Dramatism Total Anglia elimină Elveția la penalty-uri și merge în  semifinale la EURO 2024
Bukayo Saka Foto: Imago

Dramatism TotalAnglia elimină Elveția la penalty-uri și merge în semifinale la EURO 2024

Anglia și Elveția s-au întâlnit la Dusseldorf în cel de-al treilea sfert de finală de la EURO 2024.

Cele două echipe s-au anulat reciproc în primele 45 de minute, prima ocazie aparținând elvețienilor în minutul 52, dar șutul slab a lui Embolo nu l-a păcălit pe Pickford.

Același Embolo avea să deschidă scorul cu 15 minute înaintea fluierului final, dar selecționata lui Murat Yakin s-a bucurat doar 5 minute.

Bukayo Saka a restabilit egalitatea, iar meciul a intrat în prelungiri.

Rice a fost aproape să dea lovitura, însă Sommer a avut o intervenție formidabilă, scorul rămânând egal și după cele 30 de minute de prelungiri.

La penalty-uri, Sommer nu a avut nici o șansă, portarul lui Inter nu a ghicit colțul la nici o lovitură, în timp ce Pickford a ghicit execuția lui Akanji, ratare care a făcut diferența.

În semifinale, Anglia va întâlni învingătoarea dintre Olanda și Turcia.

Anglia-Elveția 1-1, 5-3 d. pen.

• Au marcat: Saka (80') / Embolo (75')

Final! Anglia va înfrunta Olanda sau Turcia în semifinale!

5-3:Trent Arnold îl păcălește pe Sommer și trimite Anglia în semifinale.

4-3:Amdouni șutează pe centru și înscrie.

4-2:Toney marchează la prima atingere de minge cu un șut pe jos în partea stângă.

3-2:Shaqiri înscrie cu mult noroc.Pickford a fost aproape de minge.

3-1:Saka înscrie cu un șut perfect în plasa laterală.

2-1:Schar șutează în partea dreaptă și îl păcălește pe Pickford.

2-0: Belligham marchează fără emoții.

1-0: Akanji ratează! Jucătorul lui Manchester City trage slab, iar Pickford respinge.

1-0:Palmer îl păcălește pe Sommer și marchează cu un șut în partea stângă.

Finalul celor 120 de minute! Urmează penalty-uri!

Min 118- Ultimele schimbări la Elveția! Ies Freuler și Aebischer, intră Sierro și  Amdouni.

Min.117-BARĂ Elveția! Xhaqiri aproape să-l surprindă pe Pickford cu o execuție direct din corner, dar mingea lovește doar bara.

Min.115- Schimbare Anglia! Iese Foden, intră Trent Alexander-Arnold.

Min.110-Soutghate răspunde imediat! Iese Kane, intră Toney.

Min.109-Schimbare Elveția! Iese Embolo, intră Xhaqiri

Min.106-A început a doua repriză de prelungiri!

Min.105- Final de primă repriză!

Min.98-Schimbare Elveția! Iese N'Doye, intră Zakaria.

Min.95- Șansă bună pentru Anglia! Rice șutează din afara careului, dar Sommer respinge mingea în corner.

Min.90-Start în cele 30 de minute de prelungiri!

Finalul celor 90 de minute! Meciul merge în prelungiri.

Min.85- Cartonaș galben Elveția! Widmer îl oprește pe Palmer și este avertizat.

Min.80- GOOL Anglia, 1-1! Bukayo Saka restabilește egalitatea cu un șut de la marginea careului.Mingea a lovit bara înainte să intre în poartă.

Min.78-Triplă modificare la Anglia! Ies Konsa, Trippier și Mainoo, intră Shaw, Palmer și Eze.

Min.75- GOOL Elveția,0-1! N'Doye centrează, mingea este deviată de Konsa și Stones, iar Embolo marchează din doar câțiva metri.

Min.67- Cartonaș galben Anglia! Harry Kane îl lovește pe Akanji peste față și este avertizat.

Min.64- Dublă schimbare Elveția! Ies Vargas și Rieder, intră Widmer și Zuber.

Min.52- Primul șut pe poartă al meciului aparține elvețienilor! Embolo îl păcălește pe Konsa, însă șutează moale și îi permite lui Pickford să rețină.

Min.46- Start în repriza secundă!

Min.45+1-Pauză la Dusseldorf! Englezii au dominat teritorial prima repriză, însă nu au reușit să creeze ocazii la poarta lui Sommer. De alfel, niciuna din cele două echipe nu au avut șut pe poartă în prima repriză.

Min.45-Șansă Anglia! Saka patrunde în careul lui Sommer, centrează spre Mainoo, dar Xhaka blochează în ultimul moment.

Min.32- Primul cartonaș galben al partidei! Schar îl oprește pe Bellingham și vede primul avertisment al meciului.

Min.30- Joc echilibrat până în acest moment! Momentaan niciuna din cele două echipe nu a reușit să expedieze vreun șut pe poartă.

Min.16- Șansă Anglia! Kobe Mainoo șutează, dar șutul său este blocat de apărarea Elveției. Harry Kane a urmărit balonul, a căzut în careu, însă Orsato a lăsat jocul să continue.

Anglia - Elveția, primul meci al zilei de la EURO

Dacă în alte vremuri Anglia era favorită clară într-o confruntare cu Elveția, în acest moment lucrurile nu mai stau deloc așa.

Dincolo de faza competiției, una în care presiunea își poate spune cuvântul, Anglia a realizat un turneu final extrem de modest, cu foarte puțin fotbal, raportat la nivelul așteptărilor.

Englezii au câștigat un singur meci în 90 de minute, contra Serbiei, scor 1-0.

În schimb, au remizat cu Danemarca (1-1), Slovenia (0-0) și Slovacia (1-1).

În „optimi” contra Slovaciei, au fost la câteva secunde de eliminare. Norocul lor s-a numit Jude Bellingham, care a împins duelul în prelungiri cu o "foarfecă". Acolo, englezii au fost mai lucizi și au marcat golul care a făcut diferența.

De partea cealaltă, Elveția este una dintre marile surprize ale turneului final.

Fosta adversară a României din preliminariile Euro 2024 le-a învins pe Ungaria (3-1) în grupe și Italia (2-0) în „optimi”, și a remizat cu Scoția (1-1) și Germania (1-1).

Așadar, încrederea este la cote maxime și înaintea jocului cu Anglia.

• România este ultima națională care a învins-o pe Elveția într-o partidă oficială sau amicală, în noiembrie 2023, scor 1-0.
  • A fost singura înfrângere a Elveției din ultimele 18 jocuri.

Anglia - Elveția / Englezii au câștigat ultimul meci direct

Cele două formații s-au întâlnit ultima dată în martie 2022, într-o partidă de verificare disputată pe Wembley.

Atunci, s-au impus englezii cu 2-1, goluri marcate de Shaw și Kane, respectiv Embolo.

Anglia - Elveția / Guehi lipește. Okafor incert

Anglia nu se va putea baza la acest joc pe fundașul central Marc Guehi, accidentat în partida cu Slovacia. Cel mai probabil, acesta va fi înlocuit cu Ezri Konsa.

La elvețieni, Noah Okafor este singurul cu probleme medicale. Acesta a reclamat un disconfort și nu se știe exact dacă va putea fi forțat la meciul cu Anglia.

Scenariu SF  Jurnaliștii scoțieni cred că  Ianis Hagi  va reveni în Liga 1

19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5