Irina Begu si Edina Gallovits-Hall, in turul al doilea la Roland Garros

Irina Camelia Begu s-a calificat, luni, in turul al doilea al turneului de Grand Slam de la Roland Garros, dupa ce a eliminat-o pe a 41-a jucatoare a lumii, frantuzoaica Aravane Rezai. Dupa un ultim game disputat pe propriul serviciu, romanca a transformat a treia minge de meci avuta si s-a impus cu un dublu 6-3. Update: Edina Gallovits-Hall a revenit de la 0-1 la seturi si a reusit sa se califice in turul al doilea la Roland Garros, impunandu-se cu 2-6, 6-3, 6-1 in fata jucatoarei Angelique Kerber (Germania).

Irina Begu, in turul 2 la RGFoto: Reuters

Irina Camelia Begu (Romania) - Aravane Rezai (Franta) 6-3, 6-3

Numarul 102 WTA, Irina Begu a facut break inca din primul game al partidei. Aravane Rezai si-a cedat din nou serviciul in game-ul al saptelea, iar romanca servea pentru set (5-2). Frantuzoica a reusit insa sa amane finalul primului set, facand break-ul (5-3). Raspunsul romancei a venit imediat: rebreak si Begu a incheiat primul set la 6-3, dupa 38 de minute de joc.

Begu a inceput setul secund cu serviciul, pe care l-a si castigat. In game-ul urmator a transformat a treia minge de break avuta si s-a distantat la 2-0. Rezai face rapid rebreak-ul, dar Begu nu ii da adversarei sale posibilitatea de a egala la 2 si face un break la 0 (3-1). In game-ul urmator, Rezai revine de la 0-40, insa nu poate face break-ul si Begu se distanteaza la 4-1. Romanca face un nou break in game-ul al saselea si serveste pentru meci. Rezai isi face game-ul (5-3), iar Begu serveste din nou pentru meci.

Un ultim game disputat pe serviciul romancei. La prima minge de meci avuta, Begu face o dubla greseala, iar Rezai egaleaza la 40. Romanca obtine avantajul, dar Rezai reuseste sa salveze a doua minge de meci. Frantuzoaica obtine o sansa de break, Begu o salveaza si transforma in cele din urma a treia minge de meci avuta (6-3).

Calificarea in turul al doilea la Roland Garros este cea mai mare performanta a Irinei Begu intr-un turneu de Grand Slam. In urmatorul meci de la roland Garros, Begu o va intalni pe a 13-a favorita, rusoaica Svetlana Kuznetsova, care a invins-o in primul tur pe Magdalena Rybarikova (Slovacia), scor 6-2, 6-3.

Statistica partidei Rezai - Begu:

Durata: 86 minute

Asi: 1 - 2

Duble greseli: 4 - 2

Greseli nefortate: 44 - 24

Puncte castigate pe primul serviciu: 18/33 (55%) - 15/24 (63%)

Puncte castigate pe al doilea serviciu: 11/32 (34%) - 18/33 (55%)

Puncte pe retur: 24/57 (42%) - 36/65 (55%)

Mingi de break castigate: 3/6 (50%) - 6/10 (60%)

Puncte castigate la fileu: 5/9 (56%) - 1/2 (50%)

Total puncte castigate: 53 - 69

Cel mai rapid serviciu: 175 km/h - 181 km/h

Edina Gallovits Hall (Romania) - Angelique Kerber (Germania) 2-6, 6-3 6-1

Edina Gallovits a avut un start ezitant la Roland Garros, pierzandu-si serviciul in game-urile unu si trei. Cele doua break-uri i-au fost suficiente lui Kerber pentru a-si trece in cont primul set (6-2), dupa 33 minute de joc.

Romanca a inceput cu stangul si setul secund, cedandu-si serviciul, insa a reusit sa anuleze break-avantajul adversarei sale in game-ul al patrulea si sa egaleze la 2. Gallovits isi face game-ul urmator cu emotii (salveaza doua mingi de break), dar intoarce setul in favoarea sa dupa ce face break-ul in urmatorul joc (4-2). Numarul 131 WTA, Gallovits castiga setul al doilea (6-3), egaland la seturi.

Kerber, numarul 69 WTA, si-a facut primul serviciu in setul decisiv, acela avand insa sa fie si ultimul sau game castigat in actuala editie de la Roland Garros. Gallovits a facut break in game-ul al treilea (2-1), si-a facut serviciul (nu fara emotii) si s-a desprins la 3-1. A urmat un nou break in game-ul al treilea si, la 5-1 in favoarea sa, a obtinut trei mingi de meci. Kerber a salvat prima minge, insa Gallovits-Hall a transformat-o pe a doua si s-a impus cu 6-1 in setul decisiv.

Cu acest rezultat, Edina Gallovits-Hall si-a egalat performanta de la RG, romanca ajungand in turul doi al turneului parizian si in 2007. In turul urmator, Gallovits-Hall o va intalni pe australianca Anastasia Rodionova, ce care a eliminat-o, luni, pe a 26-a favorita a competitiei, rusoaica Nadia Petrova, scor 6-7(5), 6-3, 6-4.

Statistica meciului Kerber - Gallovits-Hall:

Durata meciului: 119 minute

Asi: 1 - 0

Duble greseli: 2 - 0

Greseli nefortate: 23 - 21

Puncte castigate pe primul serviciu: 27/43 (63%) - 25/45 (56%)

Puncte castigate pe al doilea serviciu: 14/33 (42%) - 19/29 (66%)

Puncte castigate pe retur: 30/74 (41%) - 35/76 (46%)

Mingi de break castigate: 3/7 (43%) - 5/11 (45%)

Puncte castigate la fileu: 4/13 (31%) - 12/22 (55%)

Total puncte castigate: 71 - 79

Golul sezonului!   VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
05.10
Golul sezonului! VIDEO cu reușita: Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
Golul sezonului!  VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”   MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare  foarte ciudat ”
05.10
„Vreau CFR CAMPIOANĂ” MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”  MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat ”
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza  accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
05.10
Selmani, out Nu poate merge la națională din cauza accidentării, Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul  după accidentarea din meciul cu PAOK
05.10
Lixandru, diagnostic crunt Mijlocașul lui FCSB a primit verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lipă, alături de Ciolacu  Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la  prezidențiale
Alte sporturi
05.10
Lipă, alături de Ciolacu Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la prezidențiale
Alex Dobre, la Rapid?     Răsturnare de situație  pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
Stranieri
05.10
Alex Dobre, la Rapid? Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
Alex Dobre, la Rapid?   Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
IFTIME FACE ECHIPA  Patronul lui  FC Botoșani  schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
05.10
IFTIME FACE ECHIPA Patronul lui FC Botoșani schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
IFTIME FACE ECHIPA  Patronul lui FC Botoșani schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
Erou pentru Rayo   Andrei Rațiu,  decisiv  la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
Stranieri
05.10
Erou pentru Rayo Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
Erou pentru Rayo  Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid