Ședință la PAOK înainte de FCSBCe le-a spus patronul clubului lui Răzvan Lucescu și jucătorilor: „Niciodată n-a fost așa”
Ședință la PAOK înainte de FCSB Ce le-a spus patronul clubului lui Răzvan Lucescu și jucătorilor: „Niciodată n-a fost așa”
Noapte lungă pe „Arc”  Cum au rămas tribunele după incidentele de la  Dinamo - Botoșani
14:52
Noapte lungă pe „Arc” Cum au rămas tribunele după incidentele de la Dinamo - Botoșani
Noapte lungă pe „Arc”  Cum au rămas tribunele după incidentele de la Dinamo - Botoșani
Cum se simte Emeric Ienei   Sandu Boc  a vorbit despre legendarul antrenor: „I-au pus un stimulator cardiac”
12:31
Cum se simte Emeric Ienei Sandu Boc a vorbit despre legendarul antrenor: „I-au pus un stimulator cardiac”
Cum se simte Emeric Ienei  Sandu Boc a vorbit despre legendarul antrenor: „I-au pus un stimulator cardiac”
Halep revine mai repede  Simona va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la  Hong Kong : „Mulțumesc pentru wild card”
Tenis
13:39
Halep revine mai repede Simona va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la Hong Kong: „Mulțumesc pentru wild card”
Halep revine mai repede  Simona va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la Hong Kong : „Mulțumesc pentru wild card”
WADA, apel la TAS în cazul Sinner  Agenția Mondială Antidoping cere  suspendarea  liderului ATP pentru 1-2 ani
Tenis
14:14
WADA, apel la TAS în cazul Sinner Agenția Mondială Antidoping cere suspendarea liderului ATP pentru 1-2 ani
WADA, apel la TAS în cazul Sinner  Agenția Mondială Antidoping cere suspendarea liderului ATP pentru 1-2 ani
Porți închise la Derby de România?  Gest inconștient: un scaun a zburat  pe lângă capul  „tușierului” la Dinamo - Botoșani
00:10
Porți închise la Derby de România? Gest inconștient: un scaun a zburat pe lângă capul „tușierului” la Dinamo - Botoșani
Porți închise la Derby de România?  Gest inconștient: un scaun a zburat pe lângă capul „tușierului” la Dinamo - Botoșani
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis  Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
27.09
Golubovic, ce gafă VIDEO. Faza care a decis Dinamo - Botoșani: eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Opruț, „așteptat” de Vădana  Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru  a se răzbuna : „Sunt ferm convins”
09:05
Opruț, „așteptat” de Vădana Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru a se răzbuna: „Sunt ferm convins”
Opruț, „așteptat” de Vădana  Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru a se răzbuna : „Sunt ferm convins”