Lucescu, eliminat!   PAOK  a pierdut acasă cu Malmo și merge în Europa League
Paok - Malmo. Foto: Imago

Lucescu, eliminat! PAOK a pierdut acasă cu Malmo și merge în Europa League

• PAOK Salonic a pierdut returul cu Malmo 3-4, din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, și este eliminată (5-6 la general).
  • PAOK merge în Europa League, unde va juca împotriva câștigătoarei „dublei” Shamrock Rovers - Celje. În tur a fost 1-0 pentru sloveni. Returul de joi va fi arbitrat de Ovidiu Hațegan.
  • Malmo va juca în Ligă împotriva celor de la Sparta Praga.

PAOK Salonic se mai calificase de trei ori în play-off-ul UCL și țintea prima prezență în grupele competiției.

Vis spulberat  FCSB pierde cu Sparta Praga și este  eliminată  din Liga Campionilor

N-a fost să fie însă pentru formația antrenată de Răzvan Lucescu, care era extrem de aproape de calificare.

După o primă repriză cu 5 goluri, partea secundă a fost mult mai liniștită. Grecii au luat însă gol în finalul meciului, iar meciul a mers în prelungiri.

Acolo, suedezii au lovit decisiv prin Christiansen și s-au calificat în play-off.

PAOK Salonic - Malmo 3-4 d. prel. (5-6 la general)

*****

Malmo-PAOK, egal în tur. Calificarea se decide în infernul din „Toumba”

Campioana Greciei a fost condusă în Suedia cu 1-0 și 2-1, dar a scos un egal care îi oferă prima șansă la calificarea în playoff-ul UEFA Champions League.

Jansson a deschis scorul pentru Malmo după 28 de minute, însă PAOK-ul lui Lucescu a egalat până la pauză prin brazilianul Tayson.

Suedezii au preluat conducerea cu golul reușit în minutul 67 de Nanasi, iar campioana Greciei a egalat cu un sfert de oră înainte de final prin Camara.

Presa din Grecia l-a desemnat MVP-ul partidei de la Malmo pe Dominik Kotarski.

„Portarul croaților a avut trei intervenții salvatoare, cel mai important meci dein acest start de sezon”, a notat site-ul Gazzetta.gr

PAOK a obținut rezultatul pozitiv pe care îl căuta la Malmö, dar revanșa de peste o săptămână de pe Toumba necesită multă atenție. Calificarea nu este jucată Gazzetta.gr

PAOK, niciodată în grupele UCL

PAOK Salonic ar putea juca pentru a patra oară în playoff-ul UEFA Champions League, fază în care s-au mai calificat de trei ori.

• 2013-2014: PAOK-Schalke 1-1 și 2-3
  • 2018-2019: PAOK-Benfica 1-4 și 1-1
  • 2020-2021: PAOK-Krasnodar 1-2 și 1-2

Rapid duce „lipsă de încredere” Mattias Kait laudă U Cluj și îndeamnă la schimbare: „E inacceptabil!”
09:29
Gol Rațiu  „Sonic”,  prima reușită în La Liga pentru Rayo Vallecano! Explicația gestului haios făcut după ce a marcat
00:31
Gol Rațiu„Sonic”, prima reușită în La Liga pentru Rayo Vallecano! Explicația gestului haios făcut după ce a marcat
Gol Rațiu „Sonic”, prima reușită în La Liga pentru Rayo Vallecano! Explicația gestului haios făcut după ce a marcat
Șumudică și-a criticat jucătorii „ Nu trebuie să te învăț eu,  trebuie să simți! Nu pot să strig mereu ce să faci”
00:45
Șumudică și-a criticat jucătoriiNu trebuie să te învăț eu, trebuie să simți! Nu pot să strig mereu ce să faci”
Șumudică și-a criticat jucătorii „ Nu trebuie să te învăț eu, trebuie să simți! Nu pot să strig mereu ce să faci”
VIDEO CU FAZA Momentul care a închis derby-ul  Rapid - U Cluj  » Eroarea lui Braun + penalty-ul transformat cu sânge rece de Nistor
16.09
VIDEO CU FAZAMomentul care a închis derby-ul Rapid - U Cluj » Eroarea lui Braun + penalty-ul transformat cu sânge rece de Nistor
VIDEO CU FAZA Momentul care a închis derby-ul Rapid - U Cluj » Eroarea lui Braun + penalty-ul transformat cu sânge rece de Nistor