Eroul Angliei  Ce i-a spus  Watkins  lui Palmer înainte de meciul cu Olanda: „Jur că asta i-am spus” + reacția lui Harry Kane
Anglia - Olanda, la Euro 2024 / Foto: Imago

Eroul Angliei Ce i-a spus Watkins lui Palmer înainte de meciul cu Olanda: „Jur că asta i-am spus” + reacția lui Harry Kane

• Anglia s-a calificat în finala Euro 2024, miercuri, după ce a învins-o pe Olanda, scor 2-1, la Dortmund.
  • În ultimul act, englezii se vor duela cu spaniolii, duminică, 14 iulie, ora 22:00, la Berlin.

Golurile englezilor au fost marcate de Harry Kane (min. 18 pen) și Ollie Watkins (min. 90+1), în timp ce pentru olandezi a punctat Xavi Simons (min. 7).

• Anglia va evolua în cea de-a doua finală de Campionat European din istorie, după eșecul din ediția trecută, în fața Italiei, la lovituri de departajare.

Ollie Watkins, despre gol: „A fost cel mai tare sentiment”

Ollie Watkins a fost rezervă și a intrat în minutul 81, în locul lui Harry Kane.

Atacantul celor de la Aston Villa a avut o premoniție înaintea meciului cu Olanda: i-a spus lui Cole Palmer că va va marca din pasa sa, exact cum s-a și întâmplat.

Am așteptat acest moment de săptămâni. A fost vorba despre foarte multă muncă pentru a ajunge unde sunt acum.

Sunt recunoscător că am avut această oportunitate și am profitat din plin. Sunt încântat.

Jur pe viața mea. I-am spus lui Cole Palmer că astăzi vom intra pe teren și că el îmi va oferi pasa decisivă. De aceea sunt atât de fericit

Când am văzut mingea că intră la colțul lung, a fost cel mai tare sentiment din lume”, a afirmat și Ollie Watkins după meci.

Harry Kane: „Sunt foarte mândru de toată lumea”

Harry Kane a marcat cel de-al treilea său gol la Euro 2024, al șaselea în fazele eliminatorii de Campionat European, cele mai multe din istoria turneului.

• Harry Kane a adunat șapte goluri la Campionatele Europene, odată cu golul contra Olandei.

„Realizare uimitoare, sunt atât de mândru de fiecare jucător și membru al staff-ului... A fost un turneu foarte dificil. Mai este încă un meci și trebuie să fim pregătiți duminică.

Ollie a așteptat și a avut răbdare. Ce finalizare! Cred că am fost echipa mai bună, mai ales în prima repriză. Am meritat să câștigăm, per total.

Mai avem un meci pentru a face istorie. 90 de minute, penalty-uri, orice este necesar”, a declarat Harry Kane după meci.

Porți închise la Derby de România?  Gest inconștient: un scaun a zburat  pe lângă capul  „tușierului” la Dinamo - Botoșani
00:10
Porți închise la Derby de România? Gest inconștient: un scaun a zburat pe lângă capul „tușierului” la Dinamo - Botoșani
Porți închise la Derby de România?  Gest inconștient: un scaun a zburat pe lângă capul „tușierului” la Dinamo - Botoșani
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis  Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
27.09
Golubovic, ce gafă VIDEO. Faza care a decis Dinamo - Botoșani: eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Opruț, „așteptat” de Vădana  Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru  a se răzbuna : „Sunt ferm convins”
09:05
Opruț, „așteptat” de Vădana Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru a se răzbuna: „Sunt ferm convins”
Opruț, „așteptat” de Vădana  Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru a se răzbuna : „Sunt ferm convins”
MM, iritat de patron   Gestul care îl enervează: „Așa  retrogradează FCSB !”
09:38
MM, iritat de patron Gestul care îl enervează: „Așa retrogradează FCSB!”
MM, iritat de patron   Gestul care îl enervează: „Așa retrogradează FCSB !”
VIDEO Cum au fost primiți jucătorii lui Dinamo de galerie, după  finalul de coșmar  cu Botoșani
00:20
VIDEOCum au fost primiți jucătorii lui Dinamo de galerie, după finalul de coșmar cu Botoșani
VIDEO Cum au fost primiți jucătorii lui Dinamo de galerie, după  finalul de coșmar cu Botoșani
„Viața mea îi aparține!”  Fotbalistul bolnav de cancer, căruia Mircea Lucescu i-a marcat viața și cariera
Special
27.09
„Viața mea îi aparține!” Fotbalistul bolnav de cancer, căruia Mircea Lucescu i-a marcat viața și cariera
Curaj și precizie  Cine este  Mihnea Rădulescu , noua senzație a Ligii 1, la doar 19 ani » Ochit deja de FCSB și Dinamo: „E remarcabil!”
27.09
Curaj și precizie Cine este Mihnea Rădulescu, noua senzație a Ligii 1, la doar 19 ani » Ochit deja de FCSB și Dinamo: „E remarcabil!”
Curaj și precizie Cine este Mihnea Rădulescu , noua senzație a Ligii 1, la doar 19 ani » Ochit deja de FCSB și Dinamo: „E remarcabil!”
Mesajul lui Drăgușin  Prima reacție după ce a fost  eliminat în minutul 7  în Europa League: „Veșnic recunoscător”
Europa League
27.09
Mesajul lui Drăgușin Prima reacție după ce a fost eliminat în minutul 7 în Europa League: „Veșnic recunoscător”
Mesajul lui Drăgușin  Prima reacție după ce a fost eliminat în minutul 7 în Europa League: „Veșnic recunoscător”