Argentina - Canada 2-0  Recordul stabilit de  Lionel Messi  în primul meci de la Copa America 2024
Lionel Messi (foto: imago)

Argentina - Canada 2-0 Recordul stabilit de Lionel Messi în primul meci de la Copa America 2024

• Argentina a învins Canada, scor 2-0, în meciul de deschidere al Copa America 2024.
  • În partida din Grupa A, campioana en-titre a marcat prin Julian Alvarez ('49) și Lautaro Martinez ('88).
  • Prezent la a șaptea ediție de Copa America, Lionel Messi a stabilit un record de meciuri jucate în competiție: 35.

70,564 de spectatori s-au aflat în tribune la meciul disputat pe Mercedes-Benz Stadium din Atlanta (Georgia, SUA).

Prima repriză a fost echilibrată: ambele echipe au avut ocazii, Argentina a avut posesia (68%), dar scorul a rămas 0-0.

La începutul reprizei secunde, Messi a pasat printre mai mulți adversari, Alexis Mac Allister a împins mingea spre Julian Alvarez, iar jucătorul lui Manchester City a îndeplinit o simplă formalitate.

În minutul 88, Leo a trimis o pasă pe culoar pentru Lautaro Martinez, iar atacantul lui Inter Milano a înscris cu o mișcare rapidă, mingea trecând pe sub portarul Maxime Crepeau.

Leo Messi: „Am început bine”

Messi a scăpat de mai multe ori singur cu portarul, dar nu a reușit să-și treacă numele pe lista marcatorilor.

„Am avut câteva situații de a marca. Puteam să preluăm controlul meciului mai devreme și să fim calmi. Sunt fericit pentru victorie și pentru că am început bine turneul”, a spus Lionel Messi, citat de USA Today.

La finalul partidei, Messi a făcut schimb de tricouri cu Alphonso Davies:

Pentru Argentina urmează meciurile cu Chile (26 iunie, ora 04:00) și Peru (30 iunie, ora 03:00).

Lionel Messi, 35 de meciuri jucate la Copa America

Debutul lui Messi la Copa America a avut loc în 2007, când Argentina a fost învinsă în finală de Brazilia cu 3-0. De atunci, Lionel a fost prezent la toate edițiile ulterioare: 2011, 2015, 2016, 2019, 2021 și 2024, reușind să câștige titlul în 2021.

Cu 35 de meciuri jucate la Copa America, Lionel Messi a doborât recordul care îi aparținea portarului chilian Sergio Livingstone (34 de apariții între 1942 și 1953).