Laude  Ilie Dumitrescu, despre  Ianis Hagi : „Printre puținii jucători cu personalitate”
Ianis Hagi, la EURO 2024 / Foto: Sport Pictures

Laude Ilie Dumitrescu, despre Ianis Hagi: „Printre puținii jucători cu personalitate”

• Ianis Hagi (25 de ani) a fost titular în echipa națională a României, miercuri, în remiza izbăvitoare contra Slovaciei, scor 1-1, și a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren.
  • Reporterii GOLAZO.ro, aflați în Germania, l-au notat pe fotbalistul român cu 7. A doua cea mai mare notă din echipa „tricoloră”.

Chiar dacă a jucat doar 66 de minute, Ianis Hagi a fost „tricolorul” care și-a asumat cele mai multe acțiuni ofensive și care a semănat teamă în apărarea adversă.

• A fost ajutat, evident, și de colegul său din apărare, de pe partea dreaptă, Andrei Rațiu, care face un turneu final de excepție.

În minutul 35 al partidei de la Frankfurt, când tabela arăta 1-0 pentru Slovacia, Ianis Hagi a luat o acțiune pe cont propriu, a făcut un dribling și a căutat să intre spre centru, însă fundașul slovac David Hancko i-a pus piedică.

Centralul partidei, neamțul Daniel Siebert a văzut infracțiunea, însă a mutat-o în afara careului de pedeapsă.

După două minute de discuții cu arbitrii din camera VAR și după revederea fazei la ecranul VAR, Daniel Siebert a decis să acorde lovitură de la 11 metri.

Penalty-ul a fost transformat fără probleme de către Răzvan Marin, iar punctul obținut în meciul cu Slovacia a trimis România în „optimi” la Euro 2024, unde va întâlni Olanda.

Ilie Dumitrescu, despre Ianis Hagi: „A fost criticat. L-au făcut cum au vrut ei”

Fostul internațional Ilie Dumitrescu a avut numai cuvinte de laudă la adresa lui Ianis Hagi, fotbalist criticat tot mai des în ultima perioadă, din pricina jocurilor nu tocmai reușite.

Totuși, Dumitrescu e încrezător în talentul lui Hagi Jr. și îl vede printre puținii jucători ai României capabili să-și asume responsabilitatea în momentele-cheie ale partidelor.

„Ianis a arătat, chiar dacă nu a jucat foarte mult, că este unul dintre puținii jucători cu personalitate în momentele-cheie.

A fost criticat după primele meciuri, l-au făcut cum au vrut ei, dar a arătat că este singurul care are personalitate și își asumă în momentele decisive”, a declarat Ilie Dumitrescu, conform digisport.ro.

Program Superliga 2024 - 2025  Când se joacă derby-urile , cum arată țintarul complet al Ligii 1
01.07
Program Superliga 2024 - 2025Când se joacă derby-urile, cum arată țintarul complet al Ligii 1
Program Superliga 2024 - 2025 Când se joacă derby-urile , cum arată țintarul complet al Ligii 1
SCHIMBARE  FCSB a prezentat  noile echipamente  de joc pentru sezonul 2024-2025
01.07
SCHIMBARE FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
SCHIMBARE  FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
„Nu Spalletti e de vină!”  Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
01.07
„Nu Spalletti e de vină!”Mircea Lucescu, dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
„Nu Spalletti e de vină!” Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în  sferturi  la Euro: „Cea mai mare surpriză”
30.06
MergE pe RomâniaÎncă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”