FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face  6 modificări cu Petrolul

FCSB, schimbată radical Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul

• Cu primul 11 făcut la ordinul lui Gigi Becali, FCSB a fost dominată, CFR a marcat și a lăsat senzația că va câștiga ușor
  • După ce FCSB a avut pe teren echipa standard, raportul de forțe s-a răsturnat, posesia a fost 65% vs 35% pentru campioană și s-a jucat doar la poarta clujenilor
  • Din etapa viitoare, primul 11 se schimbă radical și va suferi modificări în proporție de peste 50% față de meciul cu CFR.
FCSB E BNR ÎN LIGA 1  Cu sumele investite în această vară, Becali se apropie de  90 de milioane €  cheltuiți către cluburile din România

FCSB a avut, duminică seara, derby-ul cu CFR, dar, de fapt, a disputat două meciuri, nu unul singur. Un meci în prima repriză și unul în repriza secundă. Totul raportat la componența echipei.

Formula de start i-a aparținut în exclusivitate lui Gigi Becali. Care, spre deosebire de alte jocuri, a avut câteva idei originale: Panțîru titular, la fel și Baeten, dar și Miculescu, ultimul în detrimentul lui Octavian Popescu. Scoțându-l din joc pe Tavi, automat jucătorul care a bifat regula U21 a fost Pantea, ca fundaș dreapta.

Cum a arătat „11”-le de start al FCSB în meciul cu CFR CLuj

• Târnovanu - Pantea, M. Popescu, Dawa, Panțîru - Șut, Baba Alhassan - Baeten, Olaru, Miculescu - Fl. Tănase

Cât timp a avut în teren această formulă, FCSB a fost distrusă de CFR. Pantea și Panțîru au pierdut aproape toate duelurile, iar Baeten și Miculescu nu au jucat în careul advers nici măcar o minge.

Și statistica primei reprize demonstrează că raportul de forțe a înclinat în mod clar în favoarea gazdelor.

Prima repriză CFR - FCSB

CAPITOLCFR - FCSB
Șuturi pe poartă 3-0
Șuturi la poartă 5-3
Cornere 1-0
Posesie 47% - 53%

La pauză, FCSB a făcut 4 schimbări, iar pe parcursul reprizei secunde a fost efectuată și a 5-a. Au intrat toți titularii de drept, pe care Becali i-a interzis din diferite motive: Crețu, Radunovici, Octavian Popescu, Băluță.

Cum a arătat FCSB pe parcursul reprizei secunde a meciului cu CFR Cluj

• Târnovanu - V. Crețu, M. Popescu, Dawa, Panțîru (Radunovici) - Fl. Tănase, Șut, Olaru - Al. Băluță, D. Popa, Oct. Popescu

Chiar dacă CFR a marcat și a făcut 2-0, repriza a doua a fost una în care FCSB a dominat autoritar, mult mai clar decât o făcuse trupa lui Dan Petrescu în prima parte.

Campioana a stat, practic, doar în jumătatea adversă, și-a creat ocazii și a marcat de două ori, chiar dacă profitând de două erori majore: Simao Rocha și portarul Mihai Popa.

A doua repriză CFR - FCSB

CAPITOL CFR - FCSB
Șuturi pe poartă 2-4
Șuturi la poartă 3-6
Cornere 0-4
Posesie 34% - 66%

Discrepanța majoră dintre cele două reprize, din perspectiva prestației echipei, va produce o schimbare majoră la nivel de prim 11 la următorul meci pe care FCSB îl va avea în Liga 1. Echipa de start va fi schimbată în proporție de peste 50%.

Va reveni Ngezana ca stoper, fundaș dreapta nu va mai fi Pantea, ci titularul se va alege dintre Crețu și Mihai Popescu.

Radunovic, Băluță și Octavian Popescu vor juca de la început, în vreme ce Bîrligea va fi titular în atac. Gigi Becali va continua să-și impună însă un punct de vedere: Florin Tănase va fi folosit inter, alături de Olaru.

Cum ar putea arăta FCSB cu Petrolul, sâmbătă

• Târnovanu - V. Crețu (M. Popescui), Ngezana, Dawa, Radunovic - Olaru - Al. Băluță, Fl. Tănase, Olaru, Oct. Popescu - Bîrligea.

FCSB - Petrolul e programat, sâmbătă, 21 septembrie, de la ora 21:30, liveTEXT pe GOLAZO.ro și în direct la TV pe Digi și Prima Sport.