FINALA Zverev și Alcaraz vor lupta pentru  titlu  la Roland Garros

FINALAZverev și Alcaraz vor lupta pentru titlu la Roland Garros

• Alexander Zverev (27 de ani, locul 4 ATP) va juca în marea finală Roland Garros, împotriva lui Carlos Alcaraz (21 de ani, locul 3 ATP).
  • Alcaraz a fost primul calificat, după o semifinală tensionată în cinci seturi împotriva lui Jannik Sinner, care de luni va fi numărul 1 mondial, scor 2-6, 6-3, 3-6, 6-4, 6-3.
  • Zverev, considerat al patrulea favorit, a obținut calificarea după ce l-a învins pe Casper Ruud.
  • Finala este programată să aibă loc duminică, de la ora 16:00, în direct pe Eurosport.

Zverev și-a asigurat locul în finală după ce l-a învins pe Casper Ruud, în vârstă de 25 de ani și locul 7 ATP, scor 2-6, 6-2, 6-4, 6-2.

Zverev - Alcaraz, finala Roland Garros 2024

Aceasta va fi a doua finală de Mare Șlem din cariera lui Zverev, prima având loc în 2020, la US Open.

În primul set, Ruud a avut un start fulminant, cu două break-uri în game-urile doi și opt, și s-a impus cu 6-2.

După al treilea game din setul al treilea, norvegianul a luat un scurt time-out medical din cauza unor probleme la stomac.

Zverev a exploatat această situație, din care a obținut trei mingi de break pe care le-a și fructificat. Din acel moment a dominat meciul.

Ruud a continuat să fie afectat de problemele de stomac și nu a reușit să revină. În setul al patrulea, Zverev l-a depășit rapid pe norvegian și s-a impus în cele din urmă.

Revenirea Spectaculoasă a lui Alcaraz

În schimb, Carlos Alcaraz a devenit primul finalist de la Roland Garros după o semifinală care a avut nevoie de set decisiv.

Alcaraz și-a revenit după un început dificil, câștigând setul al doilea cu 6-3, reușind să-și recupereze punctele și încrederea în sine.

Sinner a apăsat din nou pe accelerație în setul al treilea, câștigându-l cu un concludent 6-3 și obținând un avantaj important.

Cu toate acestea, Alcaraz nu a renunțat. În setul al patrulea, el a făcut break-ul decisiv pe ultimul serviciu al lui Sinner, câștigând cu 6-4.

Meciul a ajuns în decisiv. După o bătălie care a durat patru ore și 12 minute, Alcaraz a rezistat presiunii lui Sinner și s-a impus cu 6-3.

Cu această victorie, Alcaraz a ajuns pentru prima dată în carieră în finala Roland Garros.

Zverev are avantajul întâlnirilor directe

Alcaraz și Zverev vor concura pentru trofeul de la Roland Garros.

În cele nouă întâlniri dintre cei doi, trei au avut loc pe zgură.

Alcaraz a câștigat două dintre acestea la Madrid, în 2022 și 2023, în timp ce Zverev s-a impus în cea de la Roland Garros din 2022.

5-4
e scorul întâlnirilor directe dintre Zverev și Alcaraz
Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!
Opinii
07:45
Noroc sau speculăCum mai poți găsi bilete la România - Olanda » Șanse infime prin varianta oficială
30.06
MergE pe RomâniaÎncă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”