VIDEO Dinamo se impune în turul barajului cu Csikszereda

Dinamo București a făcut un pas important către menținerea în SuperLiga României, după ce s-a impus cu scorul de 2-0 în duelul cu Csikszereda, în manșa tur a barajului de promovare/menținere.

Jucatorii lui DinamoFoto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Dinamo București - Csikszereda 2-0

Formația antrenată de Zeljko Kopic a controlat partida de la un capăt la celălalt, însă la pauză scorul a fost 0-0, asta deși dinamoviștii au ratat multe ocazii, printre care și o bară.

La prima acțiune din repriza secundă, Dinamo a deschis scorul. Dennis Politic a marcat pentru 1-0 (min 46) din centrarea lui Bani și tot Politic a majorat diferența în minutul 73, după o acțiune personală superbă.

Ciucanii puteau reduce din diferență prin Makrai, însă fotbalistul maghiar a trimis peste poartă din 6 metri.

Astfel, Dinamo ia o opțiune serioasă pentru rămânerea în prima ligă a României. Returul va avea loc pe data de 27 mai.

Dinamo București - Csikszereda, 2-0, în barajul de promovare/menținere în SuperLiga României

Final.

Min 73: GOOOOL! Dennis Politic face dubla după ce driblează doi adversari în careu și finalizează cu un șut puternic la colțul scurt.

Min 59: Hakim Abdallah este lansat excelent de Dennis Politic, dar șutul său trece pe lângă poartă.

Min 46: GOOOOOOL! Ce început de parte secundă! Dinamo deschide scorul prin Dennis Politic, care trimite cu capul în plasă din centrarea lui Bani.

Pauză.

Min 27: Mare ocazie pentru Dinamo. Amzăr a centrat excelent în careu, dar lovitura de cap a lui Pavicic a trecut pe lângă poartă.

Min 25: Jebari șutează de la distanță, dar mingea este prinsă de Golubovic.

Min 18: Ciucanii finalizează cu șut prima acțiune din acest meci. Mingea este ușoară pentru Golubovic, care reține fără probleme.

Min 16: Milanov trage în bară de la marginea careului.

Min 12: Din șase metri, Ricardo Grigore trimite cu capul în Gyenge.

Min 10: Dennis Politic șutează de la marginea careului, dar șutul e respins în corner de portarul oaspeților.

Min 1: A început partida. Atmosferă frumoasă pe Arena Națională.

Echipele de start:

Dinamo: Golubovic - Moura, R. Grigore, Homawoo, Amzăr - Milanov, Gnahore, Pavicic - Bani, Abdallah, Politic.

Rezerve: Railean, Gregorio, Iglesias, Ilic, Bordușanu, P. Neagu, Al. Irimia, N. Roșu, C. Costin.

Antrenor: Zeljko Kopic

Csikszereda: Gyenge - Nagy, Keleman, Csuros, Apro - Veres, Soufiane - Szondi, Babati, Gal-Andrezly - Jelena.

Rezerve: Karacsony, Gheralis, Makrai, Bakos, Pinter, Bloj, Balogh, Gergely, Vita.

Antrenor: Robert Ilyes

Stadion: Arena Națională

Arbitru: Rareș Vidican (Satu Mare). Asistenți: Marius Marica (Bistrița), Daniel Mitruți (Craiova)

Arbitru VAR: Sebastian Colțescu (București). Asistent VAR: Alexandru Vodă (Alba Iulia)

De știut:

• Dinamo a evitat in extremis retrogradarea directă în ultima etapă a play-out-ului, după victoria cu UTA (2-0), și a încheiat la un punct în spatele celor de la Poli Iași, care s-au salvat direct.
  • Ardelenii au încheiat play-off-ul în eșalonul secund pe poziția a 6-a a clasamentului. Joacă pentru un loc în Liga 1 în dubla cu Dinamo datorită faptului că două echipe, Corvinul și Șelimbăr, nu au drept de promovare.