Debut cu dreptul  Daniel Bîrligea, pasă de gol în amicalul cu  FC Voluntari
Mihai Popescu a fost căpitan la primul meci, conform tradiției de la FCSB / Foto: Facebook @FCSB

Debut cu dreptul Daniel Bîrligea, pasă de gol în amicalul cu FC Voluntari

• Campioana României a învins FC Voluntari (L2), scor 3-0, într-un meci amical disputat la Baza Sportivă FCSB.
  • Daniel Bîrligea (24 de ani) și Mihai Popescu (31 de ani) au debutat în tricoul roș-albaștrilor.

După victoria din etapa trecută, scor 2-0 cu UTA Arad, FCSB a profitat de pauza competițională și a disputat un amical împotriva divizionarei secunde FC Voluntari.

„Vreau să-i  dovedesc că pot”  Bîrligea, atacantul  neconvocat  de Mircea Lucescu: „Îmi mai trebuie experienţă”
„Vreau să-i dovedesc că pot” Bîrligea, atacantul neconvocat de Mircea Lucescu: „Îmi mai trebuie experienţă”
„Vreau să-i  dovedesc că pot”  Bîrligea, atacantul neconvocat de Mircea Lucescu: „Îmi mai trebuie experienţă”

Bîrligea, pasă de gol la debut

Valentin Crețu a deschis scorul pentru echipa antrenată de Elias Charalambous în minutul 6, iar Baba Alhassan a majorat diferența în minutul 36.

Marius Ștefănescu a închis tabela în minutul 75, după pasa decisivă venită de la Daniel Bîrligea.

FCSB în prima repriză: Udrea – Crețu, Chiricheș, Alecsandroaie, Panțîru – Șut, Alhassan – Baeten, Oct. Popescu, Miculescu – Tănase.

FCSB în a doua repriză: Vlad – Pantea, M. Popescu, Dawa, Pădurariu – Alhassan, Baeten – Ștefănescu, L. Phelipe, Popa – Bîrligea.

• Pe parcursul celei de-a doua părți, Damașcan l-a înlocuit pe Baeten

FC Voluntari nu a comunicat echipa folosită la această partidă, disputată cu porțile închise.

„Sunt foarte fericit că sunt aici. Sunt foarte bucuros că m-ați primit bine. Sincer, de la ora 3 până la ora 10, cred că am avut peste 70 de apeluri.

După o anumită oră, i-am spus managerului să se ocupe el, că eu mă duc să mă odihnesc”, a declarat Daniel Bîrligea la prezentarea sa la FCSB.

• În următoarea etapă de campionat, FCSB o va întâlni pe CFR Cluj, în deplasare, duminică 15 septembrie, cu începere de la ora 21:00.
  • Daniel Bîrligea nu va avea drept de joc în fața fostei sale echipe, potrivit înțelegerii dintre cele două cluburi.