Victoria „leilor”  Anglia a învins Bosnia și Herțegovina la  scor de neprezentare

Victoria „leilor” Anglia a învins Bosnia și Herțegovina la scor de neprezentare

• Anglia a învins Bosnia și Herțegovina cu 3-0 în primul meci ei meci de pregătire pentru EURO 2024.

Anglia este calificată la EURO 2024, iar Bosnia și Herțegovina a ratat locul la turneul final, după un play-off nereușit.

Confruntarea englezilor cu bosniacii a avut loc pe „St. James' Park” din Newcastle. O arenă cu capacitate de 52.000 de locuri.

Bosnia și Herțegovina, înfrângere la scor de neprezentare în fața Angliei

Până la pauză, Anglia a controlat în mod autoritar prima repriză a meciului, dar niciuna dintre vedetele echipei nu a reușit să înscrie pe „St. James' Park”. Bosnia a rezistat și scorul era 0-0 după primele 45 de minute.

Reprezentativa lui Garteh Soutgate a deschis scorul în minutul 60 prin Cole Palmer, din penalty.

Totuși, englezii au reușit să pornească „motoarele” abia în minutele finale ale reprizei.

În minutul 86, Anglia și-a mărit avantajul la 2-0 prin golul marcat de Trent Alexander-Arnold, care a reușit o reluare la colțul lung a unei centrări venite din partea lui Grealish.

În minutul 89, „leii” au marcat un nou gol, de data aceasta prin Harry Kane.

3-0
s-a încheiat meciul Anglia - Bosnia și Herțegovina

Gareth Southgate i-a utilizat pe: Pickford - Konsa, Dunk, Guehi, Trippier - Alexander Arnold, Gallagher - Bowen, Palmer, Eze - Watkins

• Echipa națională a Angliei s-a calificat la Euro 2024 după ce a câștigat Grupa C din preliminarii, cu 20 de puncte.
  • Englezii veneau după două partide fără victorie în meciurile amicale disputate în luna martie, încheiate 0-1 cu Brazilia și 2-2 cu Belgia, ambele pe Wembley.
  • La Euro 2024, Anglia va evolua în Grupa C, alături de Serbia, Danemarca și Slovenia.

Bosnia și Herțegovina a jucat în sistem 3-5-2: Vasilj - Ahmedhodzic, Bicakcic, Katic - Gazibegovic, Gigovic, Tahirovic, Saric, Radeljic - Hajradinovic, Demirovic

• Bosnia-Herțegovina a ratat calificarea la Campionatul European din 2024, după ce a fost eliminată în play-off-ul B din Nations League.
  • Echipa se află sub conducerea fostului internațional bosniac Sergej Barbarez și va juca o partidă amicală înaintea debutului la Euro 2024, împotriva Italiei.

CÂT PLĂTEȘTE ANTENA 1  Televiziunea a cumpărat CM 2026 și 2030 cu  aproape 40%  peste suma plătită de TVR pentru CM 2018 și 2022
05.07
CÂT PLĂTEȘTE ANTENA 1 Televiziunea a cumpărat CM 2026 și 2030 cu aproape 40% peste suma plătită de TVR pentru CM 2018 și 2022
„Asta nu e ultraserie” MM Stoica a criticat Peluza Sud Steaua după scandările la adresa lui  Chiricheș
05.07
„Asta nu e ultraserie”MM Stoica a criticat Peluza Sud Steaua după scandările la adresa lui Chiricheș
IMAGINEA DE PE ECRAN  De ce a plâns de fapt  Ronaldo  la EURO: „Nimeni nu-și poate imagina”
05.07
IMAGINEA DE PE ECRAN De ce a plâns de fapt Ronaldo la EURO: „Nimeni nu-și poate imagina”
Salvat de Dibu  Messi a ratat un penalty, dar  Argentina s-a calificat  în semifinalele Copa America 2024
05.07
Salvat de Dibu Messi a ratat un penalty, dar Argentina s-a calificat în semifinalele Copa America 2024