VIDEO Posibila adversară a Anei Bogdan din optimile Roland Garros 2024

​Elena Rybakina s-a calificat în optimile Roland Garros 2024, fază a competiției în care ar putea da peste Ana Bogdan.

h2: Elena Rybakina a trecut de Elise Mertens în turul trei la Roland Garros

Elena Rybakina (favorită 4) a trecut în două seturi de belgianca Elise Mertens (27 WTA), scor 6-4, 6-2.

Reprezentanta Kazahstanului va juca în optimi cu învingătoarea partidei dintre Ana Bogdan (64 WTA) și Elina Svitolina (19 WTA).

Cel mai bun rezultat pe care l-a avut Elena Rybakina pe zgura de la Paris a fost prezența în sferturile de finală (2021), însă atunci a fost eliminată de Anastasia Pavlyuchenkova, cea care a și jucat finala.

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai - 9 iunie. Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.

Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!